REKLAMA

Myślała, że pisze do niej koleżanka z prośbą o pożyczkę. Młoda płocczanka straciła pieniądze

REKLAMA

Kolejny raz okazuje się, że oszustom udaje się nabrać nie tylko starsze osoby. Dwie płocczanki straciły pieniądze, choć oszuści działali w różny sposób. Zarówno 23-latka, jak i 64-letnia mieszkanka Płocka, podały oszustom kod do płatności mobilnej.

Nowoczesne metody płatności są wygodne, ale jednocześnie narażają osoby mniej obeznane ze sposobami oszustów na utratę pieniędzy. Tak stało się w przypadku dwóch mieszkanek Płocka, które w poniedziałek, 5 grudnia zgłosiły się do płockiej komendy policji, informując o kradzieży. Oszuści okradli ich konta, wypłacając pieniądze za pomocą kodu jednego z systemów płatności mobilnych.

PowiązaneTematy

23-latka chciała pomóc koleżance

Do młodej mieszkanki Płock, za pomocą komunikatora internetowego odezwała się osoba, która podszywała się pod znajomą. Poprosiła o pożyczkę oraz podanie kodu jednego z systemów płatności mobilnych. Wkrótce po tym z konta pokrzywdzonej wypłacone zostało 436 zł, a prawdziwa koleżanka nie potrzebowała pieniędzy.

Uważaj! Oszuści przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora, w imieniu pokrzywdzonych wysyłają wiadomości do znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie numeru kodu w systemie płatności elektronicznej. Swoją prośbę tłumaczą różnie. Chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku czy zrobieniem przelewu oraz niemożnością zrobienia tego ze swojego konta.

64-latka sprzedawała na portalu internetowym

Starsza mieszkanka Płocka wystawiła na jednym z portali sprzedażowych przedmiot, który nie był jej już potrzebny. Bardzo szybko za pomocą jednego z komunikatorów internetowych skontaktowała się z nią osoba zainteresowana zakupem. Następnie przesłała seniorce link, który miał przekierować kobietę na stronę firmy kurierskiej. Jednak po kliknięciu w link znalazła się na stronie swojej bankowości elektronicznej, gdzie – nic nie podejrzewając – zalogowała się. Za jakiś czas okazało się, że zostało wypłacone 600 zł.Na czym polega oszustwo metodą na kod jednego z systemów płatności mobilnych? Właśnie na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Jeżeli oszust ma dostęp do naszego konta, może zrobić to sam. Niestety, w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze.

Pamiętaj!

Jeżeli otrzymujesz prośbę o pożyczkę, nie działaj pochopnie. Sprawdź najpierw czy osoba, która do ciebie napisała lub której prośba dotyczy, rzeczywiście potrzebuje pomocy. Jeśli otrzymasz od znajomego prośbę o przelew za pomocą kodu – zadzwoń do tej osoby i potwierdź jej prośbę. Może to pomóc uniknąć nieprzyjemności. Pamiętaj o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbaj też o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.

Kampania społeczna na Mazowszu

Gdy zbliżają się święta pięknieją sklepowe wystawy. Witryny sklepowe uginają się od prezentów. Prawdy o handlu nie należy jednak szukać na wystawach, tylko we wnętrzach sklepów, gdzie toczy się prawdziwa walka o klienta. To też okres wzmożonej aktywności internetowej i zakupów online. Portale aukcyjne, sklepy internetowe czy oferty w social mediach prześcigają się w ofertach. Walkę o „klienta” podejmują też cyberprzestępcy, którzy chcą nas pozbawić oszczędności. Jako przestrogę przedstawiamy autentyczną historię, która może przydarzyć się Tobie!

Mazowieccy policjanci, aby przed świętami przypomnieć zasady bezpiecznego kupowania w internecie zaczęli kampanię ŚWIADOMY-CZUJNY-BEZPIECZNY.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Anonim says:

    Tłuką, tłuką, tłuką i tłuką., a ludzie i tak łapią się jak małe dzieci. I komentarz, że to osoba starsza inaczej postrzega rzeczywistość. To kto jej założył i wytłumaczył zasadę działania tego blika? Na to nie jest zacofana?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU