REKLAMA

Nowy sprzęt dla płockiego szpitala. Powstają nowe izolatki

REKLAMA

Mazowieckie szpitale otrzymują wsparcie, dzięki środkom Unii Europejskiej. Samorząd województwa mazowieckiego wykorzystuje fundusze do doposażenia między innymi Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

COVID-19 przybiera na sile. Codziennie przybywa po kilkanaście tysięcy osób zakażonych, w tym znaczna część na Mazowszu. Szpitale pilnie potrzebują więcej sprzętu, środków ochrony, a także leków. Dlatego władze Mazowsza nie ustają w doposażaniu placówek medycznych.

Dzięki środkom z realizowanego przez samorząd województwa projektu unijnego, 11 podmiotów leczniczych kupuje specjalistyczną aparaturę i prowadzi prace remontowe za ponad 60 mln zł. Jednym z nich jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku.

W ramach drugiego etapu projektu, samorząd województwa udzielił 11 partnerom pełnomocnictwa do realizacji zamówień, w tym m.in. dotyczących zakupu sprzętu i prowadzenia robót remontowo-budowlanych, których celem jest lepsze przygotowanie szpitali do walki z COVID-19. Pula środków na ten cel przeznaczona to 60 mln zł.

Szpital wojewódzki w Płocku wykorzystał już prawie wszystkie fundusze na sprzęt

Sprzęt sukcesywnie trafia do placówek. Podpisanych zostało już ponad 220 umów, których wartość przekroczyła 52 mln zł. Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku podpisał 20 umów na dostawę 97 sztuk sprzętu i wyposażenia oraz wykonanie prac remontowo-budowlanych. Na ten cel przeznaczył ponad 5,8 mln zł z 6,2 mln zł, które miał do dyspozycji.

Na tym etapie pandemii najważniejsze jest zabezpieczenie szpitali w niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej.

– Jesteśmy w trakcie finalizowania zakupów z bardzo dużego programu wsparcia, który obejmuje w sumie 70 placówek medycznych, w tym także stacje pogotowia ratunkowego. Dzięki pozyskanym środkom unijnym, kupiliśmy już nie tylko dziesiątki tysięcy sztuk środków ochrony osobistej, ale także sprzęt i urządzenia do ratowania życia i diagnostyki. Chcemy pozyskać dodatkowych kilkadziesiąt milionów złotych na rozszerzenie tego projektu. Epidemia się nasila i chcemy skoncentrować wydatki na środkach ochrony osobistej, ale także urządzeniach do wspomagania oddychania. Jesteśmy po wstępnych rozmowach z Komisją Europejską i mamy jej wstępną pozytywną opinię – mówił marszałek Adam Struzik.W grupie 11 partnerów, do których kierowane jest główne wsparcie w ramach II etapu projektu, są zarówno szpitale stołeczne np. Wojewódzki Szpital Zakaźny, szpital międzyleski, bródnowski oraz szpital dziecięcy przy ul. Niekłańskiej, jak i te z regionu, w tym: Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim, szpitale wojewódzkie w Siedlcach, Radomiu, Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce czy szpital płucny w Otwocku.

– Epidemia gwałtownie przybiera na sile. To trudny czas dla nas wszystkich, zwłaszcza dla tych, którzy stoją na pierwszej linii frontu i walczą o nasze życie i zdrowie. Wspieramy więc wszystkich naszych partnerów, przekazując im kolejne partie sprzętu czy środki ochrony osobistej. To ogromne wsparcie, dzięki któremu będziemy mogli szybciej reagować na potrzeby naszych pacjentów i udzielać im potrzebnej pomocy. Po raz kolejny zachęcam również przedsiębiorców do zgłaszania się do uruchomionego właśnie naboru na dostawę aparatów RTG. W sumie chcemy ich nabyć 15 – mówiła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Dzięki środkom z UE, Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku zakupił już videofiberoendoskop, aparat USG oraz pojemniki i stelaże na odpady zakaźne. W trakcie realizacji są zamówienia dotyczące m.in. zakupu tomografu komputerowego, 5 aparatów EKG, 2 komór laminarnych, 17 urządzeń do ozonowania powietrza, 2 lamp czołowych czy zestawu odczynników i testów do platformy molekularnej do diagnostyki genetycznej mikroorganizmów.

Ponadto, w placówce przeprowadzone zostaną prace remontowe. W salach chorych oddziału wewnętrznego wydzielonych zostanie 10 węzłów sanitarnych, a na oddziale kardiologicznym – 8. Sale zostaną pomalowane farbą bakteriobójczą. W części tzw. covidowej zainstalowany zostanie zestaw drzwi/śluz zabezpieczających. W budynku głównym od strony oddziału obserwacyjno-zakaźnego zainstalowane zostaną bezdotykowe drzwi wejściowe. Na oddziałach pojawią się bezdotykowe baterie umywalkowe.

W piątek, 23 października, ministerstwo zdrowia poinformowało o 13.632 nowych przypadkach zakażenia wirusem Sars CoV-2. Z powodu COVID-19 zmarło 16 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 137 osób. Za ozdrowieńców uznano 2.888 osób.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Anonim says:

    Czy musiał powstać covid19 żeby znalazły się pieniądze na wyposażenie służby zdrowia ? Tylko że znowu pacjent bez covid jest w czarnej….upie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU