REKLAMA

ORLEN wykorzysta ścieki z Płocka – Wodociągi wpuszczą ich mniej do Wisły

REKLAMA

To już kolejne porozumienie o współpracy między PKN ORLEN a miejską spółką. Tym razem Koncern chce realizować z Wodociągami Płockimi projekt, którego celem jest przekazanie przez miasto oczyszczonych ścieków komunalnych. ORLEN wykorzysta je jako wsad do wody procesowej używanej w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku.

Kolejny projekt ORLENU realizowany w ramach gospodarki obiegu zamkniętego pod nazwą „Blue Bridge” powoli nabiera kształtów. Właśnie podpisano porozumienie z Wodociągami Płockimi, a wraz z nim powołano wspólny zespół do przeprowadzenia badań pilotażowych i przygotowania właściwej dokumentacji: Koncepcji Zagospodarowania Przestrzennego oraz Zbiorczego Zestawienia Kosztów niezbędnych do wydania rekomendacji, co do ostatecznej formy realizacji projektu.

Jak podkreślił Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN ORLEN, rozwój gospodarczy na świecie oraz wzrost liczby mieszkańców znacznie zwiększył zapotrzebowanie na energię. Spowodował także wyczerpywanie się zasobów naturalnych. Prognozy Organizacji Narodów Zjednoczonych zakładają, że do 2050 r. liczba ludności na świecie wzrośnie o 1/3, co przełoży się na 50 proc. wzrost zapotrzebowania na wodę, a co za tym idzie, także na zwiększony wolumen odprowadzanych ścieków oraz energię w tym okresie.

– Unia Europejska, chcąc powstrzymać zmiany klimatu, przyjęła plan działań na rzecz zrównoważonej gospodarki czyli „Europejski Zielony Ład”, w którym kładzie nacisk na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym. Inicjatywy i działania PKN ORLEN takie jak dzisiejsze porozumienie, to realne działania na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu oraz realizacja strategii Koncernu, który będzie neutralny klimatycznie już w 2030 roku – powiedział Józef Węgrecki.

Na razie trwają prace, które mają umożliwić pilotażowy test wykorzystania miejskich ścieków z Płocka w ORLENIE. Były one poprzedzone m.in. prefisibility study wraz z analizą technologii doczyszczania ścieków, analizami zapisów polityk i regulacji prawnych oraz analizami strumienia oczyszczonych ścieków z Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Płocku w ujęciu ilościowym i jakościowym. Wykonano także badania wody surowej z Wisły oraz analizy możliwych tras poprowadzenia rurociągu, którym popłyną ścieki z miejskiej oczyszczalni do Zakładu Produkcyjnego ORLENU w Płocku.

Jak wyjaśnia Andrzej Wachowski, Dyrektor Biura Gospodarki Wodno-Ściekowej PKN ORLEN, przeprowadzone analizy wskazują, że projekt Koncernu i Wodociągów Płockich pozwoli na zmniejszenie wolumenu surowej wody pobieranej z Wisły o około 25 proc.

– Ponadto, będzie miał pozytywny wpływ na jakość wody w Wiśle, ponieważ oprócz zmniejszonego poboru wody przez Koncern, także Wodociągi Płockie będą wprowadzać do rzeki mniej ścieków komunalnych. Nasz wspólny projekt to doskonały przykład domykania obiegu gospodarki surowcowej – tłumaczy Andrzej Wachowski.

Prezes Wodociągów Płockich, Andrzej Wiśniewski wyjaśnia, że w 2019 r. zainicjował pomysł wykorzystania do celów przemysłowych oczyszczonych ścieków z miejskiej oczyszczalni w Maszewie.– Udało nam się zainteresować tym tematem największy w naszym mieście zakład przemysłowy, który również korzysta z wód Wisły – PKN ORLEN. W wyniku przeprowadzonych wielu badań, analiz, wizji terenowych i spotkań roboczych, powstała precyzyjna wizja projektu, który nazwano „Blue Bridge”. W Wodociągach Płockich powołano zespół pracowników, który zajmuje się nadaniem koncepcji realnych kształtów – wyjaśnia prezes Wiśniewski.

Jak podkreśla, Wodociągi Płockie przeprowadziły w latach 2009-2013 gruntowną modernizację, a właściwie przebudowę, oczyszczalni ścieków w Maszewie, do której kierowane są wszystkie ścieki z Płocka i okolicznych gmin. Oczyszczone ścieki odprowadzane są do Wisły, a ich jakość spełnia obecnie restrykcyjne, obowiązujące w kraju i UE standardy. Aby oczyszczone ścieki trafiły do zakładu produkcyjnego PKN ORLEN i tam zostały wykorzystane jako woda procesowa, konieczne jest doczyszczenie i przetransportowanie ich na znaczną odległość. W najkorzystniejszym wariancie jest to rurociąg o długości ok. 4 km, który stanowi pewnego rodzaju most.

Zgodnie z ustaleniami, szczegóły przebiegu rurociągu z wodą (doczyszczonymi ściekami) ustali wykonawca koncepcji. Na finiszu jest postępowanie, które wyłoni wykonawcę.

– Nasze analizy pokazały, że jest kilka wariantów przebiegu rurociągu, na lądzie jak również wzdłuż Wisły. W ramach opracowania zostaną również przygotowane wszelkie dokumenty, które umożliwią przystąpienie do opracowania projektu wykonawczego i jego realizacji – informuje Andrzej Wiśniewski.

Obecnie priorytetem staje się powiązanie zasobów takich jak woda i energia, co ma zapewnić warunki do zrównoważonego rozwoju cywilizacyjnego w ujęciu zarówno globalnym, jak i lokalnym. Nie wyobrażamy sobie życia bez wody i prądu, dlatego gospodarka wodno-ściekowa, obok ochrony powietrza, jest nie tylko jednym z komponentów środowiska, ale także istotnym obszarem, jeżeli chodzi o zintegrowane podejście w zarządzaniu kwestiami środowiskowymi.

Współcześnie oczyszczalnie ścieków powinny być projektowane z uwzględnieniem maksymalizacji odzysku zasobów i energii. Ma to związek z przejściem w kierunku obiektów neutralnych energetycznie lub nawet energetycznie pozytywnych. Stąd niezmiernie ważnymi kwestiami w zarządzaniu środowiskiem pozostają: ślad środowiskowy, ślad węglowy produktu i organizacji, a także ślad wodny. Wdrażane odpowiednich, innowacyjnych procesów zarządzania w tym obszarze, takich jak w przypadku realizowanego projektu w Płocku, zapewnią nie tylko zmniejszenie ilości pobieranej wody i odprowadzanych ścieków, ale i minimalizację oddziaływania na otoczenie, poprawę wskaźników efektywnościowych i energetycznych oraz poprawę benchmarków produktowych organizacji, wspierając budowę przewagi konkurencyjnej.

Foto: (od lewej) Józef Węgrecki – Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN ORLEN, Andrzej Wiśniewski – Prezes Zarządu Wodociągi Płockie Sp. z o.o., Andrzej Wachowski – Dyrektor Biura Gospodarki Wodno-Ściekowej PKN ORLEN, źródło: PKN ORLEN

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 8

 1. Propozycja says:

  Proponuję ścieki z Płocka zabutelkować i wysłać prezydentowi Warszawy jako napój orzeźwiający i podziękowanie za zatrucie Wisły. Czajkowski chętnie się napije

  • Nie ma takiej potrzeby. says:

   Przecież mają pewnie jeszcze zapasy po awarii Czajki.

 2. norman says:

  a w jaki to sposób woda będzie przesyłana do Orlenu>pocztą polską czy rurociągiem ??

 3. Jojo says:

  Ile Orlen bedzie placil producentom sciekow za metr szescienny?

 4. +++ says:

  Może ktoś w końcu zainteresuje się wypalonymi drzewami w Jarze Brzeźnicy. Dziwnym trafem wypaliło drzewa poniżej ujścia ścieków z terenu Orlenu. Powyżej drzewa zdrowe. Chmm, winni wszyscy, nie Orlen…

 5. A może says:

  wykorzysta „dary Czajkowskiego”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU