REKLAMA

Jak zrealizować strategię koncernu multienergetycznego? Wyzwania przyszłości podczas Sympozjum Chemia 2021

ORLEN Bez Tajemnic

REKLAMA

Tegoroczna, 27. edycja Sympozjum CHEMIA 2021 wyglądała inaczej, niż zwykle. Spotkania panelistów nie odbyły się w płockim Domu Technika, lecz online. Gospodarzem Honorowym był PKN ORLEN.

Od 2 do 3 lutego br. trwało XXVII Sympozjum CHEMIA 2021, podczas którego zaplanowano cztery panele tematyczne oraz dwie debaty. Uczestnicy zgromadzili się tym razem przed monitorami, a przywitali ich w imieniu organizatora, firmy BMP, prezes zarządu Adam Grzeszczuk oraz w imieniu Gospodarza Honorowego PKN ORLEN S.A. – Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych.

Jak mówił podczas otwarcia konferencji Przemysław Płonka, redaktor naczelny Wydawnictwa BMP, eksperci przewidują trudne miesiące funkcjonowania w realiach pandemii.

– Czeka nas czas odbudowywania gospodarki – tłumaczył redaktor naczelny Wydawnictwa BMP. – Do tego dochodzi wiele wyzwań regulacyjnych. Europejski Zielony Ład, strategia zrównoważonych chemikaliów, strategia tworzyw sztucznych – dodała Joanna Jaśkowska, redaktor czasopisma „Chemia Przemysłowa” i portalu kierunekCHEMIA.pl.

O tym, jaka jest kondycja polskiego przemysłu chemicznego w obliczu pandemii COVID-19, opowiedział natomiast w referacie otwierającym konferencję dr inż. Paweł Bielski, Dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej imienia Profesora Ignacego Mościckiego.

Panel 2. pierwszego dnia sympozjum, pt. „Od techniki do technologii. Optymalizacja i efektywność na co dzień”, otworzyła Dagmara Gorzelana, p.o. Dyrektora Biura Integracji Zarządzania Projektami Rozwojowymi i Efektywnościowymi PKN ORLEN referatem pt. „Działania optymalizacyjne i efektywnościowe w PKN ORLEN na co dzień w świetle Strategii 2030”.

Jak wyjaśniała, wyzwania w zakresie transformacji energetycznej ORLEN traktuje jako szanse dla zbudowania pozycji lidera w regionie, w drodze konsekwentnego zastępowania energii ze źródeł nieodnawialnych tą z zasobów niewyczerpanych.

– Dzięki rozwojowi organicznemu w nowoczesną rafinerię i petrochemię, z wykorzystaniem najnowszych technologii, systemów i narzędzi, oraz dokonanym i kontynuowanym akwizycjom, budujemy silny zdywersyfikowany koncern multienergetyczny – mówiła Dagmara Gorzelana.

Tłumaczyła też, że ORLEN chce stać się wiodącym w regionie graczem multienergetycznym z silnym portfelem aktywów. Moc rafineryjna ma wynieść 45 mln ton/rok, produkcja biopaliw – 2 mln ton.– Liczymy na to, że do 2030 roku nasze moce w odnawialnych źródłach energii wzrosną pięciokrotnie, z obecnego 0,5 GW, do 2,5 GW. Nasz największy projekt w zakresie OZE, budowa farmy wiatrowej na Bałtyku, odnotowuje istotny progres, niedawno podpisaliśmy umowę przyłączeniową do sieci – mówiła p.o. Dyrektora Biura Integracji Zarządzania Projektami Rozwojowymi i Efektywnościowymi ORLENU.

Wymieniała także, iż liczba stacji paliw na rynkach w Europie Środkowej do 2030 roku ma wynieść 3,5 tys., a liczba stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych – 1 tys.

– Do tego przewidujemy, że w 20 proc. pokryjemy własne zapotrzebowanie na gaz, przez zintegrowane wydobycie – wyjaśniała prelegentka. Zaznaczyła też, że ORLEN stawia na politykę różnorodności na wszelkich szczeblach.

Olbrzymie inwestycje w obszary zrównoważonego rozwoju spowodują ograniczenie emisji CO2 w rafinerii i petrochemii o 20 proc., w energetyce – o 33 proc., w drodze rozwoju odnawialnych źródeł energii, rozbudowie mocy w biopaliwach i biomateriałach, rozwoju w obszarze recyklingu, budowie pozycji w paliwach alternatywnych: elektromobilności, wodorze, CNG/LNG, tak, aby do 2050 r. osiągnąć stan zeroemisyjności.

– Dzięki odpowiedzialnym decyzjom, antycypując potrzeby klientów i gwarantując równowagę dla środowiska, przy równoczesnym zapewnieniu efektywności ekonomicznej, podejmujemy innowacyjne odważne działania o kluczowym znaczeniu nie tylko dla firmy, ale i dla jej partnerów, akcjonariuszy i całej gospodarki – w perspektywie najbliższej dekady osiągniemy 2,5-krotny wzrost zysku operacyjnego EBITDA, a od 2020 r. zaczniemy się dzielić zyskiem z akcjonariuszami na poziomie co najmniej sprzed okresu pandemii – tłumaczyła przedstawicielka Koncernu.

Na zakończenie pierwszego dnia Sympozjum odbyła się debata pt.: „Współczesne wyzwania i szanse rozwoju polskiej chemii. Jakie nadchodzą zmiany?”. Moderatorem dyskusji był prof. dr hab. inż. Jacek Kijeński z Politechniki Warszawskiej, a w dyskusji wzięli udział:

  • dr inż. Ludomir K. Bleszynski, MBA, Siemens Sp. z o.o.
  • Janusz Bogdański, Dyrektor Wykonawczy ds. Rozwoju i Technologii, PKN ORLEN S.A.
  • Mirosław Skowron, Członek Zarządu, CIECH S.A.
  • Witold Szczypiński, Wiceprezes Zarządu Dyrektor Generalny, Grupa Azoty S.A.
  • dr inż. Tomasz Zieliński, Prezes Zarządu, Polska Izba Przemysłu Chemicznego.

XXVII edycja Sympozjum Naukowo-Technicznego CHEMIA 2021 to jedno z największych spotkań dla branży chemicznej w Polsce. Podczas debat i wystąpień panelistów, poruszane są najistotniejsze tematy dla tej branży, m.in.: nowoczesne rozwiązania dla branży chemicznej, optymalizacja i efektywność, współczesne wyzwania i szanse rozwoju polskiej chemii, innowacyjność w zakładach chemicznych, przemysł chemiczny w kontekście wyzwań polityki środowiskowej.

Organizatorem konferencji jest BMP Sp. z o.o. – wydawca magazynu Chemia Przemysłowa oraz portalu kierunekchemia.pl. Rolę Honorowego Gospodarza pełni PKN ORLEN.

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU