Bystrzaków w Płocku jest dużo! Poznajcie kreatywne zajęcia dla maluchów

REKLAMA

Jak rozbudzić ciekawość świata u naszych dzieci? Jak wykorzystać naturalną ciekawość maluchów do rozwijania ich aktywności twórczej? Najlepiej zacząć od wczesnych lat i to w taki sposób, żeby nie zniechęcić ich do nauki. To właśnie stało się motywem przewodnim dla Centrum Twórczego Rozwoju Dziecka Bystrzaki.

Dla rodziców posiadanie dziecka jest rzeczą najwspanialszą na świecie. Już od chwili narodzin dbamy o harmonijny rozwój naszych pociech. Staramy się dowiedzieć jak najwięcej o potrzebach naszego dziecka, dbać o każdy aspekt jego życia i przygotować go jak najlepiej do wyzwań, które stawia współczesny świat.

PowiązaneTematy

pzedszkole (1)Wyobraźcie sobie, że możecie iść z dzieckiem na zajęcia, w trakcie których będziecie mogli razem gotować. Albo robić różnego rodzaju prace plastyczne. Albo tańczyć lub ćwiczyć. Sami wybieracie, w jakim kierunku chcecie rozwijać zainteresowania waszego malucha. Ale przede wszystkim wiecie, że wykształcacie u swoich dzieci potrzebę wiedzy, którą będą chłonąć już przez całe życie.

Takie miejsce w Płocku właśnie powstaje – to Centrum Twórczego Rozwoju Dziecka Bystrzaki, czyli żłobek, przedszkole, zajęcia dla dzieci i warsztaty dla rodziców w jednym miejscu. O pomyśle na rozwój tego projektu rozmawialiśmy z pomysłodawczyniami, Beatą i Pauliną – paniami przenoszącymi na praktykę założenia Bystrzaków.

– Chciałyśmy przygotować dla płockich rodziców nie tylko program żłobkowy czy przedszkolny, ale całą gamę zajęć pozaprzedszkolnych – mówi pani Beata. – W naszym zamyśle, Centrum Twórczego Rozwoju Dziecka ma być miejscem, w którym każdy rodzic i dziecko znajdzie coś dla siebie. To miejsce, w którym na co dzień funkcjonuje przedszkole i żłobek Bystrzaki. Poza tym, w tygodniu i w weekendy organizowanych jest szereg zajęć dodatkowych dla dzieci w wieku od 1. roku życia do 10 lat. Odbywają się tutaj także spotkania i warsztaty dla rodziców oraz dzieci. Wszystko to w jednym miejscu – wyjaśnia.

Chustonoszenie (5)Jakiego rodzaju mają to być warsztaty? – Warsztaty, ogólnie mówiąc, mają pokazać i nauczyć rodziców czegoś nowego, m.in jak radzić sobie w trudnych sytuacjach związanych z wychowywaniem dziecka. Rodzice mogą podczas takich spotkań zdobyć wiedzę na temat rozwoju dziecka, oczywiście tematyka uzależniona jest od rodzaju warsztatów – mówi pani Paulina. – Pierwsze spotkanie już za nami, była to nauka chustonoszenia dzieci. Planujemy jednak nie tylko warsztaty dla rodziców, ale i dla dzieci, na przykład kulinarne, plastyczne czy taneczne. Chcemy, żeby spotkania odbywały się nie tylko w godzinach przedpołudniowych, ale i popołudniami oraz w weekendy – dodaje.

Nas szczególnie zainteresowały warsztaty żywieniowe. Jak mają wyglądać w praktyce? – Na warsztaty zapraszamy rodziców z dziećmi, ma to być cykl spotkań tematycznych, dotyczących m.in. zdrowego odżywiania się dzieci – wyjaśnia pani Paulina. – Oczywiście, zapewniamy produkty i wszystkie niezbędne akcesoria. Zajęcia będą prowadzone przez coacha żywieniowego, który pokaże, jak fajnie i efektywnie rodzice mogą uczyć dzieci ważnej sztuki gotowania poprzez zabawę. Jednocześnie będzie to nauka zdrowego odżywiania. Warsztaty będą odpłatne, ale koszt poszczególnych zajęć nie będzie wysoki, w zależności od zebranej grupy to około 20-25 zł od osoby z dzieckiem – precyzuje pani Paulina.

Bystrzaki (4)To oczywiście nie wszystko. Panie prowadzą już zajęcia na przykład z matematyki dla dzieci w wieku przedszkolnym, od 3 do 5 lat. – Są to spotkania, podczas których maluchy przyswajają wiedzę z zakresu matematyki i logiki. Dzieci, które przez rok chodzą na warsztaty „Od smyka do matematyka”, mogą pochwalić się wiedzą na poziomie ucznia pierwszej klasy szkoły podstawowej. Zajęcia odbywają się popołudniami – wyjaśnia pani Beata.

Już w lutym ruszyły dwa rodzaje zajęć, które pokazują jak dzieci spędzają czas w żłobku i przedszkolu – „Bystrzakowe Rozpoczynanki” i „Bystrzaki na Start”. Te pierwsze, są przeznaczone dla dzieci w wieku 1-2 lata.

Bystrzaki (2)– „Bystrzakowe Rozpoczynanki” to zajęcia adaptacyjne, podczas których dziecko spędza czas z rówieśnikami – tłumaczy pani Paulina. – Spotkania te obfitują w różne doświadczenia sensoryczne, które wszechstronnie stymulują rozwój maluszków. Są to więc zabawy, w trakcie których oddziałujemy na wzrok, słuch, węch czy smak, gramy na instrumentach, tańczymy, słuchamy odgłosów przyrody. Poznajemy też wiele kolorów, bawimy się wielokolorową chustą animacyjną, piłeczkami, pudełkami czy butelkami sensorycznymi, ale i muzyką oraz rytmem podczas zajęć logorytmicznych. Są też prace kreatywne, w trakcie których np. odciskamy kolorowe stópki i dłonie, ale i proste zajęcia z użyciem słów w języku angielskim – wymienia nasza rozmówczyni. – Oczywiście, to wszystko dzieje się w obecności rodziców – dodaje.

„Bystrzaki na Start” to z kolei projekt skierowany do dzieci w wieku 2-4 lat, które przygotowują maluchy do przedszkola.

Bystrzaki (6)– Celem spotkań jest m.in. usamodzielnienie dzieci, a także pokazanie maluchom i ich rodzicom jak wyglądają zajęcia w przedszkolu – wyjaśnia pani Beata. – To pozwoli na bezstresową adaptację do życia przedszkolnego. W trakcie zajęć prowadzimy zabawy z językiem angielskim, logorytmikę, zajęcia plastyczne i muzyczne, zabawy z chustą animacyjną czy naukę przedszkolnych wierszyków i piosenek. Zajęcia odbywają się co tydzień, trwają dwie godziny i zakończone są obiadem – mówi Beata.

Panie nie kończą na tym swoich pomysłów. – Trwają rozmowy z różnymi firmami, organizującymi zajęcia warsztatowe dla rodziców z dziećmi – zdradza pani Beata. Główne pomysłodawczyni Centrum chcą iść z duchem czasu i dostosować się do potrzeb rodziców. – Organizujemy także przyjęcia urodzinowe dla dzieci w naszych salach przedszkolnych, zapewniamy nie tylko posiłki, ale i animacje, które dzieci bardzo lubią – mówi pani Paulina. – W budynku, o wielkości około 1000 m.kw., są sale przeznaczone na organizację urodzin, szkoleń, zajęć dla dzieci. Istnieje też możliwość wynajęcia sali na właśnie takie potrzeby – dodaje pani Beata.

Bystrzaki (5)Innowacyjne są zajęcia przeznaczone wyłącznie dla… tatusiów. – „Soboty z Tatą” to propozycja dla ojców, którzy chcą w twórczy i ciekawy sposób spędzić czas ze swoją córką lub synem w sobotę. Co będzie się działo? To już zależy od inwencji twórczej prowadzącej oraz obecnych na zajęciach tatusiów. Na pewno będzie dużo tańca, śpiewu, twórczej plastyki, mówienia po angielsku, czasem też pobawimy się w chemików lub będziemy matematykami – wyjaśnia pani Paulina.

Warto na koniec przypomnieć, że w budynku na co dzień działa przedszkole i żłobek. Bystrzaki to jedyne w Płocku przedszkole o profilu logiczno-matematycznym, z codziennymi zajęciami z logiki i matematyki. W ramach czesnego, Bystrzaki proponują szereg zajęć dodatkowych, jak aerobik dla dzieci, warsztaty plastyczne i kulinarne, zajęcia rytmiczno-taneczne, logopedyczne itp. Aby ułatwić dzieciom debiut w roli przedszkolaka, Centrum proponuje zajęcia adaptacyjne pod nazwą ,,Bystrzaki na start”, na które wciąż jeszcze można się zapisać.

pzedszkole (3)Do żłobka Bystrzaki można zapisać dzieci od 1. roku życia. Realizowany jest tu program „5 zmysłów”, czyli twórcze rozwijanki dla maluszków, zajęcia sensoplastyczne (nowość w Płocku), logorytmika, zabawy sensoryczne oraz zajęcia językowo-muzyczne dla maluszków. Wszystkie te elementy programu „5 zmysłów” wykorzystywane są podczas zajęć „Bystrzakowe Rozwijanki” dla dzieci w wieku 1-2 lat, które odbywają się w czwartki.

Centrum Twórczego Rozwoju Dziecka Bystrzaki
ul. Graniczna 44G, Płock
tel. 514-717-907
Więcej informacji: BYSTRZAKI