Bezpiecznie na “Patelni”. Są już ratownicy

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na popularnej plaży “Patelnia” w Grabinie można już skorzystać z profesjonalnej opieki ratowników. Jak wspominaliśmy, PKN Orlen kontynuuje program, który zainaugurował w ubiegłym roku wspólnie z płockim WOPR-em.

Wakacyjny wypoczynek na plaży nazywanej przez wszystkich „Patelnią” w Grabinie, wszystko jest już gotowe do rozpoczęcia sezonu. Woda została przebadana, obszar przeznaczony do kąpieli wydzielony, a ratownicy wyposażeni w profesjonalny sprzęt. Już od dzisiaj, 23 czerwca, do końca sierpnia ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Płocka będą czuwać nad bezpieczeństwem osób, korzystających z kąpieli.

Projekt „Bezpieczne wakacje z ORLENEM” zakłada też przekazanie do dyspozycji ratowników łodzi wyposażonej w silnik motorowodny oraz niezbędnego sprzętu do udzielenia pierwszej pomocy. Ustawiona jest także wieża obserwacyjna, zamontowana została tablica meteorologiczna. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna zbadała już stan wody i oceniła ją pozytywnie, nie zgłaszając żadnych uwag.

Miejsce wypoczynku będzie strzeżone przez 7 dni w tygodniu w godzinach 10-18.

Podsumowanie nauki pływania. Uczyli się nawet seniorzy

Przez lipiec i sierpień bezpieczeństwa na plaży będzie strzec łącznie 14 ratowników, pracujących rotacyjnie. W ubiegłym roku w weekendy plaże odwiedzało około 3 tys. osób, a łącznie w ciągu całego ubiegłorocznego sezonu letniego miejsce odwiedziło nawet 50 tys. plażowiczów.

– Jak wynika ze sprawozdań płockiego WOPR podstawą działań ratowników wodnych jest głównie prewencja. Dlatego też, w ciągu całego ubiegłego sezonu letniego w Grabinie było kilkadziesiąt interwencji ratowników, które zapobiegły negatywnym skutkom. Zdaniem WOPR skuteczna prewencja i właściwa organizacja miejsca wykorzystywanego do kąpieli zapobiegły koniecznościom podejmowania jakichkolwiek akcji ratunkowych w wodzie – czytamy w komunikacie prasowym.

Skąd pomysł na zabezpieczenie tej plaży? Otóż według danych płockiego WOPR, w ciągu dziesięciu lat (2005-2015) w Grabinie niemal co roku dochodziło do jednego utonięcia, natomiast do służby bezpieczeństwa od 2005 roku otrzymały ponad 50 zgłoszeń, dotyczących sytuacji niebezpiecznych i zagrażających zdrowiu oraz życiu ludzi wypoczywających nad jeziorem. O tym, że akcja jest potrzebna niech świadczy fakt, iż w ubiegłym roku, czyli powrotu ratowników do Grabiny, po raz pierwszy od ponad 10 lat nie doszło tam do żadnego śmiertelnego wypadku.

Plaża „PATELNIA” położona nad jeziorem Górskim w miejscowości Grabina koło Płocka jest jednym z najchętniej wykorzystywanych miejsc do letniego wypoczynku przez mieszkańców Płocka i okolicznych miejscowości.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji