REKLAMA

Podsumowanie nauki pływania. Uczyli się nawet seniorzy

REKLAMA

Zakończyły się już bezpłatne lekcje pływania, organizowane przez płocki WOPR przy wsparciu PKN Orlen. Przez osiem miesięcy, od października ubiegłego roku, z zajęć skorzystało sto osób, w tym około osiemdziesięcioro dzieci i ponad 20 osób w wieku powyżej 40 lat.

Na pływalni miejskiej „Podolanka” odbyło się podsumowanie zajęć, które przez osiem miesięcy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, w każdej grupie uczestników. Dzięki finansowemu wsparciu PKN Orlen, 80 uczniów z klas 4-6 oraz ponad 20 osób powyżej 40. roku życia nauczyło się pływać, ale i zdobyło wiedzę, dotyczącą zachowania w zakresie tzw. samoratownictwa.

– Założeniem projektu było nauczenie dzieci klas 4-6 i osób 40+ pływania – mówiła podczas konferencji prasowej na Podolance Wioletta Kulpa, delegat PKN Orlen ds. społeczności lokalnej. – Wiemy doskonale, że dzieci mają obowiązkowe lekcje pływania w klasach trzecich, natomiast z relacji osób dowiedzieliśmy się, że nie zawsze po tych lekcjach dziecko umie pływać. Stąd pomysł wspólnie z WOPR-em na zorganizowanie bezpłatnych lekcji pływania, które w całości sfinansował PKN Orlen. Łącznie w projekcie wzięło udział około 120 osób, ze względu na to, że mieliśmy sporą listę rezerwową, a część osób z różnych względów nie mogła korzystać w całości z projektu – wyjaśniała Wioletta Kulpa.

Tłumaczyła również, że największym sukcesem tego projektu jest fakt, że wszyscy uczestnicy potrafią już przepłynąć samodzielnie co najmniej 25 metrów w basenie sportowym. Zapewniła także, iż będzie następna edycja projektu, która rozpocznie się już jesienią.

O zaletach projektu mówił też Piotr Lisocki, wiceprezes WOPR w Płocku. – Klasy 4-6 to najlepszy wiek do nauki pływania. Wykorzystaliśmy ten projekt również do nauki samoratownictwa, uczymy dzieci jak zachować się w sytuacji trudnej, szczególnie na wodach otwartych, jak ratować innych i jak zachowywać się podczas ratowania – wyjaśniał Piotr Lisocki.

Chwalił również grupę osób 40+, które bardzo zdyscyplinowanie uczestniczyły w zajęciach. – Widać tu największy postęp, bo w niektórych przypadkach były to osoby, które kompletnie nie potrafiły pływać, do tego stopnia, że bały się zanurzyć głowę w wodzie. Natomiast dzisiaj każda z tych osób jest w stanie jedną długość basenu sportowego przepłynąć – z satysfakcją mówił wiceprezes WOPR, dziękując PKN Orlen za sfinansowanie zajęć. Trzeba podkreślić, że najstarsze panie miały blisko 70 lat.– Warto też dodać, że podczas zajęć, oprócz nauki pływania, mogliśmy wdrażać też inne formy spędzania wolnego czasu – dodawał ratownik Janusz Ratkowski, który m.in. prowadził zajęcia z grupą. – Między innymi były to różnego rodzaju gry i zabawy, dzięki którym dzieci mogły przełamywać swój strach przed kontaktem z wodą. Oprócz tego korzystały ze sprzętu nurkowego i ratowniczego. Nauczyły się również jak zamienić taki profesjonalny sprzęt w normalnych warunkach na inne sprzęty, jak np. dmuchaną piłkę, która może uratować im życie – wyjaśniał Janusz Ratkowski.

Obydwaj panowie podkreślali, że nie napotkali przy realizacji projektu na żadne problemy, a uczestnicy udowodnili, że w każdym wieku można nauczyć się pływać.

– Dobra wiadomość jest też taka, że wspólnie z WOPR-em będziemy kontynuować akcję „Bezpieczne wakacje z Orlenem” i od 23 czerwca dla wszystkich chętnych uruchomione zostanie kąpielisko z ratownikami na popularnej plaży „Patelnia” w Grabinie – dodała Wioletta Kulpa.

Podobnie jak w ubiegłym roku, miejsce kąpieliska zostanie oczyszczone, woda przebadana, a ratownicy zostaną wyposażeni w profesjonalny sprzęt. Ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego będą czuwać nad bezpieczeństwem plażowiczów do końca sierpnia.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU