REKLAMA

Mazowiecka Dolina Wodorowa coraz bliżej. Podpisano porozumienie [FILM, ZDJĘCIA]

ORLEN bez tajemnic

REKLAMA

Coraz bliżej utworzenia Mazowieckiej Doliny Wodorowej. W płockiej siedzibie PKN ORLEN podpisany został list intencyjny w tej sprawie, wspólnie z 24 innymi podmiotami. Wodór produkowany w nowej inicjatywie będzie wykorzystywany m.in. w transporcie, energetyce, gospodarce komunalnej i rolnictwie. Liderem projektu jest PKN ORLEN, który odpowiada m.in. za określenie celów Doliny i przygotowanie strategii jej działania.

W środę, 20 października br. w Płocku podpisano list intencyjny, w sprawie utworzenia Mazowieckiej Doliny Wodorowej.

– Jesteśmy na początku drogi, ale de facto przecieramy szlak dla innych, pokazujemy jak można współpracować, budować fundamenty gospodarki wodorowej w Polsce, Europie i na świecie – mówił podczas spotkania Ireneusz Zyska, Sekretarz stanu oraz Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii. – Mamy ogromny potencjał, wyrażający się chociażby w zaangażowaniu PKN ORLEN, ale także Instytutów Badawczo-Rozwojowych oraz wyższych uczelni, które są uczestnikami, a za chwilę sygnatariuszami tego listu intencyjnego – tłumaczył minister.

Wyjaśniał też, iż zgodnie z Polską Strategią Wodorową, która wkrótce zostanie przyjęta przez Radę Ministrów, do 2030 roku ma powstać co najmniej 5 podobnych dolin wodorowych. Przypomniał, że kilka miesięcy temu został podpisany list intencyjny o powołaniu Podkarpackiej Doliny Wodorowej, a we wrześniu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Podobne inicjatywy są w Wielkopolsce czy na Śląsku.

– To jest nowa rzeczywistość. Budujemy gospodarkę opartą o zaawansowane technologie po to, aby stworzyć jak najlepsze warunki do życia w Polsce, obniżając emisyjność gospodarki, czyli szanując środowisko, ale, co najważniejsze, poprawiając konkurencyjność polskich podmiotów gospodarczych, abyśmy mogli skutecznie rywalizować z najlepszymi w Europie i na świecie. Taki jest nasz cel – powiedział nam minister Ireneusz Zyska.

O tym, jak niezbędny jest zielony wodór, przekonywał Józef Węgrecki, Członek Zarządku PKN ORLEN ds. Operacyjnych.

– PKN ORLEN koncentruje się na produkcji zielonego wodoru, dlatego dla nas cenna będzie współpraca w ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej z partnerami, którzy mają już doświadczenie w jego wykorzystaniu jako źródła energii odnawialnej. Działalność Doliny umożliwi prowadzenie prac inwestycyjnych i wdrożeniowych, a także naukowo-badawczych, które jeszcze bardziej przyspieszą rozwój technologii wodorowej, jednocześnie w pełni wykorzystując lokalny potencjał gospodarczy – tłumaczył Józef Węgrecki.

Grzegorz Jóźwiak, Dyrektor Biura Wdrażania Paliw Alternatywnych PKN ORLEN zaznaczał, że na świecie jest obecnie zaledwie 36 dolin wodorowych, z czego 20 jest w Europie.

– Celem dolin wodorowych jest przede wszystkim tworzenie lokalnych gospodarek opartych o wodór, w których jest on wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu, w tym przemyśle rafineryjnym, transporcie czy ciepłownictwie – wymieniał Grzegorz Jóźwiak. – Poziom inwestycji w obszarze istniejących dolin wodorowych wynosi ponad 32 mld Euro – wyjaśniał.

Zadowolenie z podpisanego listu intencyjnego wyraził Paweł Kolczyński, Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

– To już kolejna inicjatywa wodorowa, w której ARP jest członkiem. Zainaugurowaliśmy już utworzenie Podkarpackiej i Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Pracujemy wspólnie z partnerami nad Śląską Doliną Wodorową, a obecnie włączamy się czynnie w utworzenie Mazowieckiej Doliny Wodorowej – wymieniał Paweł Kolczyński.

Jak tłumaczył, ideą tych dolin jest kumulacja regionalnego potencjału, dotyczącego zarówno produkcji wodoru, jak i jego wykorzystania.

– Liczymy, że w tych regionalnych centrach, jakimi będą doliny wodorowe, będzie można rozwijać technologie wodorowe w różnym zakresie zastosowania, zarówno w transporcie publicznym, przy autobusach czy innego rodzaju pojazdach wodorowych, w zakresie energetyki, jako dodatkowe źródło, które zapewnia wytwarzanie zeroemisyjnej energii elektrycznej, jak również w każdym innym możliwym wykorzystaniu wodoru – mówił wiceprezes ARP.Podkreślał, że w każdej dolinie wodorowej następuje połączenie potencjału naukowego i biznesowego, przy koordynacji administracji rządowej. To natomiast powoduje, że powodzenie tego projektu, na który w skali całego dofinansowania unijnego zabezpieczono blisko 900 mln Euro, jest bardzo prawdopodobne, a właściwie niemal pewne.

W każdym projekcie w Polsce związanym z produkcją i wykorzystaniem wodoru bierze udział Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Jaką pełni rolę w tym procesie?

– Urząd Dozoru Technicznego jest jednostką inspekcyjną – wyjaśniał nam Andrzej Ziółkowski, Prezes UDT. – Dbamy o bezpieczeństwo w różnego rodzaju instalacjach ciśnieniowych, w tym także wodorowych, które już dzisiaj funkcjonują w przemyśle. Mamy doświadczenie i swoją rolę upatrujemy jako wsparie, by o tym bezpieczeństwie nie zapomnieć oraz by nie było stworzonych niepotrzebnych barier. Pełnimy więc rolę konsultanta, doradcy, również przy tworzeniu dolin wodorowych – tłumaczył Andrzej Ziółkowski.

Jak dodał, UDT będzie wspierał także sygnatariuszy podpisanego właśnie listu intencyjnego.

W projekcie uczestniczyć będzie m.in. Komunikacja Miejska w Płocku.

– Jestem zadowolony, że Komunikacja Miejska została zaproszona do Mazowieckiej Doliny Wodorowej – powiedział nam Marcin Uchwał, prezes Komunikacji Miejskiej w Płocku. – Przyniesie nam to dostęp do wiedzy eksperckiej, poprzez współpracę z uczelniami wyższymi, które są sygnatariuszami tego porozumienia. Ważnym elementem dla nas jest także to, że będzie słyszalny nasz głos, operatorów transportu publicznego, jako praktyków, w przygotowywaniu najlepszych rozwiązań, a by osiągnąć jak najlepszy efekt ekonomiczny i ekologiczny, na którym nam wszystkim zależy – powiedział Marcin Uchwał.

Czy jest realne, że w Płocku będą jeździły autobusy napędzane wyłącznie wodorem i w jakiej perspektywie może tak się stać?

– Jest realne, ale dzisiaj zależy to od dwóch czynników. Po pierwsze, w zakresie rozwoju techniki, dotyczącej obsługi autobusów napędzanych wodorem. Dzisiaj spółka przygotowuje się już do tego procesu, a by przekształcić część warsztatu czy hale do obsługi taboru napędzanego wodorem. Jest to perspektywa 3-4 lat. Zależy to jednak również od czynników zewnętrznych. Czekamy na nową perspektywę unijną, w której znaczna część środków jest przeznaczona na szeroko rozumianą ekologię, zeroemisyjność, w tym także dedykowane instrumenty finansowe na rozwój technologii wodorowej. Przygotowujemy się do tego i jak tylko te programy zostaną uruchomione, wystartujemy w nich – zapewnił prezes Komunikacji Miejskiej w Płocku.

Jak wspomnieli nasi rozmówcy, zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy, w Polsce powstanie co najmniej pięć Dolin Wodorowych, w których rozwijane będą technologie oparte na tym paliwie. Każda z Dolin stanie się centrum badań, rozwoju, doskonalenia i edukacji w zakresie wdrażania wodoru w gospodarce. Dotąd podpisane zostały już listy intencyjne w sprawie powołania trzech Dolin: Mazowieckiej, będącej jednocześnie jednostką centralną, a także Dolnośląskiej i Podkarpackiej. Trwają prace nad powołaniem kolejnych dwóch Dolin: Śląskiej i Wielkopolskiej.

Mazowiecka Dolina Wodorowa ma opierać się na czterech filarach, które przyczynią się do efektywnego rozwoju i upowszechniania technologii wodorowych w polskiej gospodarce. Za główny przyjęto budowę łańcucha wartości wodoru w obszarze Mazowsza, czego przykładem są planowane do wdrożenia przez PKN ORLEN pierwsze projekty wodorowe, m.in. huby wodorowe w Płocku i Ostrołęce, prototypowa lokomotywa wodorowa oraz stacje tankowania wodoru. Pozostałe filary to realizacja projektów badawczo-rozwojowych, stworzenie systemowych rozwiązań dla kształcenia wyspecjalizowanych kadr i prowadzenie działalności na rzecz wsparcia procesów regulacyjnych.

Przypomnijmy, że PKN ORLEN w ramach prac na rzecz rozwoju technologii wodorowych tylko na terenie Mazowsza planuje inwestycje w źródła wytwarzania nisko- i zeroemisyjnego wodoru w Płocku i Ostrołęce. We Włocławku i Trzebini natomiast powstają instalacje wytwarzania paliwa wodorowego w jakości automotive. Koncern rozpoczął też postępowania przetargowe na budowę pierwszych polskich stacji tankowania wodoru zlokalizowanych w Poznaniu i Katowicach.

Mazowiecką Dolinę Wodorową będą tworzyć: PKN ORLEN, Agencja Rozwoju Przemysłu, Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Energetyki Instytut Badawczy, Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica, Krajowa Agencja Poszanowania Energii, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, TOYOTA Motor Poland Company Limited, Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz, ALSTOM KONSTAL, SIEMENS ENERGY, Solaris Bus & Coach, Komunikacja Miejska Płock, Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska, Polska Izba Przemysłu Chemicznego, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, UNIQATE, Stomil Bydgoszcz, „NanoSpaceLab”, Instytut Informatyki i Optoelektroniki, Politechnika Łódzka, Urząd Dozoru Technicznego.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Komentarze 8

 1. semantyka wodorowa says:

  Określenie dolina ma też inne konotacje ( Vide „doliniarz”), tu też sięga się do kieszeni podatników.
  Wice-prezes J.W., znany wybitny „autorytet” w kwestii chemii procesowej powiedział: wodór można pozyskiwać w również w reakcji pirolizy, dając do zrozumienia że pirolizie można poddać byle co, np śmieci.
  Wypada mieć nadzieję, że nie pirolizy wody, bo to dużo energii by trzeba było zużyć a woda może się zagotować, osiągnąć stan nadkrytyczny, wybuchnąć i rozwalić aparaturę pirolizującą.

 2. Inżynier florysta says:

  A może warto wrócić do pomysłu produkcji wodorowych ogniw paliwowych?

 3. dżezo says:

  w innych anonsach na ten temat podano nawet iż ta dolina powstanie do końca pierwszego kwartału 2022 ! To już jest robienie sobie jaj ze społeczeństwa.

  • Max says:

   Przecież nie ma jeszcze końca pierwszego kwartału 2022 panie „społeczeństwo które bez wodoru nie może dnia wytrzymać”.
   Poza tym nie czytaj pan anonsów tylko rzetelne informacje.

   • Na says:

    Nagle obudzili się obywatele którzy bez wodoru nie wyrabiają :)

  • Max says:

   Na filmie po 7 minucie masz „kamienie milowe”
   I tam masz co jest w pierwszym kwartale 2022 i jak na razie wszystko jest o czasie.
   Terqaz jest PiS u włądzy a nie matołki więc na spokojnie.

 4. życzliwy kibic says:

  Srają muchy, przyjdzie wiosna, będzie sobie trawka rosła zasilana zielonym wodorem. Tylko tyle i aż tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU