REKLAMA

Co decyduje o cenie na stacjach paliw?

REKLAMA

Jak wyglądało wypłynięcie Daru Młodzieży w kilkumiesięczny rejs? Co decyduje o tym, za ile tankujemy? Co Otylia Jędrzejczak robiła na płockiej pływalni? Między innymi o tym usłyszycie w najnowszym materiale filmowym Studia Grupy ORLEN.

Dar Młodzieży wypłynął w Rejs Niepodległości
Flagowa fregata Polski, Dar Młodzieży, wyruszył 20 maja w rejs dookoła świata. To wyjątkowa podróż i niezapomniane doświadczenie dla setek młodych Polaków, a sam rejs jest uczczeniem obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Żaglowiec odwiedzi 22 porty w 18 państwach, a przez pokład przewinie się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z obchodzoną rocznicą, którzy pochodzą z całej Polski.
W gdyńskim porcie był obecny Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek, który wspólnie z Premierem Mateuszem Morawieckim brał udział w uroczystościach poprzedzających wypłynięcie w Rejs Niepodległości.

– Polski Koncern Naftowy, jako champion polskiej gospodarki, również ma zadania, promujące Polskę poza granicami naszego kraju. Jest to wielkie wydarzenie, historyczne, jesteśmy dumni, że możemy w tym wydarzeniu uczestniczyć – powiedział prezes Daniel Obajtek.

Do portu w Gdyni żaglowiec powróci w marcu 2019 roku. PKN ORLEN jest głównym sponsorem Rejsu Niepodległości.

PowiązaneTematy

Co decyduje o cenie na stacjach paliw?
Ceny paliwa na stacjach są wypadkową wielu czynników, i wcale decydującego wpływu na ponoszone przez kierowców wydatki przy dystrybutorze nie mają koncerny takie jak Orlen. Wartość podatków w litrze sprzedawanego paliwa również nie uległa zmianie. Dlaczego więc jest drożej?

W okresie ostatnich kilkudziesięciu miesięcy cena ropy wyrażona w dolarach podwoiła się. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła o 61%. Od stycznia tego roku jest to wzrost o 18%. A ponieważ inne składowe, mające wpływ na cenę paliwa nie uległy zmianie, ewidentnie widać jak bardzo wzrost cen ropy na świecie przekłada się na wzrost cen paliw na stacjach benzynowych, również w Polsce. Prawie sto procent ropy naftowej wykorzystywanej w Polsce do produkcji paliw kupowane jest za granicą. Cena ropy zależy od kursu dolara i jeśli wartość dolara do złotówki rośnie, to koszty zakupu stają się większe.

Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN ORLEN ds. sprzedaży zapewnia, że w koncernie podejmowane są wszelkie działania, aby pomimo rosnącej ceny ropy naftowej, ceny paliw były jak najniższe.

Dodatkowy wpływ na ceny ropy miała decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa, który wycofał Stany Zjednoczone z międzynarodowej umowy z Iranem znoszącej embargo na handel irańską ropą w zamian za rezygnację Teheranu z prac nad bronią atomową. – Cena paliw wzrosła do prawie 80 dolarów za baryłkę, a ten wzrost związany był głównie z zerwanie porozumienia przez Stany Zjednoczone – tłumaczy Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN ORLEN.
Mimo rosnących cen ropy, w Polsce ceny paliw należą nadal do najniższych w Europie.

Europejski Kongres Gospodarczy
W Katowicach odbył się 10. Europejski Kongres Gospodarczy. W trzydniowym spotkaniu brali udział reprezentanci świata biznesu, nauki i polityki. W licznych debatach i dyskusjach uczestniczyli także przedstawiciele PKN ORLEN. Jedna z dyskusji dotyczyła istotnego wpływu największych polskich firm w rozwój krajowej gospodarki z uwzględnieniem obecnie panujących trendów.

– Strategia elektromobliności PKN ORLEN wpisuje się w strategię polskiego rządu, co nas oczywiście bardzo cieszy – powiedział Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN ORLEN ds. sprzedaży. – Mamy plany, żeby na naszych stacjach w najbliższym czasie postawić 150 punktów do ładowania samochodów elektrycznych, co jest kolejną ofertą dla naszych klientów – dodał Zbigniew Leszczyński.

ORLEN przejmie pełną kontrolę nad czeskim Unipetrolem
Rada Nadzorcza PKN ORLEN wyraziła zgodę na nabycie przez Koncern pozostałych akcji spółki Unipetrol reprezentujących ok. 5,97% kapitału zakładowego. PKN ORLEN zamierza zaoferować w wykupie cenę 380 CZK za jedną akcję i tym samym utrzymać poziom cenowy z wezwania z grudnia 2017 roku, na które pozytywnie odpowiedzieli akcjonariusze Unipetrol posiadający łącznie ponad 31 proc. akcji spółki. Do finalizacji transakcji niezbędna będzie m.in. zgoda Czeskiego Banku Narodowego.

– Decyzja ta otwiera nam drogę do osiągnięcia pełnej kontroli nad istotną spółką w portfolio Grupy ORLEN, jaką jest Unipetrol. To dopiero początek finalizowania całego procesu. Na obecnym etapie jest on zależny od pozytywnej decyzji Czeskiego Banku Narodowego, do którego trafi nasz wniosek dotyczący wykupu pozostałych akcji. Zakładamy, że ostateczne rozliczenie transakcji mogłoby nastąpić w IV kwartale 2018 r. – podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Obecnie PKN ORLEN posiada 94,03% udziałów w akcjonariacie czeskiej spółki. Wykup pozostałych mniejszościowych akcjonariuszy będzie przeprowadzany z zamiarem wycofania akcji Unipetrol z obrotu na Praskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Start w ORLEN Olimpiadzie
Niewiele czasu pozostało na zapisanie się do startu w jednej z 11 dyscyplin, jakie będą rozegrane podczas tegorocznej ORLEN Olimpiady. Na stronie olimpiada.orlen.pl można zapisać się online, a przy okazji poznać istotne informacje na temat wybranej przez siebie dyscypliny.

Otylia Jędrzejczak w Płocku
Złota medalistka olimpijska oraz wielokrotna zdobywczyni mistrzostw świata i Europy Otylia Jędrzejczak poprowadziła lekcję pływania na płockiej Podolance. Znana pływaczka wzięła udział w projekcie „Bezpłatne lekcje pływania” finansowanego przez PKN ORLEN i realizowanego przez WOPR.

Święto Strażaków
Podobnie jak w wielu miejscach w Polsce, tak i w Płocku odbyły się obchody święta strażaków z okazji dnia ich patrona. Na Starym Rynku odbyła się część oficjalnych uroczystości, podczas których odznaczenia państwowe otrzymali strażacy zakładowej straży pożarnej. Szef BHP PKN ORLEN Tomasz Gościniak przekazał zakładowej straży pożarnej wóz specjalistyczny.

Uczę się z Anwilem
„Tajemnice panów R” to tytuł jednego z projektów dofinansowanych przez fundację „Anwil dla Włocławka” w ramach drugiej edycji konkursu „Uczę się z Anwilem”. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się np. czym była Enigma.

Jubileusz DRW II
Spotkanie obecnych i części byłych pracowników instalacji DRW odbyło się w Domu Technika w Płocku. Oprócz szefów obszaru, w jubileuszu wziął udział również członek zarządu ds. operacyjnych Józef Węgrecki. Każdy już na wejściu otrzymał pamiątkowy medal z okazji 50-lecia DRW II, a część oficjalną otworzył krótki rys historyczny przedstawiony przez najstarszego wśród obecnych pracowników instalacji, Marka Matusiewicza.

Obserwatorzy przyrody
W ramach projektu „ORLEN dla Płocka” odbył się rejs ornitologiczny, w którym udział wzięło blisko stu płocczan. Wyposażeni w lornetki mogli podziwiać piękno otaczającej przyrody i niezwykłe krajobrazy.

Już są w finale
Piłkarze ręczni ORLEN Wisły Płock zameldowali się w finale rozgrywek o mistrzostwo kraju. To cieszy, choć w półfinałach nie obyło się bez niespodzianek.
W Opolu ambitnie grający gwardziści w pierwszym półfinale udowodnili, że nie bez powodu dotarli do tej fazy rozgrywek. Zwyciężyli z ORLEN Wisłą jedną bramką, ale pozostawał jeszcze rewanż w Płocku. Tu już nie było wątpliwości, kto był lepszy po rundzie zasadniczej.
Przed ORLEN Wisłą teraz wielki finał z odwiecznym rywalem – Vive Kielce.

Piłkarze nożni zakończyli sezon
Wisła Płock zakończyła sezon 2017/2018. Piłkarze nożni pod wodzą trenera Jerzego Brzęczka osiągnęli najlepszy w ostatnich latach wynik i ostatecznie są piątą drużyną polskiej Ekstraklasy.