Zamknij

WIOŚ: Następuje pogorszenie jakości wody w zakresie zawartości azotu amonowego i tlenu

19:04, 02.09.2019 Agnieszka Stachurska
Skomentuj

Kolejny dzień badana jest woda w Wiśle i w płockich kranach. O ile płocczanie mogą być spokojni w zakresie wody w kranach, to w rzece stan jakości pogarsza się - jest mniej tlenu, a więcej azotu. Zaczęto już jednak ozonowanie wody w warszawskiej oczyszczalni, a do końca tygodnia ścieki powinny być już przekierowane do innej oczyszczalni.
WIOŚ: Stwierdza się pogorszenie jakości wody Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie wydał 1 września komunikat, w którym informuje, że do godziny 8 tego dnia odprowadzono do rzeki Wisły blisko 1 mln m3 nieoczyszczonych ścieków. Ustalono również, że - ze względu na to, że ścieki wprowadzone są do Wisły bez mechanicznego podczyszczania na kracie, w bezpośredniej okolicy, poniżej wylotu ścieków nieoczyszczonych, nadal widoczne są nieliczne stałe zanieczyszczenia (np. fragmenty artykułów sanitarnych).
Od 31 sierpnia rozpoczęto natomiast ozonowanie wody. - Podczas kontroli, o godzinie 9 w dniu 1 września br. pracowały 3 urządzenia do ozonowania ścieków - informuje WIOŚ, dodając, że do godz. 12.30 tego dnia nie ustalono przyczyn awarii.
Wojsko prowadzi obecnie prace przygotowawcze, związane z montażem mostu pontonowego, na którym ma zostać poprowadzony kolektor, umożliwiający przesył ścieków nieoczyszczonych z lewej na prawą stronę Wisły, docelowo do oczyszczalni Czajka. Prace mają zakończyć się do wtorku, 3 września. Podczas inspekcji na Wiśle w niedzielę, inspektorzy WIOŚ w Warszawie Delegatury w Płocku stwierdzili, że:
  • o godzinie 8.50 w Płocku na wysokości ul. Grabówka brak śladów piany i innych powierzchniowych zanieczyszczeń,
  • o godzinie 9.10 w Płocku na wysokości ul. Gmury (powyżej ujęcia wody) w badaniu organoleptycznym (wzrokowym) nastąpiło pogorszenie mętności i zabarwienia wody rzeki Wisły w odniesieniu do stanu z dnia 30 sierpnia 2019 r. - w dniu 1 września 2019 r. woda ma odcień brązu,
  • o godzinie 9.30 w Dobrzykowie brak śladów piany i innych powierzchniowych zanieczyszczeń,
  • o godzinie 10.20 w m. Nowy Duninów nie zauważono widocznych śladów zanieczyszczeń,
  • w porcie w Nowym Duninowie zauważono nagromadzone na powierzchni znaczne ilości różnych zanieczyszczeń (szkło, tworzywa sztuczne i inne), wśród których znajdowało się kilkanaście padłych ryb w stanie rozkładu,
  • o godz. 11.50 w m. Kępa Polska woda mętna o brązowym odcieniu, przy brzegu niewielka ilość piany,
  • o godz. 11.50 w Wyszogrodzie woda mętna o brązowym odcieniu, przy brzegu piana o brązowym zabarwieniu.
- Dotychczas wykonane badania wody rzeki Wisły w punktach wyznaczonych na terenie m.st. Warszawy wskazują na negatywny wpływ zrzutu ścieków na jakość wód w oznaczeniach, tj. ChZTCr (ilość tlenu w wodzie - przyp.red.), azot ogólny, azot amonowy, zawiesina ogólna, fosfor ogólny, detergenty niejonowe, substancje ekstrahujące się eterem naftowym, przewodność, tlen rozpuszczony - informuje WIOŚ. - W wynikach badań próbek wody pobranych w dniu 30 sierpnia 2019 r. stwierdza się także pogorszenie jakości wody rzeki Wisły w odległości 500 m poniżej miejsca zrzutu nieoczyszczonych ścieków do wody rzeki Wisły w zakresie wskaźnika: ogólny węgiel organiczny (TCO) tj. wzrost z 8,65 mg/l powyżej zrzutu do 35,6 mg/l poniżej zrzutu - czytamy w komunikacie.
http://petronews.pl/minister-zdrowia-w-plocku-pomoc-dla-plocka-bez-wzgledu-na-koszty/ Podczas badań stwierdzono przede wszystkim spadek zawartości tlenu rozpuszczonego w wodzie (z 6,2 mg/l powyżej zrzutu do 4,6 mg/l poniżej zrzutu) oraz wzrost przewodności elektrolitycznej (z 1006 µS/cm powyżej zrzutu do 1087 µS/cm poniżej zrzutu).
