Konferencja w Muzeum Diecezjalnym

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Konferencja zatytułowana „Ewangelistarz Płocki z XII wieku” odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Opactwie Pobenedyktyńskim. Organizatorami wydarzenia są Muzeum Diecezjalne, Archiwum Diecezjalne i Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku.

Konferencję rozpocznie wykład ks. kanonika dr. Dariusza Majewskiego, pt. „Kościół Płocki w XII wieku – wpływy kulturowe”. Prelekcję pt. „Ewangeliarz. Historia, teologia, liturgiczna praxis” wygłosi ks. prał. prof. dr hab. Daniel Brzeziński. Wystąpienie pt. „Ewangelistarz Płocki z XII wieku – wyniki dwuletnich badań grantowych” ks. kan. prof. dr. hab. Leszka Misiarczyka zakończy program konferencji.

Na spotkanie organizatorzy zapraszają 28 listopada o godz. 17 w Opactwie Pobenedyktyńskim przy ul. Tumskiej 2. Wstęp wolny.

Ewangelistarz – to księga z czytaniami mszalnymi (fragmentami Ewangelii). O ile Ewangeliarz jest księgą zawierającą wszystkie Ewangelie, to Ewangelistarz zawiera tylko te fragmenty, które są odczytywane podczas liturgii. Jednak w Polsce obie te księgi zwyczajowo nazywa się Ewangeliarzem.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji