Złoty medal i poruszająca lekcja historii

REKLAMA

Muzeum Żydów Mazowieckich dołączyło do zacnego grona wyróżnionych medalem „Powstanie w Getcie Warszawskim”. Z rąk Tomasza Miedzińskiego, prezesa Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej odebrał go Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

W ten sposób 15 kwietnia płockie muzeum zostało wyróżnione za propagowanie wiedzy o życiu i zagładzie Żydów oraz walkę z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu. Warto wspomnieć, że wyróżnienie przyznawane jest raz w roku i dotychczas otrzymali je: Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”, Maria Janion, Marek Edelman, Jacek Leociak, Agnieszka Holland, Teresa Torańska, Halina Bortnowska, ks. Wojciech Lemański, Stowarzyszenie „Nigdy Więcej” oraz Ośrodek „Karta”.

PowiązaneTematy

– To szczególne wyróżnienie i jesteśmy z niego bardzo dumni – mówił Leonard Sobieraj, dyrektor płockiego muzeum. – Działamy dopiero od roku, a znani już jesteśmy w całym kraju – podkreślił.

Oprócz przekazania medalu, płocczanie mogli wysłuchać wykładu Tomasza Miedzińskiego pt. „Przygotowania, przebieg i konsekwencja powstania w getcie warszawskim”. Prelegent w przejmujący sposób opowiedział o heroizmie i nierównej walce, jaką stoczyli Żydzi z okupantem niemieckim. Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku, w wigilię najważniejszego żydowskiego święta Paschy. Był to najważniejszy akt oporu polskich Żydów wobec Holokaustu i pierwsze powstanie w okupowanej przez hitlerowców Europie. Doszło w ten sposób do realizacji celu postawionego przez ludność żydowską, zamkniętą na terenie getta i sprzeciwiającą się w ten sposób III Rzeszy i nazistowskiej okupacji.

– Wykład był bardzo pouczający – powiedziała nam jedna ze słuchaczek. – Lubię historię i dla mnie było to coś innego, nie był to taki zwykły wykład, nie wiem jak inni, ale mnie przechodziły ciarki po plecach, kiedy słuchałam ilu ludzi tam zginęło i w jak bestialski sposób zostali potraktowani – dodała smutno.

Tomasz Miedziński jako jedyny ze swojej rodziny przeżył okupację niemiecką. Jest absolwentem studiów prawno-administracyjnych Uniwersytetu Wrocławskiego i Warszawskiego. W 1991 roku został współzałożycielem Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, którego jest prezesem. Należy też do rad społecznych Fundacji Polsko-Niemieckiej Pojednanie i Chrześcijańskiej Fundacji Ekumenicznej „Tolerancja”.

Piękna i wspaniale poprowadzona lekcja historii zgromadziła w muzeum sporo słuchaczy. Jednak zdecydowanie zabrakło ludzi młodych, którzy powinni właśnie poprzez takie wykłady poznawać historię.