Zamknij

Wyjechałeś za granicę? Musisz poinformować Urząd Skarbowy

12:35, 05.07.2019 Wiktor Pleczyński Aktualizacja: 21:33, 07.07.2019
Skomentuj

Urząd Skarbowy w Płocku informuje, że płatnicy, którzy zmienili kraj, w którym mają zobowiązania podatkowe, muszą o tym poinformować instytucję. Natomiast jeśli zapłaciło się nienależny PIT, przysługuje jego zwrot.
Jak informuje Urząd Skarbowy w Płocku osoby, które zmieniły rezydencję dla celów podatkowych, powinny poinformować o tym urząd skarbowy. Podatnicy, którzy mieszkają za granicą i są rezydentami innego państwa, a mimo to otrzymali informację o konieczności zapłaty podatku za 2018 r., powinni skontaktować się z urzędem skarbowym. Urząd zaznacza, że podatnik, który jest rezydentem w innym kraju, nie musi płacić podatku w Polsce. Wystawione niepotrzebne zeznanie podatkowe PIT-37 będzie w takim przypadku unieważnione. Jeśli już podatek został zapłacony, to zostanie on zwrócony. Żeby poinformować urząd skarbowy o tym, że nie podlega się już obowiązkowi opłacenia podatku w Polsce, podatnicy mogą korzystać z kontaktu telefonicznego oraz mailowego. W razie potrzeby można dostarczyć elektronicznie wszelkie dokumenty świadczące o rezydencji podatkowej w innym kraju niż Polska. Do takich dokumentów należą: certyfikat rezydencji wydawany przez państwo miejsca zamieszkania, dokumenty (zeznania podatkowe) złożone przez podatnika w państwie rezydencji, dokumenty poświadczające zameldowanie (zamieszkanie) w państwie rezydencji lub zgłoszenia aktualizacyjne adresu zamieszkania.
- W przypadku potwierdzenia przez urząd skarbowy rezydencji podatnika w innym kraju, podatnik nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, a zeznanie podatkowe PIT-37 zostanie unieważnione. W przypadku, gdyby podatnik dokonał zapłaty podatku, a wynik czynności sprawdzających wskazywałby na obowiązek zapłaty podatku w państwie rezydencji (a nie w Rzeczypospolitej Polskiej), dokonana przez podatnika wpłata podlega zwrotowi - wyjaśnia Urząd Skarbowy w Płocku.
Urzędy skarbowe są zobligowane do weryfikacji obowiązków podatników (w tym emerytów) z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Obowiązki te zostały określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w treści zawieranych z innymi krajami umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Urzędy skarbowe sprawdzają m.in. czy nie uległ zmianie status prawny podatników. Instytucja potwierdza czy podmiot był w ostatnim roku nierezydentem w rozumieniu przepisów prawa. W przypadku potwierdzenia takiej sytuacji występuje ograniczony obowiązek podatkowy. W przypadku rozliczeń za 2018 rok, gdy do 30 maja 2019 r. nie została wyjaśniona kwestia rezydencji podatkowej podmiotu, w sposób pozwalający na jednoznaczne stwierdzenie, czy podmiot jest nierezydentem, wówczas do podatnika była wysyłana informacja w zakresie zapłaty podatku.

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%