REKLAMA

Odnawialne źródła energii na płockich dachach [FILM]

REKLAMA

Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy widok na naszych budynkach. ORLEN Projekt, spółka z Grupy ORLEN, inwestuje w te nowoczesne i przyjazne środowisku technologie. Niedawno na budynku w Płocku zamontowano mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy blisko 50 kWp. To największa mikroinstalacja fotowoltaiczna w Grupie ORLEN.

Dzięki tej inwestycji, ORLEN Projekt zmniejszy do 25 proc. w skali roku opłaty za zużycie energii elektrycznej oraz istotnie ograniczy emisję CO2 do atmosfery.

PowiązaneTematy

Jak wyjaśnia prezes ORLENU, Daniel Obajtek, płocki Koncern zwiększa zaangażowanie w energetykę niskoemisyjną, czego przykładem jest chociażby budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power na Bałtyku.

– W przeszłości zainwestowaliśmy w niskoemisyjne źródła gazowe, rozwijamy technologie produkcji wodoru, wierząc, że jest to paliwo przyszłości w transporcie. Instalacja fotowoltaiczna w Płocku, zasilająca ORLEN Projekt, wpisuje się w realizowany na wielu poziomach proces transformacji energetycznej – tłumaczył prezes Daniel Obajtek.

Marcin Kasza, Prezes Zarządu ORLEN Projekt dodał, że przy projektowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznej spółka analizowała rozwiązania techniczne pod kątem uzyskania jak najwyższej efektywności. Typ paneli fotowoltaicznych oraz kąt ich nachylenia dobierano, biorąc pod uwagę lokalizację i konstrukcję budynku, a także stopień nasłonecznienia.– Umożliwiło to zoptymalizowanie kosztów inwestycji i osiągnięcie korzystnego efektu pod względem zwrotu poniesionych nakładów. Zadanie udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu pracowników ORLEN Projekt, którzy zresztą byli jego pomysłodawcami – wyjaśniał Prezes Zarządu ORLEN Projekt.

Instalacja fotowoltaiczna została zamontowana na budynku sąsiadującym z głównym budynkiem spółki ORLEN Projekt. Składa się z 175 paneli polikrystalicznych o mocy 285 W każdy, wyposażonych w optymalizery mocy, które pozwalają zwiększyć do 25% wytworzonej energii elektrycznej w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych lub zacienienia. Tak zaprojektowana instalacja umożliwia wyprodukowanie w skali roku do 51MWh energii elektrycznej. Instalacja w ciągu roku pozwoliłoby naładować blisko 1300 samochodów elektrycznych albo pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną dla 12 gospodarstw domowych.

Wcześniej koncern w ramach programu pilotażowego zamontował panele fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 180 kWp, zbudowane z ogniw krzemowych mono i polikrystalicznych, na dachach i wiatach 11 wybranych stacji paliw w Polsce.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU