REKLAMA

Podsumowanie nauki pływania. Uczyli się nawet seniorzy

REKLAMA

Zakończyły się już bezpłatne lekcje pływania, organizowane przez płocki WOPR przy wsparciu PKN Orlen. Przez osiem miesięcy, od października ubiegłego roku, z zajęć skorzystało sto osób, w tym około osiemdziesięcioro dzieci i ponad 20 osób w wieku powyżej 40 lat.

Na pływalni miejskiej „Podolanka” odbyło się podsumowanie zajęć, które przez osiem miesięcy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, w każdej grupie uczestników. Dzięki finansowemu wsparciu PKN Orlen, 80 uczniów z klas 4-6 oraz ponad 20 osób powyżej 40. roku życia nauczyło się pływać, ale i zdobyło wiedzę, dotyczącą zachowania w zakresie tzw. samoratownictwa.

PowiązaneTematy

– Założeniem projektu było nauczenie dzieci klas 4-6 i osób 40+ pływania – mówiła podczas konferencji prasowej na Podolance Wioletta Kulpa, delegat PKN Orlen ds. społeczności lokalnej. – Wiemy doskonale, że dzieci mają obowiązkowe lekcje pływania w klasach trzecich, natomiast z relacji osób dowiedzieliśmy się, że nie zawsze po tych lekcjach dziecko umie pływać. Stąd pomysł wspólnie z WOPR-em na zorganizowanie bezpłatnych lekcji pływania, które w całości sfinansował PKN Orlen. Łącznie w projekcie wzięło udział około 120 osób, ze względu na to, że mieliśmy sporą listę rezerwową, a część osób z różnych względów nie mogła korzystać w całości z projektu – wyjaśniała Wioletta Kulpa.

Tłumaczyła również, że największym sukcesem tego projektu jest fakt, że wszyscy uczestnicy potrafią już przepłynąć samodzielnie co najmniej 25 metrów w basenie sportowym. Zapewniła także, iż będzie następna edycja projektu, która rozpocznie się już jesienią.

O zaletach projektu mówił też Piotr Lisocki, wiceprezes WOPR w Płocku. – Klasy 4-6 to najlepszy wiek do nauki pływania. Wykorzystaliśmy ten projekt również do nauki samoratownictwa, uczymy dzieci jak zachować się w sytuacji trudnej, szczególnie na wodach otwartych, jak ratować innych i jak zachowywać się podczas ratowania – wyjaśniał Piotr Lisocki.

Chwalił również grupę osób 40+, które bardzo zdyscyplinowanie uczestniczyły w zajęciach. – Widać tu największy postęp, bo w niektórych przypadkach były to osoby, które kompletnie nie potrafiły pływać, do tego stopnia, że bały się zanurzyć głowę w wodzie. Natomiast dzisiaj każda z tych osób jest w stanie jedną długość basenu sportowego przepłynąć – z satysfakcją mówił wiceprezes WOPR, dziękując PKN Orlen za sfinansowanie zajęć. Trzeba podkreślić, że najstarsze panie miały blisko 70 lat.

– Warto też dodać, że podczas zajęć, oprócz nauki pływania, mogliśmy wdrażać też inne formy spędzania wolnego czasu – dodawał ratownik Janusz Ratkowski, który m.in. prowadził zajęcia z grupą. – Między innymi były to różnego rodzaju gry i zabawy, dzięki którym dzieci mogły przełamywać swój strach przed kontaktem z wodą. Oprócz tego korzystały ze sprzętu nurkowego i ratowniczego. Nauczyły się również jak zamienić taki profesjonalny sprzęt w normalnych warunkach na inne sprzęty, jak np. dmuchaną piłkę, która może uratować im życie – wyjaśniał Janusz Ratkowski.

Obydwaj panowie podkreślali, że nie napotkali przy realizacji projektu na żadne problemy, a uczestnicy udowodnili, że w każdym wieku można nauczyć się pływać.

– Dobra wiadomość jest też taka, że wspólnie z WOPR-em będziemy kontynuować akcję „Bezpieczne wakacje z Orlenem” i od 23 czerwca dla wszystkich chętnych uruchomione zostanie kąpielisko z ratownikami na popularnej plaży „Patelnia” w Grabinie – dodała Wioletta Kulpa.

Podobnie jak w ubiegłym roku, miejsce kąpieliska zostanie oczyszczone, woda przebadana, a ratownicy zostaną wyposażeni w profesjonalny sprzęt. Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego będą czuwać nad bezpieczeństwem plażowiczów do końca sierpnia.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.