Zamknij

Jest porozumienie ze związkami zawodowymi. Po połączeniu ORLENU i Grupy LOTOS będzie gwarancja pensji

19:16, 19.07.2022 Agnieszka Stachurska Aktualizacja: 22:56, 19.07.2022
Skomentuj

W Płocku odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia ze związkami zawodowymi Grupy LOTOS i PKN ORLEN. To kolejny krok na drodze do połączenia tych dwóch firm, którego przypieczętowaniem będzie decyzja podczas Walnego Zgromadzenia, zaplanowanego na 21 lipca.
Po kilku latach negocjacji, PKN ORLEN zawarł porozumienie z Grupą LOTOS i Związkami Zawodowymi obu firm, które potwierdza i precyzuje uprawnienia pracowników po ich połączeniu. Jak mówił 19 lipca, podczas podpisywania porozumienia Prezes Zarządu PKN ORLEN Daniel Obajtek, zabezpieczenie gwarancji zatrudnienia i bezpieczeństwa pracy jest kolejnym, ważnym etapem fuzji z Grupą LOTOS, który od początku prowadzony jest w dialogu ze stroną społeczną i uwzględnia jej ważną rolę w budowaniu silnego, zintegrowanego koncernu multienergetycznego. Prezes Koncernu przekonywał, że połączenie PKN ORLEN i Grupy LOTOS jest gwarancją rozwoju nie tylko firmy, ale i polskiej gospodarki. Realizacja dużych, strategicznych dla przyszłości Koncernu inwestycji, da natomiast stabilność zatrudnienia oraz tworzenie nowych miejsc pracy.
- Połączenie z Lotosem ma duże znaczenie nie tylko dla Orlenu, ale i dla całej gospodarki. Musimy stworzyć koncern multienergetyczny, musimy optymalizować zakupy ropy, mieć zdecydowanie większy wolumen zakupu ropy, a przede wszystkim musimy podejść do potężnych procesów inwestycyjnych związanych z transformacją paliwowo-energetyczną - tłumaczył Daniel Obajtek podczas spotkania z dziennikarzami.
Podkreślał też, że w innych krajach Europy koncerny taki proces już dawno mają za sobą.
- Żyjemy w czasach wielkiego niepokoju gospodarczego i tylko silna firma, która będzie zbilansowana zarówno w procesach inwestycyjnych, jak i w procesach zakupowych, może przetrwać różnego rodzaju kryzysy na swojej drodze - przekonywał prezes ORLENU.
W jaki sposób zabezpieczono pracowników obu połączonych firm?
- Ten proces, jak już niejednokrotnie podkreślałem, nie polega na grupowych odprawach, ani na redukcji pracowników. Łączą się dwie zdrowe firmy, dlatego chcieliśmy zabezpieczyć pracownikom przyszłość. Przez 24 miesiące nie zmienią się warunki pracy i płacy, a także miejsce wykonywania pracy, natomiast przez 48 miesięcy obowiązywać będzie gwarancja zatrudnienia dla pracowników Grupy LOTOS. Pracownicy są zadowoleni z tego porozumienia, to pokazuje, że mamy czyste intencje jeżeli chodzi o proces połączenia tych dwóch dużych firm - mówił Daniel Obajtek.
Przyznał, że negocjacje trwały około 4 lat i były bardzo skomplikowane. Tłumaczył, że strona społeczna porozumienia miała dotychczas negatywne doświadczenia z podobnych negocjacji.
- Były w historii procesy, kiedy zamykano stocznie na wybrzeżu, a restrukturyzacja polegała na zwalnianiu lub przenoszeniu pracowników. Nawet najzdolniejsi, wykształceni pracownicy musieli opuścić swoje miejsca pracy. Dlatego strona społeczna podchodziła do tego procesu nieufnie. Był to bardzo skomplikowany proces, dużo bardziej, niż podczas połączenia z Grupą Energa. Już od trzydziestu lat w Polsce mówiono o połączeniu ORLENU z LOTOSEM, tylko tak naprawdę nic za tym dalej nie szło. W związku z tym w pierwszej fazie negocjacji pracownicy twierdzili, że to tylko następnej list intencyjny i na tym się skończy. Ale im głębiej angażowaliśmy się w ten proces, zaczęli dostrzegać szansę również dla siebie, szansę rozwoju - wyjaśniał prezes Koncernu.
Pracowników Grupy Lotos przekonały także plany rozwojowe, m.in. w petrochemię, również w Gdańsku. Prezes tłumaczył jednak, że nie mógł przystać na wszystkie warunki.
- Zarządzam całą Grupą, również innymi spółkami, które wcześniej zostały przejęte. Nie mogłem w żadnym wypadku wyjść poza pewne ramy, ponieważ muszę nie tylko zabezpieczyć pracowników Lotosu, ale i pracowników całej Grupy. Takie samo podejście w tym zakresie muszę mieć do wszystkich pracowników Grupy ORLEN. Stajemy się jedną firmą, w związku z tym będziemy wspólnie pracować, wspólnie się rozwijać, wykorzystywać nawzajem swoje kompetencje. Podpisane porozumienie to właśnie gwarantuje. Podkreślam, że jest to jest historyczny moment, ponieważ ten proces został przeprowadzony z wielkim spokojem społecznym - zaznaczał Daniel Obajtek.
W podpisanym porozumieniu PKN ORLEN zobowiązał się również do zapewnienia finansowania pracownikom Grupy LOTOS pakietu medycznego i stomatologicznego na dotychczasowych lub nie mniej korzystnych, niż obecnie zasadach. Na takich samych warunkach Koncern zapewnieni ubezpieczenia grupowe na życie oraz finansowanie ubezpieczeń na życie z funduszem kapitałowym. Do tego Koncern zobowiązał się do prowadzenia, według najnowszych standardów, programów szkoleniowych dla pracowników Grupy LOTOS. Będą one dostosowane do ich potrzeb i umożliwią dalszy rozwój zawodowy oraz podnoszenie kwalifikacji w nowoczesnym i dynamicznie rozwijającym się koncernie. Uzasadniając połączenie PKN ORLEN z Grupą LOTOS, Koncern wymienia m.in.:
  • Stworzenie nowych możliwości dla wykwalifikowanej i doświadczonej kadry (w tym poprzez synergię przemysłu i nauki), również w zakresie innowacyjnych projektów.
  • Gdańsk może stać się ważnym ośrodkiem odpowiedzialnym za rozwój nowej mobilności, projektów związanych z elektromobilnością oraz paliwami alternatywnymi, takimi jak wodór. Tym działaniom sprzyja zaplecze naukowe dostępne w Gdańsku oraz otwartość Trójmiasta jako dużej metropolii na nowe trendy.
  • Mieszkańcy Pomorza, w tym pracownicy Grupy LOTOS, dzięki skoordynowanej polityce CSR, odczują jeszcze silniejsze zaangażowanie połączonego koncernu w projekty sportowe, kulturalne czy edukacyjne.

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

DominikDominik

0 0

Moze Zwiazki z Lotosu pokaza zwiazkowcom z Plocka jak walczy sie o pracownikow i w Plock przyjmie czas pracy z Gdanska, bo obecny 12godzinny naraza caly Plock i okolice na katastrofe.... 19:58, 19.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0 0

Czy się odstanie to co się nie odstało
Was wszystkich po obu stronach zupełnie p 21:29, 19.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GK OrlenGK Orlen

0 0

A dlaczego nie zostaną wyrównane place w Orlen i Lotos. Orlen i Gropa Kapitałowa chce zarabiać tyle samo co koledzy w lotosie 15:41, 20.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%