Zamknij

Kolejny krok do połączenia Orlenu z Lotosem

10:17, 15.04.2020 Wiktor Pleczyński
Skomentuj

Orlen otrzymał już wyniki analizy procesu przejęcia Lotosu. Płocki koncern przygotuje teraz odpowiedź dla Komisji Europejskiej, zawierającą propozycje ze strony firmy, dotyczące postępowania.
PKN ORLEN otrzymał wyniki analizy z II fazy postępowania nad przejęciem Grupy LOTOS. Zgodnie z praktyką dla tej fazy postępowania, Komisja Europejska zgłosiła pisemnie swoje uwagi do procedury. PKN ORLEN będzie miał teraz możliwość dostosowania propozycji środków zaradczych do oczekiwań Komisji.
- Jesteśmy zdeterminowani, żeby przeprowadzić transakcję przejęcia Grupy LOTOS - podkreślił Daniel Obajtek, Prezes PKN ORLEN. - Obecna sytuacja na rynku paliwowo-energetycznym najlepiej pokazuje, że firmy muszą dywersyfikować działalność, ponieważ zwiększa to ich odporność na wahania makroekonomiczne i sytuację geopolityczną. Przejęcie Grupy LOTOS to racjonalny krok biznesowy. W dłuższej perspektywie wzmocni obie firmy i zapewni ich funkcjonowanie oraz utrzymanie konkurencyjnej pozycji na międzynarodowym rynku. Wpłynie także na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wydane przez Komisję Europejską zastrzeżenia nie są dla nas zaskoczeniem. To naturalny etap w bardziej skomplikowanych postępowaniach, a takim jest właśnie fuzja z Grupą LOTOS. Komisja przedstawia swoje uwagi pierwszy raz w tak pełnej formie na piśmie. Z pewnością dokładnie je przeanalizujemy i odniesiemy się do nich, składając jednocześnie formalną propozycję środków zaradczych. Wierzymy, że rozwieją one wątpliwości Komisji - mówił Daniel Obajtek.
Wyrażenie zgody na koncentrację, poprzedzone wystosowaniem przez Komisję Europejską "Statement of Objections", to standardowa praktyka. W ostatnich trzech latach została zastosowana między innymi w sprawach:
  • T-Mobile NL - Tele2 NL,
  • Dow - DuPont,
  • Bayer - Monsanto,
  • ArcelorMittal - Ilva.
Wszystkie z nich zakończyły się korzystnym rozstrzygnięciem i zgodą lub warunkową zgodą ze strony Komisji na przeprowadzenie fuzji. Wydane przez Komisję Europejską "Statement of Objections" nie obejmuje propozycji środków zaradczych, które opracuje i przedstawi Komisji koncern z Płocka. Będą one rezultatem wielomiesięcznych rozmów zarówno z KE, jak i innymi uczestnikami rynku. PKN ORLEN spodziewa się, że przedstawione propozycje w pełni odpowiedzą na wątpliwości sygnalizowane przez Komisję. Dzięki temu będzie możliwe wydanie pozytywnej decyzji, dotyczącej przejęcia Grupy LOTOS w zakładanym terminie, czyli do końca pierwszej połowy tego roku. Fuzja z Grupą LOTOS ma na celu stworzenie silnego, multienergetycznego koncernu, o międzynarodowym potencjale, który będzie konkurował na wszystkich rynkach. Połączenie firm zapewni im mocniejszą pozycję w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji, a także ułatwi nawiązanie współpracy z nowymi partnerami. Transakcja będzie miała również szczególne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Oznacza ona również większe możliwości finansowe na realizację dużych, wymagających wielomiliardowych nakładów, projektów inwestycyjnych, korzystnych dla polskiej gospodarki oraz środowiska, np. planowanej inwestycji w budowę morskich farm wiatrowych. Fuzja to także szansa dla obu firm na wejście w nowe obszary działalności i jeszcze szybsze rozwijanie tych, w których są już aktywne. W przypadku Grupy LOTOS jest to np. elektromobilność.
- LOTOS zachowa pełną odrębność podatkową. To oznacza dalsze wpływy do budżetu miasta Gdańsk na takich samych zasadach, jak obecnie. Siedziba spółki pozostanie w Gdańsku i tu, tak jak do tej pory, będą trafiać wpływy z tytułu podatku CIT. Podobnie będzie z podatkami od nieruchomości - podkreśla koncern.
Fuzja będzie wiązała się z optymalizacją procesów biznesowych, jednak nie oznacza to redukcji zatrudnienia. Miejsca pracy zostaną utrzymane. Pracownicy zyskają z kolei możliwości rozwoju zawodowego oraz pracy w większej i silniejszej firmie o znaczeniu międzynarodowym. Jeden silny koncern znacznie mocniej będzie mógł zaangażować się w działania społeczne, kulturalne i sportowe na Pomorzu. Dzięki skoordynowanej polityce odpowiedzialności społecznej biznesu, lokalne społeczności zyskają większe i bardziej kompleksowe wsparcie. Proces przejęcia kapitałowego Grupy LOTOS przez PKN ORLEN został zainicjowany w lutym 2018 r., podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W kwietniu 2018 r. w Grupie LOTOS rozpoczął się proces due dilligence, czyli badanie jej kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej pod kątem przejęcia. W lipcu ubiegłego roku PKN ORLEN złożył w Komisji Europejskiej formalny wniosek o zgodę na koncentrację. Z kolei pod koniec sierpnia 2019 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy PKN ORLEN a Skarbem Państwa i Grupą LOTOS określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki.

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

XX

0 0

Polskie firmy chcą, a przynajmniej jedna chce, połączenia, a nie mogą bez zgody zagranicznej Komisji EU. To jak to w końcu jest? Mamy pełną suwerenność czy Niemcy jednak wygrały II Wojnę Światową? 12:35, 15.04.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%