REKLAMA

Pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów rusza już wkrótce

REKLAMA

Już w marcu 2023 roku rusza pierwsza w Polsce Akademia Wodorowa dla studentów. Celem programu zainicjowanego przez PKN ORLEN jest edukacja inżynierów, którzy będą realizować zadania związane z rozwojem oraz zarządzaniem całym łańcuchem wartości technologii wodorowych.

Według ekspertów, to właśnie wodór będzie stanowić jedno z podstawowych źródeł energii w walce z dekarbonizacją sektorów trudnych lub wręcz niemożliwych do zelektryfikowania, takich jak niektóre gałęzie przemysłu, lotnictwo, żegluga czy transport ciężki.

PowiązaneTematy

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN wyjaśnia, że wodór jest paliwem przyszłości i potrzeba specjalistów, którzy tę przyszłość pomogą budować. Akademia Wodorowa otwiera drzwi do tego świata.

– Stawiamy na młodych, zdolnych i ambitnych ludzi. Oferujemy im wzięcie czynnego udziału w innowacyjnych projektach, z których wiele stanowić będzie prawdziwe novum w Europie. Akademia to także wyjątkowa okazja, aby stać się aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej Polski, której liderem jest Grupa ORLEN. Najlepsi absolwenci będą mogli odbyć staże i wiązać swoją przyszłość z pracą w naszej firmie, rozwijając swoje kompetencje – tłumaczy Daniel Obajtek.

Pierwsza edycja Akademii Wodoru (Akademia H2) to program edukacyjny skierowany dla studentów 3, 4 i 5 roku oraz absolwentów, którzy już ukończyli studia. Jej głównym celem jest szkolenie i rozwój kadr wyspecjalizowanych w innowacyjnych technologiach wodorowych oraz ich praktycznym wykorzystaniu w aplikacjach biznesowych. Celem Akademii jest także wymiana myśli pomiędzy ekspertami i praktykami z wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Uczestnicy poznają w niej działania instalacji produkcyjnych funkcjonujące w różnych gałęziach przemysłu, zarówno te związane z produkcją wodoru odnawialnego, jak i niskoemisyjnego oraz rozwiązania wynikające z wykorzystania wodoru w transporcie kołowym.Akademia Wodorowa to inicjatywa, która powstała w ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej. Organizatorem tego programu jest PKN ORLEN, a partnerami są m.in. przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego, tacy jak Toyota, czy kolejowego – PESA Bydgoszcz oraz uczelnie wyższe: Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska i Centrum Badawcze PAN – KEZO. Zajęcia będą odbywać się od marca do czerwca 2023 r. i weźmie w nich udział 30 osób. Szczegóły dotyczące programu i naboru kandydatów do Akademii H2 znajdują się na stronie: www.akademiah2.pl.

Przypomnijmy, że Grupa ORLEN przyśpiesza prace związane z rozwojem technologii wodorowych – prowadzi wiele zaawansowanych projektów, w których wodór stanowi kluczowy element w realizacji celów zgodnych z założeniami Zielonego Ładu. Wpisuje się to w realizację strategii wodorowej Grupy ORLEN do 2030 roku, której celem jest wytwarzanie i dostarczanie zero i niskoemisyjnego wodoru, jako paliwa alternatywnego dla sektora transportu.

Zgodnie z założeniami, w Europie centralnej powstanie ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego (w Polsce takich stacji będzie ok. 57, w Czechach 28, a na Słowacji 26). W czerwcu br. PKN ORLEN uruchomił w Krakowie pierwszą w Polsce mobilną stację tankowania wodoru. W przyszłym roku do użytku zostaną oddane ogólnodostępne obiekty stacjonarne w Poznaniu i Katowicach, a w kolejnym roku w Wałbrzychu. Dostawy wodoru na stacje będą możliwe dzięki wybudowaniu do 2030 roku europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór. Do 2030 roku Grupa ORLEN na inwestycje w wodór przeznaczy ok. 7,4 mld zł.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

 1. jądrowiec says:

  A kiedy powstanie pierwsza polska Akademia Nuklearna (Akademia NU)?
  Elektrownie nuklearne maja rosnąć jak grzyby po deszczu: według technologii amerykańskiej, koreańskiej, francuskiej, niewykluczone że i chińskiej a także sporo (co najmniej 5 ) elektrowni według nieistniejącej jeszcze i niedostępnej technologii SMR. Ale ludzi przygotowanych do obsługi tych zakładów w Polsce jeszcze nie ma i trzeba ich kształcić i szkolić przynajmniej 10 lat – tak się to robi na świecie.
  Ale gdyby wzorem Akademii H2 (wodorowych) powstało kilka takich Akademii NU to już po kilku sesjach zajęć w systemie zjazdów sobotnio – niedzielnych akademie te mogłyby przygotować odpowiednią ilość potrzebnych wysoko wykwalifikowanych specjalistów atomowych. Skoro można w kilka tygodni na spotkaniach weekendowych iwykształcić fachowców wodorowych, to da się też jądrowych.
  OBJTEK POTRAFII!!!! (wciskać gawiedzi kit, PR i propagandę).

 2. pompowy says:

  Czy w programie Akademii H2 zostanie wyjaśnione skąd wziąć „zielony wodór” w kraju takim jak Polska oraz czy będzie nauka obsługi dystrybutora do tankowania „błękitnego wodoru”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU