Zamknij

W Płocku zator lodowy rozbity. Wody Polskie: Zabezpieczyliśmy pieniądze na pogłębianie, zbadamy namuł rzeki [FILM, ZDJĘCIA]

16:52, 24.02.2021 Agnieszka Stachurska Aktualizacja: 17:22, 24.02.2021
Skomentuj

W środę lodołamacze dopłynęły do Płocka. Podczas konferencji Wód Polskich, prezes Przemysław Daca przekazał informacje na temat planów pogłębiania rzeki oraz zadbania, by ograniczyć występowanie powodzi.
W spotkaniu, które odbyło się 24 lutego na brzegu Wisły od strony osiedla Radziwie, uczestniczyli m.in. Przemysław Daca - prezes Wód Polskich, Krzysztof Woś - zastępca prezesa Wód Polskich, Maciej Małecki - podsekretarz w ministerstwie aktywów państwowych, Anna Trzeciakowska - dyrektor RZGW Wody Polskie w Warszawie i Grzegorz Padzik, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Płocku.
- Osiągnęliśmy cel, polegający na rozbiciu zatoru lodowego. Jednak jak widać, tego lodu jest bardzo dużo, więc jeszcze parę dni pracy przed nami. We Włocławku jest otwartych 9 przęseł jazów, przepływ jest duży. Na skutek lodołamania dochodzi do skoków na wskazaniach wodowskazów. Jednak jest to normalne, nie widzimy tutaj żadnego zagrożenia - podkreślał prezes Wód Polskich.
Jak dodał, nie ma fali powodziowej z góry Wisły, nie ma też gwałtownego ocieplenia, a dzięki mroźnym nocom lód topi się powoli.
- Dajemy z siebie wszystko, żeby pomóc mieszkańcom nadwiślańskich miejscowości, pracujemy 24 godziny na dobę - podkreślił prezes.
https://twitter.com/TOPTVPINFO/status/1364572731778478083 Wiceprezes Krzysztof Woś tłumaczył, że obecnie kończy się pierwszy etap lodołamania, podczas którego trzeba było kruszyć zator o długości ok. 7 kilometrów.
- Dalej idziemy w górę rzeki, gdzie pokrywa lodowa ma jeszcze około 40 kilometrów. Dzięki odwilży, końcówka lodu zaczyna się samoczynnie topić i może mieć tendencję do zatrzymywania się. Jest kwestią kilku, maksymalnie kilkunastu dni, kiedy udrożnimy całkowicie stałą pokrywę lodową, by zaczęła samoczynnie płynąć w kierunku jazu we Włocławku - mówił Krzysztof Woś.
Lodołamacze będą płynęły tam, gdzie będzie co najmniej 1,8 metra głębokości.
- Dokąd uda nam się rozbić lód, jeszcze nie do końca wiemy. Mamy na pokładzie doświadczonego pracownika Wód Polskich, który doskonale zna ten teren i poprowadzi załogi. Mamy nadzieję, że lodołamacze dopłyną jak najdalej - mówił Przemysław Daca.
Podkreślił, że wały przeciwpowodziowe są cały czas patrolowane, w czym pomaga straż pożarna. Krzysztof Woś dodał natomiast, że na tę chwilę nie ma przeszkód, by lodołamacze dopłynęły do Wyszogrodu. Jak tłumaczył, zatory położone w górze rzeki nie są już tak groźne jak ten pod Płockiem, a po każdym ich rozbiciu stany wody będą się obniżać. Prezes Wód Polskich odniósł się także do przekazu medialnego o przyczynie powodzi, jaką ma być brak pogłębiania Wisły w rejonie Płocka.
- Na to, co dzieje się w Płocku nie wpływa to, że się rzekę tu pogłębi, lecz wpływa to, co dzieje się powyżej Płocka. Dlatego to tam trzeba odbudować urządzenia regulacyjne, najlepiej wybudować kolejny stopień wodny i wówczas będzie bezpieczniej - powiedział.
Nie oznacza to jednak, że Wody Polskie rezygnują z bagrowania rzeki.
- W tym roku mamy przeznaczone 3,5 mln zł na pogłębienie Wisły w tym rejonie. Musimy najpierw zlecić badanie namułu, czy nie znajdują się substancje niebezpieczne, np. po awarii Czajka - podkreślał Przemysław Daca.
Jak podsumował, to co zadziało się w tym roku, jest efektem bardzo intensywnej zimy.

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

PłockPłock

0 0

Brawo - dobra robota , prosimy o więcej , na teraz zrobienie i pilnowanie rynny i spławianie kry, a w sezonie pogłębianie Zalewu Włocławskiego. 17:12, 24.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Michał PłockMichał Płock

0 0

Jak można mieć kontrolę na temat roztopnienia kry haha. Zanurzenie lodołamaczy jest około 2-2.5 metra A płynąć dalej nie mogły bo płytko. Pogłębianie Wisły wystarczy aby unikać powodzi i zalewania ludziom dorobku całego życia. 20:26, 25.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

rszrsz

0 0

koniec lansu władz powiatu na wałach?gdzie teraz? 21:07, 25.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

życzliwy kibicżyczliwy kibic

0 0

Cytat: " Krzysztof Woś dodał natomiast, że na tę chwilę nie ma przeszkód, by lodołamacze dopłynęły do Wyszogrodu. Jak tłumaczył, zatory położone w górze rzeki nie są już tak groźne jak ten pod Płockiem, a po każdym ich rozbiciu stany wody będą się obniżać."
Wyjątkowo kompromitująca nieznajomość Wisły powyżej Płocka ( tam jest płytko i pełno mielizn, nurt jest bardzo kręty i wąski - wystarczy obejrzeć sobie ten odciunek Wisły na mapie google earth oraz zwrocić się o opinię do doświadczonych wodniaków w tego rejonu, np p. Pielacińskiego ). Do tego niczym nie uzasadnione dobre samopoczucie i optymizm, np że zatory powyżej Płocka są niegroźne. Jakby nie było przerwań wałów w Świniarach .
Obstawiam że nie lodołamacze Wód Polskich nie wypłyną powyżej Dobrzykowa, nie mają szans dotrzeć do Kępy Polskiej a co dopiero gadać o Wyszogrodzie, czy Modlinie.
Ci "fachowcy" w środę ok 14.30 nie zdołali nawet wpłynąc do swojego portu w Radziwiu, nie potrafili zorganizowac otwarcia wrót bramy p/powodziowej.
Wieloletnie zrzuty ścieków fekalnych iwód opadowych oraz przemysłowych ( odprowadzanych razem z żużlem za wiślane wały z EC Siekierki oraz EC Żerań) jakośc dotąd nie przeszkadzały w sporadycznym bagrowaniu rzeki, ale teraz trzeba zbadac czy szkodzą sporadyczne zrzuty warszawskich ścieków. 13:05, 26.02.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PantPant

0 0

Rozpisales się Anton wszystko beka.
Popłynęli, rozbili, po akcji.
A ty dalej udowadniają światu że nikt się na niczym nie zna 18:03, 27.02.2021



Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%