- Z dotychczas przeprowadzonych badań wynika, że zaznacza się tendencja spadkowa w zakresie zawartości tlenu rozpuszczonego w wodzie w odległości 500 m poniżej miejsca zrzutu nieoczyszczonych ścieków do wody rzeki Wisły z kolektora na wysokości ul. Farysa - wyjaśnia WIOŚ.
  • 29 sierpnia 2019 r. godzina 15.10 - 7,8 mg/l,
  • 30 sierpnia 2019 r. godzina 10.55 - 5,8 mg/l,
  • 31 sierpnia 2019 r. godzina 11.40 - 5,3 mg/l,
  • 1 września 2019 r. godzina 7.40 - 4,6 mg/l.
Następuje również pogorszenie jakości wody w zakresie zawartości azotu amonowego w wodzie w odległości 500 m poniżej miejsca zrzutu nieoczyszczonych ścieków do wody rzeki Wisły z kolektora na wysokości ul. Farysa, tj.:
  • 28 sierpnia 2019 r. z <1,00 mg/l powyżej zrzutu do 29,5 mg/l poniżej zrzutu,
  • 29 sierpnia 2019 r. z <1,00 mg/l powyżej zrzutu do 10,1 mg/l poniżej zrzutu,
  • 30 sierpnia 2019 r. z <0,078 mg/l powyżej zrzutu do 5,99 mg/l poniżej zrzutu,
  • 31 sierpnia 2019 r. z <1,00 mg/l powyżej zrzutu do 11,4 mg/l poniżej zrzutu,
  • 1 września 2019 r. z <1,00 mg/l powyżej zrzutu do 4,97 mg/l poniżej zrzutu.
Wodociągi Płockie: Jakość wody nie uległa zmianie W poniedziałek, 2 września, w płockim ratuszu odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołane przez prezydenta Płocka. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Wodociągów Płockich, Sanepidu, ratuszowego Wydziału Zarządzania i Spraw Obronnych oraz Wydziału Kształtowania Środowiska, Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, Powiatowego Lekarza Weterynarii i służb mundurowych.
- Sytuacja jest stabilna i monitorowana. Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz prezes Wodociągów Płockich poinformowali, że zintensyfikowane badania próbek wody - zarówno surowej (przed uzdatnieniem), jak i wody uzdatnionej potwierdzają, że woda w wodociągu płockim spełnia wymagania dla wody przeznaczonej do spożycia - informuje Alina Boczkowska z referatu informacji miejskiej płockiego ratusza.
Jak zapewniają Wodociągi Płockie, woda podawana do sieci wodociągowej w zakresie badanych wskaźników fizykochemicznych i mikrobiologicznych nie uległa zmianie w odniesieniu do badań sprzed awarii. Woda badana jest w zakresie wskaźników fizykochemicznych (np. azotany, azotyny, jon amonowy, utlenialność) - 3 razy na dobę przez Laboratorium Wodociągów Płockich i 3 razy na dobę przez PPIS w Płocku, a także w zakresie wskaźników mikrobiologicznych - 1 raz na dobę przez Laboratorium Wodociągów Płockich i 3 razy na dobę przez PPIS w Płocku. http://petronews.pl/patryk-jaki-gdyby-w-warszawie-rzadzil-pis-ekolodzy-przypieliby-sie-do-promenady/ Sanepid: Brak przekroczeń normatywnych Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Płocku poinformował, że na podstawie sprawozdań z laboratoryjnych badań próbek wody pobranych w dniach 29-30 sierpnia br. i cząstkowych wyników badań próbek wody pobranych w dniach 31 sierpnia i 1 września br., stwierdzono brak przekroczeń wartości normatywnych oznaczanych parametrów.
- Woda w sieci wodociągu płockiego spełnia wymagania dla wody do spożycia przez ludzi określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Woda jest przydatna do picia bez ograniczeń - podkreśla PPIS.
Jednocześnie przypomina, że zaleca niekorzystanie z wód Wisły w celach rekreacyjnych, do połowu ryb, pojenia zwierząt gospodarskich, podlewania upraw itp.  

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

TelewidzkaTelewidzka

0 0

W Płocku trzeba budować studnie głębinowe to jest konieczne 01:06, 03.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PosramysiePosramysie

0 0

Badania wody na oko. Dobree 01:48, 04.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%