REKLAMA

ZUS sprawdzi gdzie płacimy kartą i skąd dzwonimy podczas zwolnienia chorobowego?

REKLAMA

W ostatnich dniach pojawiały się informacje o tym, że ZUS będzie weryfikował zwolnienia lekarskie u sąsiadów beneficjentów oraz operatorów sieci i bankach. Zakład prostuje te informacje – zmiany dotyczą pozyskiwania informacji, czy i jak wysokie świadczenie można uzyskać.

Część mediów w ostatnim czasie sugerowała, niezgodnie z prawdą, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wysyłał swoich przedstawicieli do sąsiadów kontrolowanych osób i prosił ich o informacje. Wbrew plotkom, ZUS nie będzie też mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej ani banku o informacje na temat klientów.

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 r., nie dają takich uprawnień ZUS. W ustawie zostały natomiast doprecyzowane kwestie związane z przekazywaniem informacji do ZUS.

Od 1 stycznia 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie uprawniony do pozyskiwania danych i informacji w zakresie niezbędnym do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru a także do ich wypłat od ubezpieczonych oraz płatników składek.Obecnie brak pełnej i rzetelnej informacji oraz dokumentacji od płatników składek lub ubezpieczonych utrudnia ustalanie prawa do zasiłków, ich terminową wypłatę oraz ich weryfikację. Dotychczas zdarzały się sytuacje, że płatnicy składek lub ubezpieczeni, powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych, odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów.

– Nowy przepis ma być skutecznym narzędziem, który przyczyni się do pozyskiwania od płatników składek i ubezpieczonych danych koniecznych do przyznania prawa i wypłaty świadczenia z ubezpieczeń społecznych, bądź ich weryfikacji, na przykład, dotyczących potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach składanych przez ubezpieczonych w celu ustalenia prawa do zasiłku, istnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty, ustalenia okoliczności związanych z prawidłowością wykorzystywania zwolnień od pracy – wyjaśnia Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS.

Nowelizacja przepisów pozwoli też zaradzić problemom z pozyskaniem potrzebnych informacji, między innymi, kiedy osoba zatrudniona u dwóch pracodawców przebywa na zwolnieniu lekarskim. ZUS będzie mógł pozyskać informacje, czy ubezpieczony, wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Komentarze 1

  1. Patryota says:

    Nareszcie
    Ale rozumiem ze chorzy na PSIA GRYPE..i Ratownicy i prawnicy tez beda sekowani karnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU