Zamknij

Wzrost zgonów na Mazowszu. W regionie płockim aż o 24 proc.

10:08, 04.12.2020 Agnieszka Stachurska
Skomentuj

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w województwie mazowieckiem wypłacono w tym roku więcej zasiłków pogrzebowych, niż w analogicznym okresie rok temu. Przyrost wynosi 10 proc., a w całej Polsce 11 proc.
Porównanie ZUS dotyczy liczby zasiłków pogrzebowych wypłaconych we wrześniu i październiku tego roku do analogicznego okresu z roku ubiegłego.
- Z analizy wynika, że w województwie mazowieckim liczba zasiłków wzrosła o 10 proc. W całym kraju jest to już 11 proc. - informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Te dane naprawdę zatrważające są na terenie ZUS w Płocku, gdzie nastąpił największy przyrost wypłacanych zasiłków pogrzebowych. We wrześniu i październiku 2020 r. wypłacono o 270 zasiłków pogrzebowych więcej, niż w tych samych miesiącach roku ubiegłego, co daje 24 proc. przyrostu. źródło: ZUS Jak widać z zestawienia, we wrześniu i październiku ubiegłego roku wszystkie oddziały ZUS w Polsce wypłaciły 56.344 zasiłki pogrzebowe. W tych samych miesiącach tego roku było ich już 62.350, czyli o ponad 6 tys. więcej. W województwie mazowieckim we wrześniu i październiku 2019 r. wypłacono 7.447 zasiłków, a w tym roku 8.197, co stanowi przyrost o 750 wypłat. W Płocku natomiast rok temu wypłacono w tym okresie 1.140 zasiłków, a w tym roku - 1.410.
- Aby usprawnić procedury i zminimalizować formalności w tych przykrych dla rodziny i bliskich okolicznościach, ZUS wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji podjął decyzję, że jeśli do wniosku o zasiłek pogrzebowy nie został dołączony akt zgonu, urząd pozyska go we własnym zakresie elektronicznie. Tym samym klient nie musi dostarczać tego dokumentu w formie papierowej - informuje Piotr Olewiński.
Jak tłumaczy, zdarza się, że do wypłaty zasiłku pogrzebowego potrzebne są dokumenty, na podstawie których ubezpieczony musi potwierdzić pokrewieństwo z osobą zmarłą (np. gdy o zasiłek występuje siostra osoby zmarłej). Jeśli pokrewieństwo można ustalić we własnym zakresie, to ZUS również nie angażuje w to wnioskodawcy. Jednak w przypadku, gdy dostępne dane nie pozwalają potwierdzić pokrewieństwa ze zmarłym, urząd będzie zmuszony poprosić o odpowiedni dokument. Wysokość zasiłku pogrzebowego wypłacanego rodzinie zmarłego to 4 tys. zł. Kwota jest wówczas niezależna od poniesionych kosztów pogrzebu.

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

GrybokoGryboko

0 0

Służba zdrowia padła więc co się dziwić lol 13:26, 05.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%