REKLAMA

Zmiany w programie 500+. ZUS przejmuje obsługę świadczenia

REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do obsługi 500+. Od początku 2022 r. na nowo narodzone dzieci trzeba będzie składać wnioski elektronicznie do ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 stycznia 2022 roku przejmie od gmin obsługę programu „Rodzina 500 plus”. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

– Trwają przygotowania do obsługi rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Zapewniam, że ZUS będzie gotowy do obsługi tego zadania od Nowego roku. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów. Wnioski od 1 stycznia będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia – wyjaśnia profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wnioski będą rozpatrywane automatycznie.

– To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy innych zadaniach, m.in. Tarczy antykryzysowej czy programie Dobry start. Obsługiwać program 500 plus będzie funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin – podkreśla szefowa ZUS.

W tej sytuacji większość pracowników ZUS ma nawet nie zauważyć tego, że urząd obsługuje 500 plus. Pracownicy nie będą obciążeni dodatkowymi zadaniami, bo program będzie realizowany przez Centrum.Pieniądze z programu „Rodzina 500 plus” będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy nadal będą kontynuowane, do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie 500 plus.

Do ZUS od 1 stycznia 2022 r. należy kierować tylko wnioski o nowe świadczenia 500+, jeszcze nie wypłacane, czyli np. na nowo urodzone dzieci.

Wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie „Dobry start”, czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Już od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU