REKLAMA

Oskarżona: Wiera Gran oczami autorki

REKLAMA

„Oskarżona: Wiera Gran” to książka napisana przez Agatę Tuszyńską, opowiadająca o śpiewaczce z getta. Jednak w całym zdarzeniu tworzenia i wydania książki oskarżoną była nie tylko pani Gran, ale również Agata Tuszyńska.

Zdecydowaną większość publiczności w trakcie promocji książki stanowiły kobiety, jednak nie zabrakło kilku mężczyzn zainteresowanych czy to kulisami powstawania kontrowersyjnej książki, czy samą autorką. Tuszyńska o Wierze Gran po raz pierwszy usłyszała w latach 80. podczas pobytu w Paryżu, jednak historię tej osoby zaczęła opisywać o wiele później. Książka wzbudziła kontrowersje przez cytat, a w zasadzie przytoczenie wypowiedzi Gran o tym, jak przedstawia Władysława Szpilmana, słynnego pianistę, w niekorzystnym dla niego świetle.

PowiązaneTematy

To piętno przylgnęło do niej i wędrowało po całym świecie…

Wiera Gran została oskarżona o kolaborację z Gestapo, co było jedynie plotką. Jak mówi sama autorka książki, która miała okazję spotkać się z bohaterką, pogłoski o tym, że kolaborowała z Gestapo i późniejsze zdarzenia z tym związane odcisnęły piętno na psychice żydowskiej śpiewaczki, przez co nabawiła się m.in. manii prześladowczej. Agata Tuszyńska poznała Wierę Gran pod koniec jej życia. Musiała włożyć wiele wysiłku, żeby kobieta jej zaufała – na początku Gran przyjmowała Tuszyńską na klatce schodowej. Poza tym, na wszystkich spotkaniach bohaterka upominała Tuszyńską, aby mówiła cicho, gdyż ciągle myślała, że „ściany mają uszy”.

Wiera Gran żyła ponad 80 lat, samotnie. Według autorki książki, pomimo swojego pozornego zamknięcia i strachu, Wiera Gran chciała opowiadać o tym co przeżyła. Jak powiedziała potem sama Tuszyńska, było to z obustronną korzyścią, bohaterka chciała mówić, autorka chciała słuchać. Dzięki książce wiele osób na całym świecie mogło poznać historię śpiewaczki. Spotkanie z Agatą Tuszyńską poprowadziła Renata Kraszewska.