REKLAMA
REKLAMA

Calineczka bawi i uczy w płockim teatrze

REKLAMA

Któż z nas nie zna historii o Calineczce, maleńkiej dziewczynce urodzonej dzięki czarom i wychowanej w miłości? Kto w dzieciństwie nie przeżywał jej przygód, które były pełne niebezpieczeństw, złych i dobrych postaci, miłości i wzruszeń? Możemy przypomnieć sobie te emocje i pokazać je dzieciom w płockim Teatrze Dramatycznym, który właśnie wystawia baśń.

Przedstawienie „Calineczka”, według baśni Hansa Christiana Andersena, to niezwykła opowieść, która przenosi nas w magiczny świat realnych zwierząt i wymyślonych istot. Dzięki swojej fabule, bardzo nienachalnie uczy nas, że warto zawsze być sobą, nawet jeśli inni nieustannie próbują nas zmienić. Podobnie jak Calineczkę, którą najpierw porywa banda ropuch, później więzi przebiegły Żuk, a na koniec pragnie poślubić Kret. Bohaterce baśni jednak udaje się w końcu zrozumieć kim jest i czego tak długo szukała.

PowiązaneTematy

Tyle fabuły, znanej z baśni. A co w przedstawieniu, którego reżyserią zajął się Zbigniew Marek Hass, reżyser, aktor, pedagog, a w latach 1990-2003 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie? Na pewno nie rozczarują nas dekoracje i stroje aktorów – kolorowe, radosne i bajkowe. Zaskoczyć za to może obsada, w której w głównej roli debiutuje pochodząca z Żychlina 24-letnia Klaudia Sikorska. Debiutuje w tym przedstawieniu, ale to nie jest jej pierwsze doświadczenie teatralne.

– Po liceum przeprowadziłam się do Krakowa, gdzie przez rok uczęszczałam do Studia Aktorskiego Lart. W 2008 dostałam się do wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie – mówi aktorka. – W czasie studiów miałam okazję sprawdzić się na scenie w różnorodnych rolach, były to m.in.: Klara w „Ślubach Panieńskich” A. Fredry, Lady w „Kurka Wodna” i Anielka w „W małym Dworku” Witkacego. W spektaklu dyplomowym, w reżyserii Konrada Dworakowskiego opartym na powieści Karpowicza „Balladyny i Romanse”, wcieliłam się w rolę Nike oraz Olgi – mówi Klaudia Sikorska. Tematem jej pracy magisterskiej była „Reinterpretacja piosenek z repertuaru Kabaretu Starszych Panów”. Aktorka bardzo lubi śpiewać i – jak sama mówi – chętnie sięga do repertuaru Starszych Panów, ale także do piosenek Osieckiej, Brechta i wielu innych. Chętnie angażuje się również w niezależne projekty filmowe – wystąpiła w kilku filmach krótkometrażowych.

W spektaklu zobaczymy dawno niewidzianą w Płocku Grażynę Zielińską. W ostatnich latach można ją było zobaczyć w płockim teatrze jedynie w „Klimakterium”. Najwięcej widzów zna ją jednak jako mamę Mareczka z „Na dobre i na złe” czy zielarkę z „Rancza”. Kariera telewizyjna przyniosła jej sławę, ale aktorka zapragnęła wrócić do teatru. Zaczyna rolą Ptaka w „Calineczce”, a w przyszłym sezonie zobaczymy ją w czymś specjalnym, co jeszcze jest tajemnicą.

Muzykę do spektaklu napisał Czesław Łukawiec, scenografią zajęli się Jerzy Gorazdowski i Marian Fiszer, choreografią – Małgorzata Fijałkowska. Aktorów wokalnie przygotowywał Edward Bogdan. Premiera „Calineczki” odbędzie się już w najbliższą sobotę, 13 kwietnia o godz. 16.

Obsada:

CALINECZKA: Klaudia Sikorska (gościnnie)
PTAK: Zdzisława Bielecka
MAMA ŻABA, JASKÓŁKA, PTAK: Dorota Cempura
ŻABA, PTAK: Magdalena Bogdan
ŻABA(Księżniczka I), PTAK: Barbara Misiun
ŻABA(Księżniczka II), PTAK: Katarzyna Wieczorek
MYSZOTKA, ŻABA, PISKLĘ: Hanna Zientara
KUMAK, PTAK: Piotr Bała
KRETOWSKI, ŻABA(Strażnik), PTAK: Marek Walczak
MOTYL, PAJĄK, PTAK: Szymon Cempura
MOTYL, PAJĄK, PTAK: Bogumił Karbowski
ŻABA, PTAK, SREBRNY KSIĄŻĘ: Sebastian Ryś
SZAMBELAN, GOŚĆ KRETA, PTAK: Henryk Jóźwiak
ŻABA(Strażnik), PTAK, GOŚĆ KRETA : Łukasz Mąka
SZERSZEŃ, GOŚĆ KRETA, PTAK: Mariusz Pogonowski
SZERSZEŃ, PTAK: Jacek Mąka
ŻABA: Grażyna Zielińska
ŻABA: Hanna Chojnacka
PTAK: Hanna Chojnacka, Grażyna Zielińska
PTAK: Henryk Błażejczyk.

Przy okazji premiery, teatr organizuje również konkurs plastyczny na wykonanie kukiełki, przedstawiającej wyobrażenie dzieci na temat Teatralnego Duszka w dwóch kategoriach wiekowych: dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla klas I-III szkół podstawowych. Prace można zgłaszać do 20 maja. Rozstrzygnięcie zaplanowano na 29 maja o godz. 9.30.

Nagrody:
1. Nagroda główna: dla zdobywców pierwszych miejsc w dwóch kategoriach roczny bezpłatny wstęp na bajki do Teatru Dramatycznego w Płocku w sezonie 2013/2014.
2. Dla klasy i przedszkola, z którego zostaną wyłonieni zdobywcy pierwszych nagród zostanie zorganizowanie spotkanie z Grażyna Zielińską – aktorką teatralną i filmową.
3. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc z obydwu kategorii otrzymają nagrody książkowe ufundowane przez Empik z siedzibą w Galerii Mosty oraz dyplomy za udział w konkursie
4. Każdy uczestnik Konkursu otrzyma pamiątkowy dyplom za udział w Konkursie.