REKLAMA

ORLEN ma własną kopalnię gazu ziemnego

ORLEN Bez Tajemnic

REKLAMA

Pierwszą w historii własną kopalnię gazu ziemnego uruchomiła Grupa ORLEN na Podkarpaciu. Do systemu przesyłowego trafiło już ponad 2 mln metrów sześciennych tego surowca, a jeszcze w tym roku planowane są kolejne odwierty rozpoznawcze.

Grupa ORLEN uruchomiła pierwszą w historii firmy własną kopalnię gazu ziemnego Bystrowice. Dotychczas z nowego złoża do systemu przesyłowego trafiło już ponad 2 mln m sześc. tego surowca. Jak informuje Koncern, jeszcze w tym roku, w ramach koncesji na Podkarpaciu, planowane są kolejne odwierty rozpoznawcze.

– Zwiększenie poziomu produkcji korzystnie przełoży się na wyniki Grupy ORLEN, a także zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. – Dzięki tej inwestycji, ORLEN zabezpieczy zapotrzebowanie na ten surowiec częściowo z własnego wydobycia – dodaje Daniel Obajtek.

Jak wyjaśnia Prezes Zarządu PKN ORLEN, energetyka zeroemisyjna, wspierana stabilizującymi aktywami gazowymi, będzie fundamentem długofalowej transformacji Grupy ORLEN. W strategii ORLEN2030, którą przedstawił pod koniec ubiegłego roku Koncern, uwzględniony został konsekwentny rozwój własnych złóż gazowych. W perspektywie najbliższej dekady mają one zaspokajać 20 procent zapotrzebowania Grupy ORLEN.

Fot. PKN ORLEN

– Uruchomienie kopalni gazu Bystrowice jest ważnym krokiem przybliżającym nas do tego celu. Dotychczas w Polsce wydobywaliśmy gaz wspólnie z naszymi partnerami, dziś mamy już doświadczenie i kompetencje, które pozwalają nam na samodzielne poszukiwania i eksploatację złóż – tłumaczy Prezes Zarządu PKN ORLEN.Spółka ORLEN Upstream uruchomiła wydobycie gazu ziemnego ze złoża Bystrowice w ramach testu produkcyjnego, w grudniu 2020 roku. Obecnie kopalnia jest na etapie prób rozruchowych, a po ich zakończeniu oraz otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie, nastąpi formalne zakończenie budowy. Jak wyjaśnia biuro prasowe ORLENU, test produkcyjny, który jest prowadzony w ramach etapu rozpoznawania złoża, ma za zadanie określenie zasobów gazu ziemnego.

Fot. PKN ORLEN

Złoże gazu ziemnego Bystrowice zostało odkryte w październiku 2018 roku, dzięki najnowszym technikom wykonywania zdjęć sejsmicznych oraz interpretacji danych geofizycznych i geologicznych. Zastosowanie selektywnego uzbrojenia wgłębnego pozwoliło na udostępnienie po dwa horyzonty w każdym z odwiertów (z możliwością udostępnienia kolejnych). Jeszcze w tym roku na tej koncesji planowane jest wykonanie kolejnego otworu.

W Polsce ORLEN Upstream wydobywa gaz ziemny, natomiast w Kanadzie ropę naftową i gaz ziemny. Średnie wydobycie w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku wyniosło ponad 18 tys. boe/d, a zasoby na koniec 2019 roku zostały oszacowane na poziomie 197,3 mln boe.

Fot. PKN ORLEN
Fot. PKN ORLEN

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU