REKLAMA

Zimowe rady dla pieszych i kierowców. Jak bezpiecznie przetrwać zimę?

REKLAMA

Komenda Miejska Policji w Płocku przypomina, o czym powinni pamiętać uczestnicy ruchu drogowego zimą.

Płoccy policjanci przypominają o kilku podstawowych zasadach, jakie powinni znać piesi i kierowcy poruszający się zimą. Przestrzeganie kilku zasad zwiększy szanse na bezpieczną podróż w śnieżnej atmosferze, gdy łatwo o poślizg na oblodzonej nawierzchni a widoczność jest ograniczona.

PowiązaneTematy

Nosić odblaski

Osoby, które korzystają z dróg pieszo, powinny pamiętać o odblaskach. Te niewielkie elementy pozwalają kierowcy dostrzec osobę z ponad 100 metrów. Policjanci zachęcają do noszenia odblasków nie tylko poza obszarem zabudowanym, co jest obowiązkowe po zmierzchu, ale wszędzie o każdej porze dnia.

Pojazdy potrzebują więcej czasu i odległości na hamowanie

Piesi powinni pamiętać, że w okresie, gdy przejrzystość powietrza jest ograniczona np. przez mgłę, opady oraz zachmurzenie, a nawierzchnia jest mokra, przed wejściem na jezdnię trzeba wziąć pod uwagę, że każdy pojazd potrzebuje większej odległości, żeby zahamować, a kierowca dopiero z bliska może zauważyć zmianę w otoczeniu.

Oświetlenie rowerów

Dla rowerzystów bycie dobrze widocznym jest bardzo ważne. Widoczność na drodze ułatwia stosowanie odpowiedniego oświetlenia roweru oraz odblasków. Rowerzystom pomaga specjalna odzież, której intensywne barwy i wkomponowane elementy odblaskowe pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo.

Szczególne uważanie na innych uczestników ruchu

Rowerzyści powinni zwracać uwagę na innych uczestników ruchu drogowego – piesi i kierowcy mogą mieć trudność z szybkim zareagowaniem, jeżeli manewr rowerzysty ich zaskoczy.

Mniejsza prędkość i płynne wolne ruchy kierownicą

Śliska jezdnia oznacza, że należy zmniejszyć prędkość i płynniej wykonywać manewry, jak zmiana pasa ruchu, zmiana kierunku jazdy. Gwałtowne ruchy kierownicą w warunkach zmniejszonej przyczepności mogą spowodować, że kierujący wprowadzi swój pojazd w poślizg, co często jest przyczyną zdarzeń drogowych.Zachowanie odstępów

Zimą ważne jest zachowanie większego odstępu od poprzedzającego pojazdu. Bezpieczny odstęp to taki, który w razie potrzeby pozwoli nam na wyhamowanie lub inną reakcję na gwałtowną zmianę w otoczeniu.

Ograniczone zaufanie

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, niezależnie od pory roku powinni stosować zasadę ograniczonego zaufania. Mniejsza prędkość i skupienie uwagi na tym, co dzieje się na drodze, zwiększa nasze szanse na uniknięcie zdarzenia drogowego.

Nie wsiadać za kierownicę zmęczonym

Wyruszając w podróż, starajmy się być wypoczęci. Pochmurna, niesprzyjająca aura może negatywnie wpływać na naszą koncentrację i czas reakcji. Pośpiech i brawura bardzo często prowadzą do niebezpiecznych sytuacji.

Śledzić informacje pogodowe

Przed wyruszeniem w drogę należy zwracać uwagę na komunikaty dotyczące prognozy pogody i stanu dróg.

Zadbać o dobrą widoczność z pojazdu

Poruszając się autem, kierowca zawsze musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia. Jazda z warstwą śniegu na dachu, czy lodem na szybach zagraża bezpieczeństwu kierującemu oraz wszystkim innym uczestnikom ruchu. Warstwa lodu na szybach ogranicza widoczność, natomiast spadający śnieg utrudnia jazdę innym kierowcom.

– Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Kierowcy, którzy nie stosują się do przepisów, muszą liczyć z mandatem w wysokości do 3 000 zł – zaznacza asp. Krystyna Kowalska.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Maj says:

    Piesi za miastem rządzą się swoimi prawami, najczęściej głupoty – bez oznakowania, ale to jest mało kontrolowane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU