Rozmowa z dr. nauk medycznych Wojciechem Nowakiem, prezesem sieci profesjonalnych salonów optycznych Family Optic
Jak często powinniśmy badać wzrok i gdzie najlepiej to robić?
Każdy z nas, niezależnie od tego, czy ma wadę wzroku, powinien badać wzrok raz w roku. Częściej, jeśli nosimy soczewki kontaktowe. Pamiętajmy, że im szybciej wykryjemy wadę wzroku, tym szybciej i lepiej specjaliści będą mogli nam pomóc.
Myśląc o badaniu wzroku najczęściej przychodzi nam do głowy okulista. Rzeczywiście, w ramach wykonywania zawodu okulista wykonuje badania wzroku i może przy tym dobierać korekcję, jednak osobą, która jest ku temu ściśle wykształcona jest również optometrysta. W salonach Family Optic przyjmują doświadczeni optometryści oraz okuliści, którzy przeprowadzają profesjonalne badanie wzroku.
Jak wygląda takie badanie?
Badanie optometryczne może nieco różnić się w zależności od tego, czy chcemy dobrać okulary, czy również soczewki kontaktowe. Na początku badania specjalista przeprowadza wywiad medyczny, następnie wykonuje badanie wady wzroku i badanie widzenia obuocznego. W lampie szczelinowej sprawdzony jest przedni odcinek i stan powierzchni ocza. Przesiewowo oceniane jest też dno oka. W przypadku doboru soczewek kontaktowych badanie jest nieco dłuższe, aby móc wykluczyć przeciwwskazania do ich noszenia.

Wydawałoby się, że większy problem ze strachem przed gabinetem mogą mieć dzieci.
Dzieci to wspaniali pacjenci, jeśli ma się do nich odpowiednie podejście. Tworząc Family Optic bardzo dbaliśmy o to, żeby było to miejsce przyjazne maluchom. Sam jestem tatą i zwracam szczególną uwagę na problem wad wzroku u dzieci. Niestety, skala tego problemu rośnie. Widzimy, że trafiają do nas coraz młodsi pacjenci, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy i dobrania odpowiedniej korekcji. Na szczęście technologia daje nam dzisiaj dużo możliwości, które pozwalają walczyć z problemem rosnącej wady. Stosujemy już obecnie odpowiednie szkła w okularach lub soczewki kontaktowe, które mają za zadanie ograniczyć wzrost wady wzroku w przyszłości. Najważniejsza jest jednak profilaktyka – każde dziecko powinno regularnie odbywać badanie wzroku.
A jak wygląda sytuacja u dorosłych?
Nie zdziwię nikogo, jeśli powiem, że również nie jest najlepiej. Tryb naszego życia i czynniki środowiskowe powodują, że coraz więcej osób potrzebuje korekcji wzroku. Spędzamy za dużo czasu przy sztucznym świetle, a przede wszystkim przed ekranami telefonów i komputerów. Nie każdy wie, że nawet osoby niemające wady wzroku powinny nosić okulary chroniące przed światłem niebieskim.
Jak więc możemy chronić swój wzrok?
Przede wszystkim regularnie się badać u okulisty i optometrysty, bez względu na to czy już nosimy okulary lub soczewki kontaktowe. Jeśli nosimy okulary, pamiętajmy o ochronie przed światłem niebieskim czy antyrefleksie. Zwracajmy uwagę na objawy, które nie zawsze łączymy z oczami. Często bóle głowy są spowodowane właśnie ukrytą wadą wzroku. Możemy pamiętać też o prostych czynnościach, takich jak patrzenie w dal przez 20 sekund, by oderwać się od komputera, a także o… mruganiu. Wbrew pozorom, nie jest to takie oczywiste, bo zdarza się nam o nim zapominać. Musimy mieć świadomość, że oczy również się męczą, a my musimy o nie dbać przez całe życie.

artykuł promowany
Tylko do okulisty bo wykryhe różnue chiroby oczu….