REKLAMA

ZUS przypomina o złożeniu deklaracji rozliczeniowych. To warunek uzyskania wsparcia z tarczy

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom chętnym do skorzystania z tarczy antykryzysowej, że powinni do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe.

Przedsiębiorcy, którzy będą chcieli skorzystać z tarczy antykryzysowej 6.0, powinni już do końca roku złożyć deklaracje rozliczeniowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że dzięki temu będą mogli uzyskać zwolnienie z opłacania składek za listopad.

PowiązaneTematy

Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza tzw. tarczę antykryzysową 6.0. Zakłada ona między innymi zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD. Pomoc z ZUS wejdzie w życie pod koniec miesiąca.

– Chcemy, aby z nowej odsłony tarczy skorzystało jak najwięcej firm. Dlatego przypominamy o złożeniu deklaracji rozliczeniowych. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorców, którzy oczekują nowej odsłony tarczy tzw. 6.0. Firmy, które nie złożą do końca roku rozliczeń, nie otrzymają zwolnienia z opłacania składek za listopad. Niestety zauważyliśmy, że osoby prowadzące działalność czasem zapominają o terminowym przekazaniu dokumentów – wyjaśnia dyrektor departamentu realizacji dochodów w Centrali ZUS Agata Wiśniewska-Półtorak.

Przedsiębiorcy wykonujący działalność jednoosobowo lub niewielkie firmy mogą przekazywać dokumenty rozliczeniowe z wykorzystaniem aplikacji e-płatnik dostępnym na PUE ZUS.

Kto nie musi składać dokumentów rozliczeniowych?Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcy opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia lub za siebie i osoby współpracujące nie muszą składać co miesiąc dokumentów rozliczeniowych. Warunkiem jest jednak to, że zadeklarowali w ostatnio złożonych dokumentach kwotę w wysokości najniższej podstawy wymiaru składek, obowiązującej danego przedsiębiorcę lub osobę współpracującą.

Minimalna podstawa wymiaru składek wynosi: 60 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego lub 30 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia. Obejmuje to okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Także przedsiębiorcy korzystający z Małego ZUS plus z podstawą wymiaru składek ustalaną indywidualnie są zwolnieni ze składania dokumentów.

Zwolnienie z obowiązku comiesięcznego składania dokumentów obejmuje także rodzica, który rozlicza składki za nianię, jeśli w ostatnim złożonym za pełny miesiąc komplecie dokumentów rozliczeniowych, została za nią wykazana podstawa wymiaru składek:

  • nie wyższa niż 50 procent minimalnego wynagrodzenia (w przypadku umowy uaktywniającej zawartej po 1 stycznia 2018 r.),
  • nie wyższa niż minimalne wynagrodzenie (dla umowy uaktywniającej zawartej przed 1 stycznia 2018 r.).

Deklaracji nie muszą również składać osoby zgłoszone do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, które opłacają składki tylko za siebie, a w ostatniej złożonej deklaracji rozliczeniowej została wykazana podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia nie niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU