Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Płocku poinformował o czasowym zamknięciu niecki rekreacyjnej na pływalni Jagiellonka z powodu nieprawidłowych parametrów wody. Jednocześnie pływalnia Podolanka wznowiła działalność po pozytywnych wynikach badań wody. To kolejny przypadek problemów technicznych dotykających płockie obiekty sportowe.
Nadleśnictwo Gostynin wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasów na terenie części leśnictw. Decyzja została podjęta w związku z planowanymi opryskami agrolotniczymi mającymi na celu walkę ze szkodnikiem - brudnicą mniszką.
Do 30 kwietnia należy składać zeznania podatkowe PIT za 2024 rok. Najwygodniej można to zrobić w usłudze Twój e-PIT, są tam wstępnie wypełnione zeznania przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS).
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami i przypomina, że nie kieruje do swoich klientów drogą mailową informacji z prośbami o podanie danych wrażliwych czy o błędnym logowaniu do PUE ZUS, w których zachęca do otwierania plików lub linków.
Godzina dla Ziemi WWF to największa na świecie ekologiczna inicjatywa społeczna. Co roku miliony ludzi na całym świecie jednoczy się w symbolicznym geście gaszenia światła na rzecz ochrony przyrody. Celem tej proekologicznej inicjatywy jest troska o Ziemię poprzez promowanie działań, które szanują przyrodę i jej naturalne zasoby.
Jak informują Koleje Mazowieckie, 9 marca nastąpi korekta rozkładu jazdy pociągów, obowiązująca do 14 czerwca. Od kwietnia natomiast wstrzymany zostanie ruch pociągów na trasie Płock-Sierpc.
Rewitalizacja parków, wymiana oświetlenia na energooszczędne, budowa zbiorników retencyjnych czy zagospodarowanie deszczówki - to tylko część zadań, na które można otrzymać dofinansowanie z programu „Mazowsze dla klimatu”.
Urząd Miasta Płocka chce zmienić godziny kursu linii nr 7. Chodzi o dostosowanie się do potrzeb pracowników płockiej firmy. Mieszkańcy mogą wypowiedzieć się w zakresie proponowanej zmiany.
Wodociągi Płockie informują o wstrzymaniu dostaw wody dla mieszkańców kilku płockich ulic. Wynika to w jednym przypadku z konieczności usunięcia awarii, a w drugim spowodowane jest włączeniem nowego odcinka sieci wodociągowej.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że 27 stycznia br. Prezes Rady Ministrów zatwierdził listę przedsięwzięć z województwa mazowieckiego, rekomendowanych do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w 2025 roku. Znajduje się na niej modernizacja ul. Wyszogrodzkiej w Płocku.
Spółka Wodociągi Płockie poinformowała o awarii, do której doszło w środę, 22 stycznia. Na czas jej usuwania, część mieszkańców pozostanie bez bieżącej wody.
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
Jak w Płocku będą muzułmanie i z czasem Płock stanie się miastem islamskim z prawem szariatu to wynika z tego że te kobiety z lewicy same kręcą na siebie bat 🤣 płoccy mężczyźni będą mieli super ale kobiety nie będą miały nic do gadania. W końcu będzie normalnie. W ramach integracji i tolerancji przechodzimy na islam
Jestem za
15:45, 2025-07-27
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
W ramach integracji z migrantami konieczne jest prawo szariatu jako nasze prawo które należy już wprowadzać w Polsce która musi być krajem islamskim. Tego chcą Polacy. W prawie szariatu istnieją surowe kary i zakazy, które w niektórych krajach muzułmańskich są nadal stosowane. Oto najostrzejsze z nich: ### **1. Kary śmierci (hadd)** - **Za apostazję (ridda)** – porzucenie islamu przez muzułmanina może być karane śmiercią w krajach takich jak Arabia Saudyjska, Iran, Sudan i Afganistan (według talibów). - **Za bluźnierstwo** – znieważenie islamu, proroka Mahometa lub Koranu może prowadzić do egzekucji (np. Pakistan, Iran). - **Za cudzołóstwo (zina)** – jeśli osoba jest zamężna/żonata, karą może być ukamienowanie (Arabia Saudyjska, Somalia, niektóre regiony Nigerii). - **Za homoseksualizm (liwāt)** – w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Jemenie i pod rządami talibów w Afganistanie może być karany śmiercią. ### **2. Okaleczające kary cielesne** - **Obcięcie ręki za kradzież (hiraba)** – stosowane w Arabii Saudyjskiej, Sudanie i niektórych regionach Nigerii. - **Chłosta (jald)** – np. za picie alkoholu (w Iranie do 80 batów), za nieprzyzwoite zachowanie (np. w Brunei). ### **3. Zakazy pod groźbą surowych kar** - **Picie alkoholu (khamr)** – w Arabii Saudyjskiej, Iranie, Sudanie karane chłostą lub więzieniem. - **Niezachowanie hidżabu (w niektórych krajach)** – np. w Iranie i Afganistanie kobiety mogą być aresztowane za niestosowne okrycie głowy. - **Niewierność małżeńska** – w niektórych krajach (np. Somalia, Brunei) może prowadzić do kary śmierci. - **Uprawianie magii i czarów (sihr)** – w Arabii Saudyjskiej i Sudanie może być karane śmiercią. ### **4. Dysproporcje w prawach kobiet i mężczyzn** - **Świadectwo kobiet w sądzie** – w niektórych przypadkach (np. przy sprawach o cudzołóstwo) wymagane są zeznania **dwóch kobiet** zamiast jednego mężczyzny. - **Zakaz małżeństw międzyreligijnych** – muzułmanka nie może wyjść za niemuzułmanina (w większości krajów szariatu). - **Kary za "nieposłuszeństwo żony"** – w niektórych interpretacjach mąż ma prawo "dyscyplinować" żonę (np. wg szkoły hanbalickiej). ### **Gdzie te kary są stosowane?** Najsurowsze wykonywanie prawa szariatu występuje w: - **Arabii Saudyjskiej** (publiczne egzekucje, chłosta) - **Iranie** (kamienowanie, kary śmierci za apostazję) - **Sudanie** (obcinanie kończyn za kradzież) - **Afganistanie pod talibami** (publiczne egzekucje, zakaz edukacji kobiet) - **Brunei** (śmierć za homoseksualizm)
Za islamem
15:34, 2025-07-27
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
Ja uważam że Polska od dawno powinna być islamska i w końcu musi obowiązywać w Polsce prawo szariatu. Wtedy będzie ład i porządek. Prawo szariatu (arab. *الشريعة الإسلامية*, *ash-sharīʿa al-Islāmiyya*) to kompleksowy system norm religijnych, moralnych i prawnych, który wywodzi się z islamu. Obejmuje on wszystkie aspekty życia muzułmanina – od modlitwy i postu, przez sprawy rodzinne i handlowe, po kary za przestępstwa. ### **Główne źródła szariatu:** 1. **Koran** – święta księga islamu, uważana za bezpośrednie słowo Boga (Allaha). 2. **Sunna** – zbiór tradycji (hadisów) dotyczących czynów i słów proroka Mahometa. 3. **Idżma** – konsensus uczonych islamskich (ulema) w kwestiach niejasnych. 4. **Kijas** – rozumowanie analogiczne, stosowane w przypadku braku jasnych wskazówek w Koranie i Sunnie. ### **Główne dziedziny prawa szariatu:** 1. **‘Ibadaat (obrzędy religijne)** – modlitwa (*salat*), post (*saum*), jałmużna (*zakat*), pielgrzymka (*hadżdż*). 2. **Mu’amalat (stosunki społeczne)** – prawo rodzinne (małżeństwo, rozwód, dziedziczenie), handel, umowy. 3. **Uqubat (kary)** – za przestępstwa takie jak kradzież (*hiraba*), cudzołóstwo (*zina*), apostazja (*ridda*). ### **Szkoły prawne (madhahib) w islamie sunnickim:** 1. **Hanaficka** – najbardziej liberalna, dominuje w Turcji, Azji Środkowej. 2. **Malikicka** – popularna w Afryce Północnej. 3. **Szafi’icka** – rozpowszechniona w Egipcie, Indonezji, części Bliskiego Wschodu. 4. **Hanbalicka** – najbardziej rygorystyczna, np. w Arabii Saudyjskiej (wahabizm). **Szyici** mają własne szkoły, np. **dżafarycką**, która dominuje w Iranie. ### **Kontrowersje wokół szariatu:** - **Kary cielesne** – takie jak chłosta (*hadd*) za cudzołóstwo czy obcinanie ręki za kradzież. - **Równouprawnienie kobiet** – np. w dziedziczeniu (kobieta dziedziczy połowę tego, co mężczyzna) lub świadczeniu przed sądem. - **Wolność wyznania** – apostazja (porzucenie islamu) w niektórych krajach jest karana śmiercią. ### **Gdzie obowiązuje szariat?** - **W pełni** – Arabia Saudyjska, Iran, Sudan, niektóre regiony Nigerii i Pakistanu. - **Częściowo** – Egipt, Maroko, Indonezja (tylko w sprawach rodzinnych dla muzułmanów). - **W świeckich systemach prawnych** – np. Turcja, Tunezja (choć w życiu prywatnym muzułmanie mogą stosować zasady szariatu).
Za islamem
15:31, 2025-07-27
Tragiczny wypadek w powiecie płockim
Ile Polaków ma jeszcze zginąć na tych drogach żeby wrescie ktoś się obudził . Gdzie jest ta Policja .
wojtek
09:30, 2025-07-27