W szkole bez batonika, chipsów, czekolady… Nowe przepisy od września

REKLAMA

Od 1 września zacznie obowiązywać zmieniony tekst ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. To ważny krok w kierunku ograniczenia epidemii otyłości u młodych Polaków. We wtorek w Gimnazjum nr 5 w Płocku odbyła się konferencja na temat wdrożenia tej ustawy w życie.

Według zmienionej ustawy, w jednostkach systemu oświaty, czyli np. przedszkolach czy szkołach dla dzieci i młodzieży, sprzedawane będą wyłącznie wybrane grupy środków spożywczych. Od września nie będzie można wykorzystywać środków spożywczych w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w placówkach oświaty, jeśli nie spełnią wymagań przepisów wykonawczych do Ustawy z punktu widzenia wartości odżywczych i/lub zdrowotnych. W szkołach zakazana zostanie także reklama oraz promocja środków spożywczych innych, niż przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży.

PowiązaneTematy

Ustawa reguluje bardzo szczegółowo, jakie wartości odżywcze powinny zawierać produkty dostępne w szkolnych sklepikach, a także jaka jest dopuszczalna ilość barwników oraz cukru i soli na 100 g. Nie będzie można sprzedawać produktów, zawierających takie ilości soli i cukrów, których spożywanie w nadmiarze może prowadzić do przewlekłych chorób dietozależnych. Na pewno znikną więc chipsy, słodkie i energetyzujące napoje, jedzenie instant i fast food oraz niektóre ciastka. Śmieciowe jedzenie zastąpią owoce, jogurty i kanapki. Pojawić się też mają automaty ze zdrowymi przekąskami i ciepłymi napojami. Zwiększy się także asortyment kanapek. W szkołach ma się także pojawić darmowa woda do picia.

Za złamanie przepisów ustawy grozi kara pieniężna w wysokości od tysiąca do 5 tysięcy złotych.

Właśnie na temat wdrożenia tych przepisów odbyła się dzisiaj konferencja pn. „Wiem, co jem – jak wdrażać w szkole od 1 września 2015 r. nowe prawo w zakresie żywienia?”. Organizatorem konferencji był Wojewoda Mazowiecki oraz Mazowiecki Kurator Oświaty.

Uczestnicy rozmawiali m.in. na temat roli szkoły w kształtowaniu dobrych nawyków zdrowotnych, nowych zasadach żywienia dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych, wpływie nadwagi i otyłości na zdrowie dziecka oraz głównym celu kampanii „Wiem, co jem”. W konferencji wzięli udział: Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, Katarzyna Góralska, Mazowiecki Wicekurator Oświaty oraz Marta Widz, naczelnik wydziału Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.

Warto wspomnieć, że według ostatniego badania otyłości i nadwagi u polskich dzieci oraz dorosłych, prowadzonego przez Instytutu Żywności i Żywienia, już 22,3 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce ma nadmierną masę ciała. Najwyższy wskaźnik otyłości występuje w województwie mazowieckim – wynosi 32 procent.