W niedzielę kontynuowana jest akcja lodołamania na Wiśle, na wysokości Woli Brwileńskiej. Jak przekazały Wody Polski, zator w tym miejscu wynosi około 7 km.
21 lutego na Wiśle, na zbiorniku włocławskim rozbijany jest zator lodowy o długości około 7 km. Od godz. 7 na tym odcinku pracuje 8 lodołamaczy.
– Dzisiaj rano, dzięki dobrym warunkom hydrologicznym, rozpoczęto zrzut kry ze Stopnia Wodnego Włocławek – przekazały Wody Polskie.
Obecnie przekroczenie stanu ostrzegawczego zanotowano na 6 stacjach wodowskazowych na obszarze dorzecza Wisły oraz na 22 stacjach wodowskazowych na obszarze dorzecza Odry. Alarmy przeciwpowodziowe są ogłoszone dla: Miasta Płock, Gminy Bodzanów, Miasta i Gminy Wyszogród oraz Gąbin, Gmin: Mała Wieś, Słupno, Słubice, Nowy Duninów oraz na terenie miasta Wykowo i Rydzyno, a także w miejscowości Słupno dla ulic Bocianiej, Gołębiej, Sokolej, Wroniej, Żurawiej, Nad Słupianką, Zielonej i Pocztowej.

Jak na razie, sytuacja jest stabilna. Od północy do 6 rano w niedzielę, 21 lutego, odnotowano niewielkie wzrosty poziomu wody na bramie przeciwpowodziowej w Radziwiu (+2) oraz w Wyszogrodzie (+3) i Kępie Polskiej (+2). Na wodowskazie umiejscowionym przy ul. Grabówka w Płocku w tym czasie nastąpił spadek o 3 cm, na nabrzeżu PKN – o 1 cm, a w Borowiczkach poziom wody pozostawał bez zmian.
Mimo tego, nie należy lekceważyć zagrożenia.
– Apelujemy do wszystkich, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Pod żadnym pozorem nie można poruszać się pojazdami mechanicznymi po koronie wału. Ponadto, osoby postronne nie powinny wchodzić na międzywale, które w znacznej większości zalane jest wodą, a lód obecnie staje się słabszy i może w każdej chwili ustąpić pod ciężarem człowieka – ostrzegają strażacy z OSP Słubice.
Jak tłumaczą, w przypadku zaobserwowania niebezpiecznej sytuacji związanej ze stanem wału przeciwpowodziowego, jego uszkodzeniem przez zwierzęta, przesiąkami brudnej wody lub innymi zagrożeniami, należy niezwłocznie powiadomić o tym fakcie dyżurnego Centrum Powiadamiania Ratunkowego – 112 lub Państwowej Straży Pożarnej – 998. W każdym przypadku należy dokładnie opisać sytuację oraz postępować zgodnie z poleceniami dyżurnego.
Na Wiśle pracuje 8 lodołamaczy. IMGW: Zator ma ponad 60 km! [ZDJĘCIA SATELITARNE]
Dodaj swój komentarz