
Mazowieccy policjanci apelują do kierowców o ostrożność i zmniejszenie prędkości w rejonach lasów, nieużytków rolnych oraz pól. W tych miejscach prawdopodobieństwo nagłego pojawienia się zwierzyny jest bardzo duże.
Kierowca w miejscach, gdzie drogi prowadzą przez lasy, szlaki wędrowne zwierząt, musi być zawsze przygotowany na ewentualne wtargnięcie dzikiego zwierzęcia. Ostrożność trzeba zachować szczególnie wieczorem i nocą, kiedy wabione blaskiem świateł zwierzęta wychodzą z przydrożnych lasów.
– Powinno się przede wszystkim zachować odpowiednią prędkość, a w razie potrzeby użyć sygnału świetlnego lub dźwiękowego. Na szczególną uwagę zasługuje drogowy znak ostrzegawczy „Uwaga dzikie zwierzęta” (A-18b), który ostrzega kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe, niż w innych miejscach – zaznaczają policjanci.
Podczas podróży, zwłaszcza w terenach leśnych, należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa:
- Oślepione przez światła reflektorów zwierzę rzadko ucieka, w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.
- Jeśli zobaczysz przebiegające przez drogę zwierzę, bądź czujny, zwolnij i jedź ostrożnie. Pamiętaj, że sarny, jelenie i dziki żyją w stadach i za pojedynczym osobnikiem mogą podążać kolejne.
- Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz wydłuża drogę hamowania rozpędzonego auta.
- Znak A-18b, nie tylko ostrzega kierowcę o możliwości napotkania na drodze dzikich zwierząt, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. Kierowca w każdej chwili musi być gotowy do awaryjnego hamowania.
W przypadku zderzenia z dzikiem, jeleniem lub ważącym kilkaset kilogramów łosiem należy się liczyć z poważnym uszkodzeniem pojazdu. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi jesienią. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta mogą również pojawić się w terenie zabudowanym.
Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Zwracajmy wówczas baczną uwagę na pobocza.
Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny:
- zjedź na pobocze,
- włącz światła awaryjne
- zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym.
- pod żadnym pozorem nie dotykaj zwierzęcia!
W takiej sytuacji należy natychmiast zawiadomić policję. Przyjmujący zgłoszenie dyżurny poinformuje odpowiednie służby i lekarza weterynarii oraz skieruje na miejsce patrol policji.
Policjanci zaprezentowali film, w którym widać, jak niewiele czasu na reakcję ma kierowca po dostrzeżeniu dzikiego zwierzęcia na drodze.
video: Leszek Foss
Znak A 18B jest tylko po to, żeby zarządca drogi jak i właściciel zwierzęcia jakim jest skarb państwa mógł uniknąć odpowiedzialności za wyrządzone szkody na mieniu prywatnym. Gdyby brać ten znak na poważnie to okazałoby się, że trzeba zrezygnować z jazdy autem, bo na każdej drodze co chwilę go spotkamy z wyzej wymienionego powodu.
Jaki wpływ na dziką zwierzynę może mieć zarządca drogi? Jak może w tej kwestii zwiększyć bezpieczeństwo? Sarny ma do drzew poprzywiązywac? Jadąc drogą, która biegnie przez las to my jesteśmy na terenie zwierząt a nie one na naszym. Taka natura. Nie da się czasami uniknąć zdarzeń niektórych ale dostosowując prędkość do warunków możemy zmniejszyć ewentualne straty i materialne i zdrowotne. Szerokiej drogi wszystkim 😉
Kurier, zarządca drogi może odgrodzić tereny od drogi, zarządzić wraz z kołami myśliwskimi odstrzał nadmiernej ilości dzikiej zwierzyny a co najważniejsze wziąć odpowiedzialność za szkody do których dzika zwierzyna dokonuje na mieniu prywatnym a nie chować się za znakami, które przed niczym nie chronią. Twierdzenie, że zwierzyna pojawia się wyłącznie na terenach leśnych nie jest prawda. Mogą one pojawić się tak samo na terenach rolniczych, praktycznie w każdym przypadkowym miejscu.