REKLAMA

Wyburzyli płocką kamienicę i… nakręcili film. Zobaczcie program TVN Turbo

REKLAMA

W nowym programie TVN Turbo pn. „Wyburzacze” jedną z bohaterek pierwszego odcinka stała się zrujnowana kamienica przy Kolegialnej 28, służąca kiedyś jako Żydowskie Koedukacyjne Gimnazjum Humanistyczne.

Mariusz Kruk, były mistrz Polski Juniorów w boksie, wraz z ekipą zrealizował program, w którym pokazał od zaplecza jak wyburzano ponad stuletnią kamienicę w centrum Płocka – dawne gimnazjum żydowskie przy ul. Kolegialnej.

Fot. kadr z programu „Wyburzacze”

Budynek do niedawna wpisany był na listę zabytków, jednak z czasem zaczął straszyć pozawalanymi stropami i rozsypującą się konstrukcją. Kamienicę przy Kolegialnej 28 wybudowano w 1859 r., przeszła również gruntowną przebudowę w 1936 r. To wówczas uzyskała modny styl w ówczesnej Warszawie, tj. kamienic przy Marszałkowskiej, zwanych kamienicami dla biednych. W okresie 20-lecia międzywojennego należała do znanego i cieszącego się wielką renomą płockiego lekarza internisty, dra Wacława Jaworskiego. Mieściło się w niej także Żydowskie Koedukacyjne Gimnazjum Humanistyczne.

Fot. kadr z programu „Wyburzacze”

Nieruchomość określana była jako architektoniczna perełka Płocka. Dzięki fasadzie z ryzalitem i ozdobną wieżyczką przypominała pałacyk. Jednak przez ostatnie lata budynek był zaniedbany, opustoszały, niszczał w oczach. Kiedy MZGM sprzedał go prywatnemu właścicielowi, ten – powołując się na zły stan techniczny – doprowadził do wykreślenia go z wojewódzkiego rejestru zabytków. Postępowanie w tej sprawie prowadziła nawet prokuratura, ze względu na zawiadomienie miejskiego konserwatora zabytków, ostatecznie jednak postępowanie umorzono.

Jak podkreślała ekipa, wyburzająca kamienicę, ze względu na stan budynku, był wyjątkowo niebezpieczny i stanowił realne zagrożenie dla otaczających go budynków. Ekipa Mariusza Kruka musiała więc zachować szczególną ostrożność, żeby nie uszkodzić pobliskiej przychodni czy garaży i tym samym nie narazić się na wysokie odszkodowania. Dodatkowym wyzwaniem była konieczność odzyskania zdobionych balkonów dla konserwatora zabytków. W jaki sposób wyburzono kamienicę, mogliśmy zobaczyć w kolejnym odcinku „Wyburzaczy”, który został wyemitowany w środę, 8 marca. Powtórkę można obejrzeć w najbliższą niedzielę, 12 marca, o godz. 0:05.Fot. kadr z programu „Wyburzacze”

Koparka zespołu z Płocka okazała się zbyt mała, żeby bezpiecznie powalić kamienicę – jej ramię nie sięgnęło najwyższego punktu budynku. Konieczne było więc usypanie z cegieł i drewnianych stropów platformy, na którą wjechał trzydziestodwutonowy sprzęt. Praca na gruzie to nie jedyny problem operatora Artura – zaledwie sześć metrów dzieli popękaną ścianę szczytową kamienicy od użytkowanej przychodni…

W programie zobaczymy również akcję w Sosnowcu, gdzie Krzysztof, emerytowany saper Wojska Polskiego, stanie przed trudnym zadaniem wyburzenia ponad 50-metrowego wieżowca metodą pirotechniczną.

https://www.youtube.com/watch?v=4wiXfh2K83A

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. EWA says:

    W tej kamienicy się urodziłam w 1958 roku…………..Nikt nic nie zrobił aby ten zabytek ocalał. Przekazywano go z rąk do rąk aż w końcu zburzono……………..No cóż Płock to miasto głównie ludzi napływowych z całej Polski do pracy w Petrochemii /obecny ORLEN jak również zz okolicznych wsi do pracy w marketach.Wiec komu tu na czymkolwiek zależy.BRAK JEST DAWNEJ DUSZY MIASTA………………..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU