REKLAMA

W szkole bez batonika, chipsów, czekolady… Nowe przepisy od września

REKLAMA

Od 1 września zacznie obowiązywać zmieniony tekst ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. To ważny krok w kierunku ograniczenia epidemii otyłości u młodych Polaków. We wtorek w Gimnazjum nr 5 w Płocku odbyła się konferencja na temat wdrożenia tej ustawy w życie.

PowiązaneTematy

Według zmienionej ustawy, w jednostkach systemu oświaty, czyli np. przedszkolach czy szkołach dla dzieci i młodzieży, sprzedawane będą wyłącznie wybrane grupy środków spożywczych. Od września nie będzie można wykorzystywać środków spożywczych w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w placówkach oświaty, jeśli nie spełnią wymagań przepisów wykonawczych do Ustawy z punktu widzenia wartości odżywczych i/lub zdrowotnych. W szkołach zakazana zostanie także reklama oraz promocja środków spożywczych innych, niż przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży.

Ustawa reguluje bardzo szczegółowo, jakie wartości odżywcze powinny zawierać produkty dostępne w szkolnych sklepikach, a także jaka jest dopuszczalna ilość barwników oraz cukru i soli na 100 g. Nie będzie można sprzedawać produktów, zawierających takie ilości soli i cukrów, których spożywanie w nadmiarze może prowadzić do przewlekłych chorób dietozależnych. Na pewno znikną więc chipsy, słodkie i energetyzujące napoje, jedzenie instant i fast food oraz niektóre ciastka. Śmieciowe jedzenie zastąpią owoce, jogurty i kanapki. Pojawić się też mają automaty ze zdrowymi przekąskami i ciepłymi napojami. Zwiększy się także asortyment kanapek. W szkołach ma się także pojawić darmowa woda do picia.

Za złamanie przepisów ustawy grozi kara pieniężna w wysokości od tysiąca do 5 tysięcy złotych.Właśnie na temat wdrożenia tych przepisów odbyła się dzisiaj konferencja pn. „Wiem, co jem – jak wdrażać w szkole od 1 września 2015 r. nowe prawo w zakresie żywienia?”. Organizatorem konferencji był Wojewoda Mazowiecki oraz Mazowiecki Kurator Oświaty.

Uczestnicy rozmawiali m.in. na temat roli szkoły w kształtowaniu dobrych nawyków zdrowotnych, nowych zasadach żywienia dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych, wpływie nadwagi i otyłości na zdrowie dziecka oraz głównym celu kampanii „Wiem, co jem”. W konferencji wzięli udział: Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, Katarzyna Góralska, Mazowiecki Wicekurator Oświaty oraz Marta Widz, naczelnik wydziału Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.

Warto wspomnieć, że według ostatniego badania otyłości i nadwagi u polskich dzieci oraz dorosłych, prowadzonego przez Instytutu Żywności i Żywienia, już 22,3 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce ma nadmierną masę ciała. Najwyższy wskaźnik otyłości występuje w województwie mazowieckim – wynosi 32 procent.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Zdzisław says:

    Rozumiem , że zakaz będzie obowiązywał również w Mc Donald,s ? sam widzę jak wycieczki szkół zatrzymują się i pakuja hamburgery i colę . Zgadzam się w szkołach podstawowych niech ten zakaz obowiązuje , ale w Gimnazjum , LO, ? kpina i żarty , poniewaz obok szkoły są sklepy gdzie dzieciaki sami kupuja co chcą .
    Proponuje powiedzie jasno ZAKAZ DLA WSZYSTKICH sklepy spożywcze , szkoły, Mc Donald.s , fast foody itp
    dzieciom do skończenia szkoły średniej wprowadzić zakaz , a nie tylko w szkołach , ludzie zastanówcie się co robicie .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU