Zamknij

Jakie działania podjęto dotychczas w programie onkologicznym dla Płocka i regionu płockiego?

10:05, 25.03.2020 Agnieszka Stachurska Aktualizacja: 10:06, 25.03.2020
Skomentuj

Jak wyglądają podsumowania pierwszego etapu programu kompleksowej profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów oraz chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka i powiatu płockiego? Rozmawialiśmy na ten temat z organizatorami i wykonawcami programu.
8 lipca 2019 podpisano list intencyjny pomiędzy PKN ORLEN, Centrum Onkologii Instytutem im. Marii Skłodowskiej-Curie (obecnie Narodowy Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie Państwowy Instytut Badawczy) oraz Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc. Był to początek programu, który oficjalnie został potwierdzony umową, podpisaną 13 września 2019 roku, a dotyczącą prowadzenia: "Programu kompleksowej profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów oraz chorób układu oddechowego mieszkańców Płocka i powiatu płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego". Podczas spotkania z realizatorami tego programu, mieliśmy okazję dowiedzieć się, jakie działania zostały dotychczas podjęte. W zakresie onkologii i pulmonologii opracowane zostały poradniki dla lekarzy na potrzeby realizacji programu, które zawierają zagadnienia z zakresu tych dwóch dziedzin. Opracowano również program szkolenia spirometrycznego, algorytmy postępowania administracyjnego dla nawigatorów ds. profilaktyki oraz nawigatorów ds. diagnostyki, e-konsultacje, tzw. "ścieżki pacjenta" - zasady postępowania z pacjentami, a także wytyczne do programów edukacyjnych dla szkół i zakładów pracy, które będą realizowane przez Fundację PKN ORLEN na terenie objętym programem.
- Jesteśmy absolutnie przygotowani w zakresie materiałów edukacyjnych zarówno dla mieszkańców terenów, objętych tym programem, jak i dla lekarzy czy pielęgniarek - mówi doktor Monika Franczuk z Instytutu Chorób Płuc. - Rozpoczynamy program szkolenia, w oparciu o porozumienie z Izbą Pielęgniarską na terenie Płocka. Działa też infolinia, jesteśmy gotowi do uruchomienia e-konsultacji. Jesteśmy na bardzo zaawansowanym etapie nabycia spirometrów, które będą przekazane dla ośrodków współpracujących przy projekcie - wymienia.
Jaki sprzęt i kiedy zostanie przekazany do Płocka? - Podjęliśmy decyzję o przygotowaniu 5 zestawów pomiarowych do oceny czynności płuc, spirometr bardzo dobrej jakości wraz z oprogramowaniem, możliwością aktualizacji czy serwisowaniem. Te zestawy zostaną przekazane do pięciu placówek na terenie objętym programem - tłumaczy dr Monika Franczuk.   Jakie kolejne kroki będą podejmowane w ramach programu? - Są to dwa kluczowe obszary - mówi dr Beata Jagielska, zastępca dyrektora ds. rozliczeń świadczeń zdrowotnych i lecznictwa otwartego, Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie. - Pierwszy, to obszar edukacyjny, obszar działań profilaktycznych skierowany bezpośrednio do pacjentów, do ich rodzin, zarówno do młodzieży, dzieci, jak i osób dorosłych - wymienia dr n. med. Beata Jagielska. Jak wyjaśnia, działania edukacyjne mają przede wszystkim na celu promowanie zdrowego trybu życia, pokazanie, że profilaktyka nie jest straszna i nie trzeba się jej bać.
- Profilaktyka to szansa na wyleczenie, jeśli jest to choroba niskozaawansowana, czy też wręcz uniknięcie rozwoju choroby nowotworowej - przekonuje zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
Drugi obszar jest także edukacyjny, ale kierowany do lekarzy i pielęgniarek. - Chcemy z nimi również nawiązać ścisłą współpracę tak, abyśmy mogli podzielić się naszym doświadczeniem, wiedzą, współpracować w zakresie diagnostyki leczenia, aby móc przede wszystkim skrócić czas diagnostyki. To jest kluczowy element działań w zakresie onkologii - tłumaczy dr n. med. Beata Jagielska. Ostatnim obszarem jest wypracowanie trwałych elementów projektu, które również wiążą się z edukacją, jak np. utworzenie poradni dla palaczy czy stworzenie certyfikowanych ośrodków spirometrii. Każdy z takich ośrodków otrzyma spirometr, a te urządzenia zostaną w nich po zakończeniu projektu. 25 lutego przedstawiciele projektu spotkali się z władzami Płocka i powiatu płockiego. - Przedstawiliśmy podczas spotkania założenia projektu, ale miało ono również formę roboczą, ponieważ określiliśmy ramy dalszej współpracy - wyjaśnia dr Beata Jagielska. - Włodarze terenów wiedzą najlepiej, jakie są potrzeby społeczeństwa. Poza tym, działania profilaktyczne na tych terenach już są. Naszym zadaniem jest zwiększenie świadomości u chorych potrzeby badań - podsumowała nasza rozmówczyni. Realizacja zadań w projekcie będzie kontynuowana do końca 2024 roku. http://petronews.pl/infolinia-medyczna-dziala-juz-miesiac-dla-kogo-jest-przeznaczona-film/

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%