REKLAMA

REKLAMA

W sobotę może ruszą lodołamacze. Na razie sytuacja stabilna [FILM, ZDJĘCIA]

REKLAMA

Czwartek na szczęście nie przyniósł złych wiadomości. Sytuacja na Wiśle, choć bardzo powoli, stabilizuje się, a jeśli prognozy pogody się sprawdzą, możliwe będzie wyruszenie lodołamaczy już w sobotę.

Na godzinę 18 w czwartek, 11 lutego, wskazania wody na Wiśle były systematycznie niższe. W Borowiczkach wyniosły 436 cm, czyli o 4 cm mniej, niż dwie godziny wcześniej. Na Grabówce poziom wody wynosił 379 cm (mniej o 4 cm), na Radziwiu 406 cm (mniej o 6 cm), a na nabrzeżu PKN – 815 cm (mniej o 8 cm).

– Woda systematycznie i wolno opada – przekazał Konrad Kozłowski z Referatu Informacji Miejskiej płockiego urzędu miasta.

Stan wody Wisły w Płocku o godz. 18.00 dn. 11.02.2021:

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.
  • Borowiczki – 436 cm (stan ostrzegawczy 315 cm, stan alarmowy 345 cm)
  • Grabówka – 379 cm (stan ostrzegawczy 275 cm, stan alarmowy 340 cm)
  • Brama przeciwpowodziowa port Radziwie – 406 cm (stan ostrzegawczy 207 cm, stan alarmowy 237 cm)
  • Nabrzeże PKN – 815 cm (stan ostrzegawczy 670 cm, stan alarmowy 700 cm).

Stan wody Wisły w Płocku o godz. 20.00 dn. 11.02.2021:

  • Borowiczki – 430 cm (stan ostrzegawczy 315 cm, stan alarmowy 345 cm)
  • Grabówka – 375 cm (stan ostrzegawczy 275 cm, stan alarmowy 340 cm)
  • Brama przeciwpowodziowa port Radziwie – 406 cm (stan ostrzegawczy 207 cm, stan alarmowy 237 cm)
  • Nabrzeże PKN – 813 cm (stan ostrzegawczy 670 cm, stan alarmowy 700 cm).

W Starostwie Powiatowym w Płocku odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich gmin w powiecie płockim oraz marszałek Adam Struzik, który zadeklarował pomoc finansową na pokrycie ewentualnych strat w Płocku i powiecie płockim. W spotkaniu uczestniczył też Komendant Policji, Straży Pożarnej, Prezes Wód Polskich, Samorządowcy, Kierownik Urzędu Mazowieckiego i przedstawiciele WOT.

– Prezes Wód Polskich wskazuje na fakt, iż okno pogodowe, które pozwoli na akcję lodołamania, pojawi się w sobotę. Będą podejmować te próby. To jest bardzo dobra wiadomość, choć czynniki meteorologiczne, w tym wiatr, niestety, może nie być nam przyjazny… – przekazał po spotkaniu dyrektor delegatury urzędu marszałkowskiego w Płocku, Tomasz Kominek.

Groźnie nad Wisłą. Służby apelują o niezbliżanie się do nabrzeża




Podczas posiedzenia sztabu kryzysowego, wójtowie i burmistrzowie oceniali jakość wałów na ich terenie, przekazali też informacje o poziomie wody w poszczególnych gminach nadwiślańskich. Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w Słupnie i Dobrzykowie.

Ustalono, że na tę chwilę nie ma konieczności zamykania Mostu im. Legionów J. Piłsudskiego, ale jeżeli będzie taka potrzeba, policja jest na to przygotowana.

Jak przekazało Starostwo Powiatowe w Płocku, sytuacja na rzece Wiśle jest nadal dynamiczna. Wszystkie służby powiatowe monitorują na bieżąco stan wód oraz patrolują wały.

– Najbardziej krytycznymi punktami są obecnie tereny miejscowości Borowiczki Pieńki w gm. Słupno. Zamknięta jest ulica Głęboka z powodu częściowego podtopienia – wyjaśnia starostwo powiatowe.

Stany wód w powiecie płockim na godz. 18.00 w dn. 11.02.2021:

  • Wyszogród- 403 cm (550 cm stan alarmowy)
  • Kępa Polska- 441 cm (500 stan alarmowy).

REKLAMA
Kolejny

Komentarze 1

  1. keruj says:

    1. Niech ktoś kompetentny wyjaśni jaki jest problem zeby lodołamacze pracowały na czole zatoru mając w miarę wolny odpływ?
    2. Jaką rolę spełnia zapora śreniowa poniżej ujęcia wody do PKN-u? Bo według doswiadczeń z lat poprzednich zawsze w tym miejscu tworzą się zatory stwarzając wzrost poziomu wody na ujęciu i grożąc wyłączeniem pomp.
    3. Jakiś czas temu (tydzien,2) przeszły lodołamacze, zrobiły swoje i powróciły kończyć chyba sen zimowy. Dlaczego nie kontynuowały pracy. Kto nimi zarządza?
    Będę wdzięczny za rzeczowe wyjaśnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU