REKLAMA

Warto wiedzieć więcej – ZUS radzi

REKLAMA

Specjalnie dla Państwa prezentujemy cykl porad z zakresu ubezpieczeń społecznych w ramach którego rzecznik płockiego oddziału ZUS, Barbara Smardzewska-Czmiel, przedstawia tematy ważne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Swoje pytania i propozycje tematyczne możecie przesyłać na e-mail: czmielb@zus.pl.

PowiązaneTematy

Dzisiaj dalszy ciąg o emeryturach, czyli:

Emerytury ustalane na dotychczasowych zasadach (tzw. stare emerytury)

Osoby urodzone przed dniem 1 stycznia 1948 r. nabywają prawo do tzw. starej emerytury, ustalonej na dotychczas obowiązujących zasadach po ukończeniu powszechnego lub wcześniejszego wieku emerytalnego. Przysługujące takim osobom świadczenie zależy przede wszystkim od zarobków uzyskiwanych w wybranych latach kalendarzowych, a także od długości stażu pracy. Stare zasady stosowane są również do wcześniejszych emerytur przyznawanych kobietom z roczników 1949-1968, które do końca 2008 r. spełniły warunki wymagane do ich uzyskania.

Zatem osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r. nabywają prawo do omawianej emerytury po spełnieniu łącznie dwóch warunków:
1. Ukończyli powszechny wiek emerytalny – dla wszystkich kobiet z tej grupy wiekowej wynosi 60 lat, zaś dla mężczyzn (poza urodzonymi w 1948 r.) – 65 lat. Mężczyźni urodzeni w 1948 r. mogą przejść na emeryturę powszechną po ukończeniu wieku emerytalnego, odpowiednio wydłużonego nowelizacją ustawy emerytalnej z 11 maja 2012 r. Wiek ten wynosi od 65 lat i 1 m-c do 65 lat i 4 m-ce, w zależności od tego, w którym kwartale 1948 r. wnioskodawca się urodził.
2. Posiadają staż ubezpieczeniowy, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.



Dla przyznania omawianej emerytury nie ma znaczenia, czy ubezpieczony pracował ostatnio przed przejściem na to świadczenie. Ważne jest, aby na przestrzeni całego życia był zatrudniony przez odpowiedni, wymagany okres.

Przepisy prawa ubezpieczeniowego dają także dodatkową możliwość przejścia na emeryturę osobom, które nie mają wymaganego okresu zatrudnienia. Jeśli ukończyły powszechny wiek emerytalny, mogą uzyskać emeryturę przy krótszym o 5 lat stażu ubezpieczeniowym, wynoszącym co najmniej 15 lat dla kobiet oraz 20 lat dla mężczyzn. Emerytura przyznawana w obniżonym stażu nie może być jednak podwyższona przez ZUS do obowiązującej minimalnej kwoty świadczenia.

Barbara Smardzewska-Czmiel
Rzecznik Prasowy O/ZUS w Płocku

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU