REKLAMA

Zwykłe roztargnienie może spowodować, że auto stanie się dla dziecka trumną… [FILM]

REKLAMA

Powiedzmy sobie wprost – zamknięcie dziecka czy zwierzęcia w samochodzie podczas upału jest równoznaczne ze stworzeniem dla nich… trumny. Wysoka temperatura sprawia, że organizmy żywe nie mają szans na przeżycie często już po kilkunastu minutach.

Ze względu na występujące obecnie upały przypominamy o tym, jak tragiczne w skutkach może być zostawienie dziecka czy zwierzęcia w zamkniętym pojeździe.

PowiązaneTematy

– Zwykłe roztargnienie dorosłych może być przyczyną tragedii najmłodszych – potwierdza mł. asp. Marta Lewandowska, oficer prasowa płockiej policji. – Apelujemy o odpowiedzialne zachowanie i nie pozostawianie w rozgrzanym aucie dzieci oraz zwierząt. Chwila zapomnienia może mieć tragiczny finał – dodaje.

Jak tłumaczy, ten apel dotyczy szczególnie osób dorosłych.

– Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy swoich podopiecznych samych w pojazdach. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Dodatkowo, gdy dziecko płacze, krzyczy, potrzebuje jeszcze więcej tlenu. Wtedy nawet niewielkie niedotlenienie wywoływać może u niego stany lękowe. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji – ostrzega oficer prasowa płockiej policji.Dotyczy to również zwierząt pozostawionych w samochodzie. Nie tylko narażamy go w ten sposób na cierpienie, ale i na utratę życia.

– Apelujemy również do osób postronnych o czujność. Jeżeli widzimy małe dziecko siedzące w zamkniętym samochodzie, a obok nie ma opiekuna – nie bójmy się zareagować. Nie przechodźmy obojętnie. Każda minuta jest w takim przypadku cenna. Działamy w stanie wyższej konieczności, dlatego jeśli stwierdzimy, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu lub zdrowiu, mamy prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – zapewnia mł. asp. Marta Lewandowska.

Pamiętajmy, że zostawienie dziecka zamkniętego w rozgrzanym aucie kwalifikuje się jako narażenie jego zdrowia bądź życia.REKLAMA
Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU