Zamknij

Zagraj w kreatywnej grze o Płocku

16:04, 16.06.2016 Agnieszka Stachurska Aktualizacja: 16:05, 16.06.2016
Skomentuj
Lubicie wirtualne gry? A może tak przenieść je do rzeczywistości? Zaproszenie do gry edukacyjnej "City Hall 2.0" wystosowały właśnie CIFAL Płock, Książnica Płocka oraz Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Gra odbędzie się w najbliższy poniedziałek.

Organizatorzy do udziału w grze zaprosili przedstawicieli mediów, uczniów płockich szkół średnich, przedstawicieli Rady Miasta oraz uczelni wyższych. W rozgrywkach mogą wziąć udział płocczanie, którzy w oryginalny sposób chcą zapoznać się z problematyką rewitalizacji przestrzeni miejskiej oraz jej zrównoważonym rozwojem, uwzględniającym potrzeby mieszkańców, turystów oraz biznesu.

Gra miejska zaplanowana jest na 20 czerwca (poniedziałek) i jest kontynuacją rozgrywki, w której brała udział młodzież płockich liceów 15 kwietnia br. w Młodzieżowym Domu Kultury. Druga edycja będzie uzupełniona o warsztaty Design Thinking, a odbędzie się w salach i ogrodzie Książnicy Płockiej.

Ze względu na ograniczoną liczbą miejsc oraz koniecznością przygotowania harmonogramu gry (gra rozgrywana będzie w godzinach 10-14, a jedna rozgrywka trwa około godziny), zgłoszenia uczestnictwa można przesyłać do 17 czerwca (piątek), do godziny 13, drogą elektroniczną na adres: [email protected] lub telefonicznie pod numerem 24 367-08-44.

O grze W trakcie rozgrywki uczestnicy podzieleni zostaną na zespoły zarządzające jednym z pięciu obszarów miasta: - Obszar 1 - "Ulica Tumska" - Obszar 2 - "Plac Obrońców Warszawy" - Obszar 3 - "Park na Górkach" - Obszar 4 - "Nabrzeże" - Obszar 5 - "Starówka".

Każda z tych stref opisana jest w grze na interaktywnej mapie za pomocą informacji o: - Znajdujących się w nich obiektach będących w gestii miasta; - Problemach związanych z czynnikami społecznymi, dostępną infrastrukturą i jej stanem technicznym; - 5 parametrach obrazujących kluczowe zmienne używane w urbanistyce do opisu przestrzeni miejskiej:

  • Stanie technicznym infrastruktury;
  • Dostępności terenów rekreacyjnych;
  • Dostępności usług publicznych;
  • Dostępności usług komercyjnych;
  • Atrakcyjności turystycznej.

Uczestnicy dostaną informację o posiadanym wirtualnym "budżecie" oraz "kosztach" dostępnych działań rewitalizacyjnych (sprzątanie, remonty, montaż elementów infrastruktury, działania animacyjne i społeczne), a także inwestycji (tereny zielone, budynki użyteczności publicznej, obiekty rekreacyjne). W toku rozgrywki zespoły o różnorodnym składzie osobowym będą podejmować decyzje, prowadzące do poprawy sytuacji w poszczególnych obszarach, zaś mechanizm gry pozwoli na wskazanie i wyróżnienie najlepszych strategii rewitalizacji i inwestycji, które doprowadzą do poprawy sytuacji i rozwiązania problemów trapiących obszary objęte grą.

Design thinking Metoda twórczego i kreatywnego rozwiązywania problemów oraz projektowania produktów i usług, trafiających w oczekiwania użytkowników, opracowana 30 lat temu na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii w USA. Jest ona z powodzeniem wykorzystywana w Dolinie Krzemowej oraz przez światowych gigantów takich jak Google, Apple czy Intel do kreowania nowych produktów i usług.

Założenia Design Thinking: - Koncentracja na użytkowniku - zrozumienie jego uświadomionych i nieuświadomionych potrzeb - Interdyscyplinarny zespół - spojrzenie na problem z wielu perspektyw - Eksperymentowanie i częste testowanie hipotez - budowanie prototypów i zbieranie feedbacku od użytkowników.

Kluczowe elementy pięcioetapowego procesu Design Thinking: 1. Wejście w skórę użytkownika 2. Definiowanie właściwego problemu 3. Generowanie pomysłów 4. Budowanie prototypów 5. Testowanie.

Prowadzącym warsztaty będzie dr hab. inż. Robert Olszewski prof. Politechniki Warszawskiej z Wydziału Geodezji i Kartografii, członek Zespołu Rektorskiego ds. Innowacyjnych Form Kształcenia, który m.in. prowadzi zajęcia dla doktorantów z wykorzystaniem metodyki Design Thinking.

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%