REKLAMA

Narodowe czytanie”Quo Vadis” także w Płocku

REKLAMA

Uczniowie, którzy w tym roku omawiają „Quo Vadis”, czytanie tej lektury mogliby „mieć z głowy” już w tę sobotę. I to w nie byle jakim wykonaniu, bo czytał sam prezydent Nowakowski, posłanka Gapińska i wielu innych znanych płocczan.

Utwór Henryka Sienkiewicza został narodową lekturą w 2016 roku. Tegoroczna lektura została wybrana w głosowaniu internetowym. W ogródku Książnicy Płockiej równo o godzinie 14 rozpoczęło się wielkie czytanie. Lektorzy wyjątkowo wczuli się w czasy starożytnego Rzymu – na głowach mieli wieńce z liści laurowych, a sami ubrani byli w togi.

PowiązaneTematy

– Wybór książki nie był przypadkowy. Do końca roku trwa jeszcze 1050 rocznica Chrztu Polski, a „Quo Vadis” wpisuje się swoim klimatem w to właśnie wydarzenie – podkreśliła dyrektor Książnicy Płockiej, Joanna Banasiak.

Powieść czytana była parami, niekiedy trójkami, przez znanych płocczan. W pierwszej parze wystąpił prezydent Andrzej Nowakowski z wiceprezydentem Romanem Siemiątkowskim. Kolejnym lektorem była posłanka Elżbieta Gapińska z radnym Wojciechem Hetkowskim. Dalej czytała Joanna Banasiak, Krzysztof Kelman – dyrektor płockiego ZOO i Tomasz Piekarski – dyrektor Archiwum Państwowego w Płocku. Pojawili się także mundurowi – Krzysztof Piasek z policji oraz Jolanta Głowacka ze Straży Miejskiej. Nie zabrakło także przedstawicieli płockich stowarzyszeń i mediów.

W tym roku narodowe czytanie odbyło się pod honorowym patronatem pary prezydenckiej.