Sklep medyczny kojarzy nam się wyłącznie z przedmiotami dla osób niepełnosprawnych, potrzebujących rehabilitacji. Tymczasem okazuje się, że właściwie każdy może znaleźć w nim coś dla siebie. Nie wierzycie? Zapraszamy na wycieczkę po miejscu, które zostało stworzone z potrzeby serca.

Fot. Tomasz Stachurski

Fot. Tomasz Stachurski

Sklep medyczno-ortopedyczny “Joanna” został założony ponad dwa lata temu przez Joannę Madanowską, która przyjechała do Płocka z Warszawy. – Otworzyłam sklep, ponieważ jestem rehabilitantką, mam niepełnosprawną córkę, i ze względu na brak dyspozycyjności nie mogłam podjąć nigdzie pracy – tłumaczy pani Asia. – Starałam się o dofinansowanie, niestety, nie należało mi się. Wspólnymi siłami z rodziną udało nam się zebrać środki, aby zacząć spełniać marzenia – wspomina.

Fot. Tomasz Stachurski

Fot. Tomasz Stachurski

Od tej pory sklep cały czas się rozwija, poszerzając swój asortyment. Co można w nim znaleźć? – Oczywiście, głównym pionem sklepu medycznego jest umowa z NFZ i refundacja różnego rodzaju sprzętu medycznego, jak wózki, kule, chodziki, pionizatory czy balkoniki. Są też pieluchy czy wkładki urologiczne dla kobiet i mężczyzn. Wyróżnia nas to, że doradzam klientom np. jak aktywować pieluchę, by była bardziej chłonna, udostępniam poradniki jak opiekować się chorymi w domu, informuję z jakiej pomocy i gdzie mogą skorzystać. Wykorzystując swoją wiedzę staram się, aby klienci kupowali rzeczy potrzebne i właściwe do ich potrzeb – mówi pani Joanna.

Fot. Tomasz Stachurski

Fot. Tomasz Stachurski

Właścicielka sklepu przyznaje, że udzielanie porad to ważna część jej pracy. Często zdarza się, że klienci rozmawiają z nią i godzinę, korzystając z jej wiedzy i doświadczenia. Wręcz niezbędne staje się to przy dobieraniu wkładek ortopedycznych. – Badam stopy dzieciom i dorosłym zanim dobiorę odpowiednie wkładki – zdradza rehabilitantka.

Naszą uwagę przyciągnęły poduszki, które nie tylko dobrze wpływają na nasz kręgosłup, ale i… zmniejszają chrapanie. – Wyprofilowane poduszki powodują odpowiednie ułożenie głowy i odblokowanie górnych dróg oddechowych – wyjaśnia nasza rozmówczyni. Aby klienci mogli przetestować i wybrać odpowiednią poduszkę, pani Joanna wstawiła do sklepu… łóżko. – Zdarzyło się, że klient testował poduszki przez 40 minut – śmieje się Joanna Madanowska.

W sklepie znajdziemy też szeroki wybór wkładek do butów. – Stosowane są zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, a przydatne przy są różnych schorzeniach: na płaskostopia, ostrogi, stany zapalne czy nierówność kończyn – wymienia pani Asia. Okazuje się, że to dorośli są główną grupą kupujących wkładki.

Fot. Tomasz Stachurski

Fot. Tomasz Stachurski

– Często klientami są fryzjerki czy sprzedawczynie, które mają pracę stojącą. Przekonane są, że mają problem ze stawami czy kręgosłupem, tymczasem po zastosowaniu odpowiednich wkładek do butów, dolegliwości im mijają – wyjaśnia rehabilitantka, dodając, że nasze problemy ze stopami wynikają teraz w dużej mierze z tego, że chodzimy w niewłaściwym obuwiu (bez względu na cenę) najczęściej po twardym, równym podłożu. – Wszędzie mamy równe chodniki, terakoty, gładkie powierzchnie, które sprzyjają powstawaniu płaskostopia. Mało kto wzmacnia mięśnie stóp – dodaje.

Fot. Tomasz Stachurski

Fot. Tomasz Stachurski

Pani Joanna ściągnęła do swojego sklepu różnego rodzaju aparaty na halluksy. – To choroba dotykająca w szczególności kobiety, a nie wszyscy wiedzą, że obciąża nawet osoby nie noszące szpilek bądź dbające o stopy. Na szczęście istnieją sposoby, by zmniejszyć stan zapalny, dolegliwości bólowe, a nawet czasem udaje się palucha naprostować – tłumaczy. Warto przy tym podkreślić, że pani Asia wybiera przede wszystkim asortyment polskich producentów, którzy mają bardzo dobrą jakość, przy niższych cenach.

Jak na sklep medyczny przystało, kupić możemy tu również ortezy na wszelkiego rodzaju schorzenia, w tym np. na zespół cieśni nadgarstka, który coraz częściej występuje u osób korzystających z komputera, krawców itp. – W wielu przypadkach samo użycie ortezy znacznie poprawia stan – tłumaczy pani Joanna.

Fot. Tomasz Stachurski

Fot. Tomasz Stachurski

Nie brakuje gorsetów kręgosłupa, co jest niezmiernie przydatne dla osób, które pracując fizycznie dźwigają, bądź z biegiem lat cierpią na różnego rodzaju dolegliwości odcinka lędźwiowego czy piersiowego. – Podczas wizyty np. u ortopedy, neurologa czy reumatologa, można otrzymać na taki pas zlecenie, dzięki czemu koszt zakupu jest niewielki – radzi rehabilitantka.

Hitem biurowym jest tzw. “jeżyk”, czyli poduszka sensoryczna dla osób, pracujących w pozycji siedzącej. – Dzięki niej ćwiczymy mięśnie przykręgosłupowe, które, choć są małe, stabilizują nasz kręgosłup – tłumaczy nasza rozmówczyni. Dla osób, które spędzają długi czas w tej pozycji, oprócz poduszek balansujących przeznaczone są także wyroby kompresyjne. – Pierwszy stopień kompresji podkolanówek, rajstop czy pończoch jest doskonały na przykład na dłuższe podróże, pajączki czy puchnące nogi w pracy. Co ważne, ich trwałość wynosi pół roku. Wyższy stopień kompresji przeznaczony jest dla osób, zmagających się z żylakami czy chorobą zakrzepową żył – opisuje pani Asia.

Fot. Tomasz Stachurski

Fot. Tomasz Stachurski

Wreszcie przy złamaniach czy zwichnięciach możemy skorzystać ze specjalnej ortezy lub kupić gips. – Można też u mnie kupić bandaż syntetyczny, czyli gips sztywny, zwany plastikowym. Z tego co wiem, to jedyne miejsce, w którym można go dostać w Płocku. Jest on znacznie lżejszy, a przy jego stosowaniu można czasem myć złamaną kończynę, co zwiększa komfort leczenia. Sprowadzam również taśmy do kinezjotapingu w szerokiej gamie kolorystycznej. Przy mniejszych kontuzjach bądź nadwyrężeniach sprawdzają się znakomicie – wyjaśnia Joanna Madanowska.

W sklepie pani Joanny oczywiście nie brakuje rzeczy przydatnych dla chorych osób. Są np. peruki dla kobiet po chemioterapii, które stosowane są także przez panie, chorujące na zapalenie zatok. – Klientki kupują je i noszą zamiast czapki, ponieważ są bardzo ciepłe i ładnie ułożone – mówi pani Asia, widząc nasze zaskoczenie.

Fot. Tomasz Stachurski

Fot. Tomasz Stachurski

Wśród asortymentu znajdujemy też specjalne nakładki na ołówek do pisania dla dzieci, sprzęt rehabilitacyjny do ćwiczeń zaburzeń integracji sensorycznej, ale i ciśnieniomierze, czy inhalatory. – Przy doborze inhalatora jest bardzo ważne, aby dopasować go np. pod kątem odpowiedniej wielkości cząsteczek. Nie warto kupować “na oko” czy w najniższej cenie, bo może okazać się mało skuteczny – przestrzega pani Joanna.
Ciekawe są również zestawy kosmetyków (silnie nawilżają skórę i mogą być stosowane również przez alergików), bezuciskowe skarpetki czy buciki korekcyjne dla dzieci.

Fot. Tomasz Stachurski

Fot. Tomasz Stachurski

Nie sposób opisać wszystkiego, co znajdziemy w sklepie medyczno-ortopedycznym “Joanna”. Co jeszcze przyda Wam się w codziennym życiu i ułatwi funkcjonowanie, przekonacie się, odwiedzając osobiście to miejsce.

Sklep medyczno-ortopedyczny “Joanna”
Joanna Madanowska
ul. Sucharskiego 5
(Podolszyce Północ)
09-410 Płock
poniedziałek – piątek: 10-17
sobota: 10-14
tel. 787-605-055

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Warto Przeczytać

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji