REKLAMA

Warto wiedzieć więcej – ZUS radzi

REKLAMA

Specjalnie dla Państwa prezentujemy cykl porad z zakresu ubezpieczeń społecznych w ramach którego rzecznik płockiego oddziału ZUS, Barbara Smardzewska-Czmiel, przedstawia tematy ważne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Swoje pytania i propozycje tematyczne możecie przesyłać na e-mail: czmielb@zus.pl.

Dzisiaj dalszy ciąg o emeryturach, czyli:

Zasady obliczania emerytur na nowych zasadach dla osób urodzonych przed 1949 r.

Pomimo wprowadzonej w 2009 r. reformy emerytur, część osób (urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.) nadal ma ustalaną wysokość świadczenia według dotychczasowych „starych” zasad. Wysokość kwoty emerytury wyliczonej przez ZUS zależy od wysokości zarobków osiąganych w czasie zatrudnienia, długości stażu pracy oraz aktualnej wysokości kwoty bazowej.

Niezależnie od powyższego, osoby urodzone przed 1949 rokiem mogą mieć przyznaną emeryturę wg nowych zasad. Aby skorzystać z takich możliwości, należy udowodnić odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy w wymiarze: 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz ukończyć wiek emerytalny, a także kontynuować ubezpieczenie emerytalne i rentowe po osiągnięciu tego wieku z jakiegokolwiek tytułu (przynajmniej przez jeden dzień). Nie jest istotne, czy w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę i obliczenie jej na nowych zasadach osoba zainteresowana  była jeszcze objęta tymi ubezpieczeniami. Ponadto, przepisy nie wymagają nieprzerwanego pozostawania w ubezpieczeniach bezpośrednio przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego.Jeśli wnioskodawca urodzony przed 1 stycznia 1949 r. spełni wymienione warunki, a wysokość świadczenia obliczona „po nowemu” okaże się wyższą od emerytury wyliczonej  na zasadach dotychczasowych, ZUS oblicza według nowych zasad „starą” emeryturę  przysługującą z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Emerytura wyliczana jest więc wówczas ze składek zgromadzonych na koncie w ZUS od 1 stycznia 1999 r. oraz z uwzględnieniem kapitału początkowego za okres przypadający przez 1999 rokiem.

Barbara Smardzewska-Czmiel
Rzecznik Prasowy O/ZUS w Płocku

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU