REKLAMA

Nawet milion złotych kary dla przedsiębiorców. Za co?

REKLAMA

Od nowego roku zostaną wprowadzone zmiany w BDO. Wiąże się to z konsekwencjami dla właścicieli firm w postaci kar od 5 tys. do nawet miliona złotych w przypadku kontroli i braku przedsiębiorstwa w rejestrze.

Zacznijmy od tego, czym jest BDO. Baza Danych Odpadowych jest narzędziem, które w założeniu ma umożliwić skuteczną kontrolę rynku gospodarki odpadami. Zapis w Rejestrze BDO nie dotyczy tylko przedsiębiorstw, które wytwarzają odpady, ale również wprowadzających produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektroniczny i elektryczny.

PowiązaneTematy

Co istotne, w niektórych przypadkach może to dotyczyć nawet jednoosobowych działalności gospodarczych, takich jak:

  • salony kosmetyczne
  • firmy budowlane
  • gabinety stomatologiczne
  • zakłady mechaniki samochodowej.

Już od 1 stycznia 2020 roku uruchomione zostaną kolejne moduły systemu, tj. moduł ewidencji i moduł sprawozdawczości, co wiąże się z koniecznością zarejestrowania się danego przedsiębiorstwa w rejestrze BDO. W przypadku nie spełnienia owych wymogów, przedsiębiorcy nie będą mogli przekazać odpadów firmie odbierającej odpady, nawet jeśli podpiszą z nią umowę. Sami podatnicy nie będą mogli wystawić elektronicznej karty odbioru odpadów, ponieważ karta papierowa, która była w tym celu dotychczas wykorzystywana, nie będzie już spełniała swojej roli.

Podatnicy, którzy nie dokonają obowiązku rejestracji, narażają się też na kary, wynoszące nawet do miliona złotych, kary aresztu lub grzywny, które wymierzane będą przez sąd.

Rejestracji do Bazy danych o produktach i opakowaniach przedsiębiorcy dokonują poprzez złożenie wniosku o wpis do rejestru BDO w urzędzie marszałkowskim. Uwaga – urząd ma 30 dni od dnia złożenia wniosku na wprowadzenie podmiotu do rejestru, czasu więc zostało naprawdę niewiele.Właśnie z tego powodu Izba Gospodarcza Regionu Płockiego organizuje w najbliższą środę, 27 listopada w godz. 10-12 szkolenie, podczas którego specjaliści przedstawią jak zmieni się gospodarka odpadami od 1 stycznia 2020 r., przekażą zasady rejestracji w BDO oraz poinformują, kto jest zobligowany do rejestracji.

Szkolenie odbędzie się w siedzibie Izby Gospodarczej Regionu Płockiego, Płock, Stary Rynek 8. Koszt szkolenia dla członków IGRP jest bezpłatny, natomiast dla pozostałych przedsiębiorców wynosi 150 zł netto.

Zapisy przyjmowane są do 26 listopada br. do godz. 15 mailowo, poprzez wysłanie KARTY ZGŁOSZENIA na adres: biuro@igrp.com.pl. Więcej informacji uzyskacie w IGRP, tel.: 501 – 458 – 187.

Informacje o systemie BDO znajdziecie natomiast na stronie: www.bdo.mos.gov.pl.

DG

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU