REKLAMA

Czy wodór jest paliwem przyszłości? [FILM]

REKLAMA

Jaki jest finansowy wynik ORLENU za pierwszy kwartał? Jak świętowali strażacy w Rypinie? I czy wodór jest paliwem przyszłości? O tym w najnowszym studiu Grupy ORLEN.

Dobre wyniki za pierwszy kwartał
PKN ORLEN zakończył I kwartał 2019 roku z wynikiem EBITDA wg LIFO na poziomie 2 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 100 mln zł w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Rezultat został osiągnięty pomimo trudniejszego otoczenia makroekonomicznego (r/r) związanego przede wszystkim ze spadkiem dyferencjału Brent/Ural. Koncern wypracował stabilny wynik EBITDA wg LIFO w segmencie dowstream, na poziomie blisko 1,4 mld zł i dobry wynik w segmencie detalu na poziomie 676 mln zł. W detalu PKN ORLEN odnotował również wzrost wolumenów sprzedaży o 3% (r/r) oraz wzrost udziałów na wszystkich rynkach. PKN ORLEN kontynuował dywersyfikację kierunków zaopatrzenia, podpisując kontrakt z Saudi Aramco na dostawy saudyjskiej ropy, któremu towarzyszy – pierwsza tego typu w historii firmy – umowa na odbiór produkowanego w Możejkach ciężkiego oleju opałowego. Zarząd PKN ORLEN zarekomendował wypłatę najwyższej w historii koncernu dywidendy, na poziomie 3,5 zł na akcję.

W I kwartale 2019 roku PKN ORLEN osiągnął:
• 2 mld zł EBITDA wg LIFO, w tym 676 mln zł w segmencie detalu
• Wzrost łącznych wolumenów sprzedaży o 2% (r/r), w tym w detalu o 3% (r/r)
• Wzrost przychodów o 9% (r/r).

– Dobre wyniki sprzedaży i wysoki poziom przychodów to m.in. efekt wdrożenia efektywnych procesów zarządczych i operacyjnych, a także racjonalizacji wydatków. Wszystkim podejmowanym przez nas działaniom biznesowym musi przyświecać jeden cel: rozwój i budowanie wartości ORLENU we wszystkich obszarach działalności. Mamy powody do satysfakcji nie tylko z dobrych wyników finansowych, ale tempa prac związanych z przygotowaniem do ważnych inwestycji w całej Grupie Kapitałowej. Szczególne znaczenie mają działania związane z dywersyfikacją dostaw ropy. To wszystko powinno procentować w przyszłości – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Dzień Strażaka w Rypinie
2200 wniosków wpłynęło do Fundacji ORLEN DAR SERCA w odpowiedzi na kolejną edycję „Programu pomocy jednostkom straży pożarnych”. PKN ORLEN na wsparcie strażaków do tej pory przekazał już ponad 12 milionów złotych. Podsumowanie dotychczasowych działań i prowadzonej akcji naboru wniosków do tegorocznego programu grantowego odbyło się w Rypinie, gdzie funkcjonuje jedna z najstarszych w Polsce jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej ze 138-letnią tradycją. W wydarzeniu udział wzięli Premier Mateusz Morawiecki, ministrowie Joachim Brudziński i Jan Krzysztof Ardanowski oraz komendant Państwowej Straży Pożarnej Generał Leszek Suski.Czas na wodór
“Czas na wodór” to pierwsza konferencja w Polsce, podczas której spotkali się wszyscy, których interesuje wykorzystanie wodoru w transporcie, przemyśle i energetyce. 24 kwietnia, podczas wydarzenia w Gmachu głównym Politechniki Warszawskiej, którego ORLEN był partnerem strategicznym, mówiono o wodorze jako o paliwie przyszłości.

Aktualnie alternatywą dla tradycyjnego napędu są baterie litowo-jonowe. Na ile wciąż istotną – to pokazują działania rozwojowe w tym zakresie światowych potentatów, a w Polsce również i ORLENU.

– Jestem gorącym zwolennikiem wodoru. W ciągu najbliższych lat wodór powinien zawładnąć rynkiem paliwowym – mówił Józef Węgrecki, członek zarządu ds. operacyjnych PKN ORLEN. – Jak zaczną powstawać stacje wodorowe, a takowe będą powstawać, mamy możliwość szybkiego wyprodukowania wodoru i zabezpieczenia go dla samochodów. Ważne jest, żeby ekonomicznie było to w jakiś sposób uzasadnione – tłumaczył.

Anwil pod koszem
Po raz trzeci pracownicy Anwilu wzięli udział w turnieju „Anwil pod koszem”. Finał rozegrano 30 marca. W półfinałach spotkały się drużyny Zakład Amoniaku z drużyną Wydział Granulatów oraz Zakład Chloru i Ługu Sodowego z zespołem Służb Utrzymania Ruchu. Po raz trzeci z rzędu najlepszą drużyną okazał się zespół Amoniaku.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU