Zamknij

Dostawy gazu zabezpieczone. ORLEN podpisał długoterminową umowę

16:24, 07.02.2023 Agnieszka Stachurska Aktualizacja: 16:25, 07.02.2023
Skomentuj

Długoterminowy kontrakt kupna-sprzedaży amerykańskiego LNG zapewnia umowa podpisana przez PKN ORLEN i Sempra Infrastructure. Przewiduje ona odbiór 1 miliona ton LNG rocznie.
Umowa, która została podpisana 25 stycznia br. pomiędzy PKN ORLEN i Sempra Infrastructure, przewiduje odbiór 1 miliona ton LNG rocznie z terminalu skraplającego Port Arthur w Teksasie. Ma to przełożyć się na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale i całego regionu. Zapewniony kontraktem wolumen dostaw pokrywa blisko 10 proc. obecnego zapotrzebowania polskich odbiorców na gaz w skali roku.
- Zbudowaliśmy koncern multienergetyczny. Koncern, który swoją wielkością nie tylko ma realizować zadania biznesowe, ale przede wszystkim ma zapewnić bezpieczeństwo Polski i regionu - mówił podczas uroczystości podpisania umowy Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. - To koncern, który musi patrzeć w przyszłość, a poprzez połączenie i zbilansowanie ma realizować procesy akwizycyjne, szczególnie procesy inwestycyjne - tłumaczył.
Jak podkreślił, bezpieczeństwo potrzebuje inwestycji, a kontrakt z Sempra Infrastructure to kolejny, ważny krok w kierunku wzmocnienia pozycji PKN ORLEN, jako gwaranta bezpieczeństwa surowcowo-paliwowego w tej części Europy.
- Chcę zapewnić Polaków, że gazu nie zabraknie. Magazyny są wypełnione w stu procentach, to jest 3 mld 200 mln metrów szesc. gazu. Wydobycie krajowe daje nam 3 mld 700 mln metrów szesc. Baltic Pipe to 6 mld 500 mln metrów szesc. gazu - wymieniał prezes ORLENU.

Terminal Port Arthur LNG, w ramach inwestycji, ma dysponować mocą, która pozwoli na produkcję maksymalnie 13,5 mln ton LNG rocznie. Łączny wolumen kontraktów długoterminowych podpisanych przez Sempra Infrastructure na dostawy z tego terminala przekracza już 10 mln ton LNG rocznie. Według przewidywań spółki, ostateczna decyzja inwestycyjna dotycząca I Etapu projektu Port Arthur LNG może być podjęta jeszcze w I kwartale 2023 roku. Umowa z Sempra Infrastructure oznacza, że łączny wolumen kontraktów PKN ORLEN z amerykańskimi dostawcami LNG wzrósł do blisko 8 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie. Zdecydowana większość surowca - 6,5 mln ton LNG - będzie kupowana na podstawie kontraktów w formule FOB. Dlatego Grupa ORLEN rozpoczęła rozwój własnej floty jednostek do przewozu skroplonego gazu ziemnego, w oparciu o długoterminowe umowy czarterowe. Dwa pierwsze gazowce, zbudowane specjalnie na potrzeby Grupy, rozpoczną transport LNG jeszcze w tym roku. W 2025 r. Grupa będzie dysponować ośmioma takimi jednostkami.

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Po to są wojnyPo to są wojny

0 0

jak w tytule 18:46, 07.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%