REKLAMA

Największa polska elektrociepłownia jest w Płocku

REKLAMA

Największy niskoemisyjny blok energetyczny w Polsce, który powstawał w płockim koncernie od 2015 roku, został przekazany do komercyjnej eksploatacji. Elektrociepłownia gazowo-parowa w Płocku ma wysoką sprawność i możliwość regulacji pracy. Dzięki jej ukończeniu, do krajowego systemu energetycznego trafi kolejne 600 MW mocy.

Płock może pochwalić się obecnie największą elektrociepłownią w Polsce. Blok gazowo-parowy dostarcza mocy elektrycznej 600 MWe i cieplnej 520 MWt. Jak podkreśla PKN ORLEN, praca bloku opiera się o najnowocześniejsze dostępne technologie w zakresie ochrony środowiska (BAT- Best available technology), natomiast sprawność produkcji energii elektrycznej na wysokim poziomie ok. 62 proc. zapewnia najnowocześniejsza na świecie turbina gazowa typu „H”. Dzięki spalaniu gazu w wysokiej temperaturze, będzie zużywała jednocześnie minimalnie paliwa na jednostkę energii, co w praktyce oznacza niski wpływ inwestycji na środowisko.

PowiązaneTematy

fot. PKN ORLEN

– Konsekwentnie dążymy do budowy własnego zaplecza energetycznego, a sfinalizowanie płockiej inwestycji przybliżyło nas znacząco do tego celu – powiedział Daniel Obajtek Prezes Zarządu PKN ORLEN. – Zamierzamy maksymalnie wykorzystać szereg synergii, płynących z funkcjonowania bloku w ramach Grupy ORLEN. Jednocześnie oddajemy do systemu kolejne megawaty mocy, istotnie zwiększając krajowe bezpieczeństwo energetyczne – dodał prezes.

Płocki koncern podkreśla, że ta inwestycja nie będzie miała wpływu na stan środowiska naturalnego.

– Blok w Płocku wytwarzał będzie bowiem w jednym procesie technologicznym ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną, czyli kogeneracji. Jest to jedna z najnowocześniejszych technologii, oparta o gaz ziemny, czyli surowiec przyjazny dla środowiska i korzystny z punktu widzenia emisji CO2 – zaznaczał Prezes PKN ORLEN.Część wytworzonej mocy elektrycznej zużyta będzie na potrzeby koncernu, ale reszta popłynie do krajowej sieci elektroenergetycznej linią 400 kV. Oznacza to, że zwiększy się bezpieczeństwo energetyczne odbiorców przemysłowych w centralnej części kraju, a warto tu wspomnieć, że dotychczas nie było tam dużych mocy wytwórczych energii elektrycznej. Wytworzona para będzie natomiast w całości przeznaczana na potrzeby Grupy ORLEN oraz lokalnych odbiorców.

fot. PKN ORLEN

Dlaczego ta inwestycja ma tak duże znaczenie? Chyba każdy zauważył, że ostatnie lata zwiększyły znacznie nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną. Mamy elektryczny sprzęt RTV i AGD, ładujemy telefony komórkowe, na co dzień korzystamy z urządzeń elektrycznych. Wiemy, co dzieje się, kiedy nie ma prądu – życie praktycznie zamiera, a my zastanawiamy się, co ze sobą zrobić.

Na początek czerwca 2018 r. przypadło kolejne rekordowe zapotrzebowanie na moc w systemie elektroenergetycznym, które wynosiło 23 tys. 429 MW. W tym czasie produkowano w Polsce 21 tys. 593 MW. Sytuację musiał ratować import energii z Niemiec, Szwecji i Litwy. Blok w Płocku umożliwi więc częściowe bilansowanie systemu energetycznego. Będzie bowiem produkował ok. 4 TWh, co stanowi obecnie ok. 4,5 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce.

Przypomnijmy, że kontrakt na blok gazowo-parowy w Płocku, którego prace budowlane rozpoczęto w 2015 roku, ORLEN zawarł z konsorcjum Siemens. Równocześnie z podpisaniem umowy na budowę, koncern podpisał umowę na serwis głównych urządzeń bloku, która będzie obowiązywać około 12 lat od rozpoczęcia eksploatacji elektrociepłowni. Nakłady inwestycyjne wyniosły 1,7 mld zł. Grupa ORLEN posiada obecnie bloki energetyczne w Polsce – w Płocku, Włocławku, Jedliczu i Trzebini, a także w Czechach – w Litvinovie, Spolanie, Kolinie i Pardubicach oraz na Litwie – w Możejkach. Oznacza to, że Koncern dysponuje łącznymi mocami na poziomie 1,8 GWe i 6,1 GWt.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 5

 1. Anonim says:

  Ale sie cieszę. No rewelacja. A ze śmierdzi dziś jak cholera to mało ciekawy temat na artykuł bo już był

 2. Mietek says:

  Extra wręcz

 3. Yarecki says:

  Super. Jeszcze więcej smrodu i trucia

  • Lucky says:

   Czy masz w ogóle jakieś pojęcie o elektrociepłowni? Czy po prostu piszesz żeby napisać cokolwiek nawet bez sensu?

   • Anonim says:

    mam prostaku !czy wiesz co dodają do uzdatniania wody celem wyprodukowania pary wodnej! Truciznę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU