REKLAMA

ZUS przypomina o złożeniu deklaracji rozliczeniowych. To warunek uzyskania wsparcia z tarczy

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom chętnym do skorzystania z tarczy antykryzysowej, że powinni do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe.

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z tarczy antykryzysowej 6.0, powinni już do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że dzięki temu będą mogli uzyskać zwolnienie z opłacania składek za listopad.

Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza tzw. tarczę antykryzysową 6.0. Zakłada ona między innymi zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD. Pomoc z ZUS wejdzie w życie pod koniec miesiąca.

– Chcemy, aby z nowej odsłony tarczy skorzystało jak najwięcej firm. Dlatego przypominamy o złożeniu deklaracji rozliczeniowych. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorców, którzy oczekują nowej odsłony tarczy tzw. 6.0. Firmy, które nie złożą do końca roku rozliczeń, nie otrzymają zwolnienia z opłacania składek za listopad. Niestety zauważyliśmy, że osoby prowadzące działalność czasem zapominają o terminowym przekazaniu dokumentów – wyjaśnia dyrektor departamentu realizacji dochodów w Centrali ZUS Agata Wiśniewska-Półtorak.

Przedsiębiorcy wykonujący działalność jednoosobowo lub niewielkie firmy mogą przekazywać dokumenty rozliczeniowe z wykorzystaniem aplikacji e-płatnik dostępnym na PUE ZUS.

Kto nie musi składać dokumentów rozliczeniowych?Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia lub za siebie i osoby współpracujące nie muszą składać co miesiąc dokumentów rozliczeniowych. Warunkiem jest jednak to, że zadeklarowali w ostatnio złożonych dokumentach kwotę w wysokości najniższej podstawy wymiaru składek, obowiązującej danego przedsiębiorcę lub osobę współpracującą.

Minimalna podstawa wymiaru składek wynosi: 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego lub 30 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia. Obejmuje to okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Także przedsiębiorcy korzystający z Małego ZUS plus z podstawą wymiaru składek ustalaną indywidualnie są zwolnieni ze składania dokumentów.

Zwolnienie z obowiązku comiesięcznego składania dokumentów obejmuje także rodzica, który rozlicza składki za nianię, jeśli w ostatnim złożonym za pełny miesiąc komplecie dokumentów rozliczeniowych, została za nią wykazana podstawa wymiaru składek:

  • nie wyższa niż 50 procent minimalnego wynagrodzenia (w przypadku umowy uaktywniającej zawartej po 1 stycznia 2018 r.),
  • nie wyższa niż minimalne wynagrodzenie (dla umowy uaktywniającej zawartej przed 1 stycznia 2018 r.).

Deklaracji nie muszą również składać osoby zgłoszone do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, które opłacają składki tylko za siebie, a w ostatniej złożonej deklaracji rozliczeniowej została wykazana podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU