Zamknij

ZUS pomoże uzyskać dokumenty potrzebne do wypłaty świadczeń

11:47, 24.04.2020 Wiktor Pleczyński
Skomentuj

Do wypłaty zasiłku macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego niezbędne jest dostarczenie do ZUS odpisów aktu stanu cywilnego. W okresie pandemii ich zdobycie może okazać się kłopotliwe. Z pomocą przychodzi ZUS.
Odpis aktu stanu cywilnego jest dokumentem niezbędnym m.in. do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego. W czasie pandemii, Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce pomóc klientom w dopełnieniu formalności przy uzyskaniu tych świadczeń.
- W sytuacji, gdy klient nie będzie mógł dostarczyć odpisu aktu cywilnego, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych na jego wniosek wystąpi o ten dokument do Urzędu Stanu Cywilnego. ZUS uzyska potrzebny odpis, ale trzeba pamiętać o jednym. Wnioskujący musi dostarczyć dane, które umożliwią urzędowi stanu cywilnego identyfikację osoby, której odpis dotyczy. Czasami będzie to wymagać złożenia dodatkowego oświadczenia - informuje Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.
Zasiłek macierzyński Co zrobić, aby ZUS uzyskał z USC odpis aktu urodzenia dziecka potrzebny do wypłaty zasiłku macierzyńskiego? Z wnioskiem o zasiłek macierzyński ubezpieczony musi przekazać do ZUS dane dziecka, czyli imię, nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL. Może zdarzyć się, że rodzic nie zna jeszcze numeru PESEL, dlatego ważne jest, żeby podał dodatkowo miejscowość, gdzie się dziecko urodziło. Na stronie internetowej ZUS jest udostępniony formularz oświadczenia do uzyskania przez instytucję odpisu aktu urodzenia dziecka. Do pracodawcy lub do ZUS Wypełniony formularz należy przekazać pracodawcy, jeśli wnioskodawca jest pracownikiem lub zleceniobiorcą. Pracodawca przekazuje oświadczenie do ZUS wraz z zaświadczeniem Z-3 lub Z-3a. Natomiast w przypadku osób prowadzących własną firmę, współpracujących z osobą prowadzącą działalność gospodarczą, osób duchownych czy osób, które maja prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu tytułu ubezpieczenia dokumenty składamy do ZUS. Zasiłek pogrzebowy Aby ZUS mógł pozyskać z Urzędu Stanu Cywilnego odpis aktu zgonu we wniosku o zasiłek pogrzebowy na formularzu Z-12 bardzo uważnie i dokładnie należy wpisać dane identyfikacyjne osoby zmarłej: imię i nazwisko, numer PESEL, datę zgonu. Jeśli numer PESEL nie został nadany osobie zmarłej, należy wpisać miejsce zgonu (miejscowość). Na tej podstawie ZUS wystąpi do urzędu o wydanie odpisu skróconego aktu zgonu, ale tylko w przypadku, gdy wnioskodawcą w sprawie o zasiłek pogrzebowy jest członek rodziny osoby zmarłej. Wnioski i oświadczenie Na stronie internetowej ZUS szczegółowo opisano jak złożyć wnioski za pośrednictwem PUE i w jaki sposób dołączyć plik oświadczenia. Udostępnione zostały też formularze do wydruku, jeśli ktoś chce złożyć dokumenty papierowo. Jeżeli zdecydujemy się na drogę elektroniczną, to oświadczenia i wnioski należy składać wyłącznie przez PUE. Dokumenty przesłane zwykłym e-mailem nie mogą zostać rozpatrzone. Dokumenty, które zgodnie z przepisami nie mogą być przekazane do ZUS w formie elektronicznej (np. rachunki poniesionych kosztów pogrzebu), muszą być złożone w oryginale, w formie papierowej.

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%