REKLAMA

W Płocku nie płacą alimentów. Mamy najwyższą średnią w Polsce

REKLAMA

BIG InfoMonitor przygotował ranking 100 miast, w których mieszka najwięcej dłużników alimentacyjnych. Jak się okazuje, najwyższą średnią z tytułu niepłaconych alimentów mają osoby z Płocka.

Brak płacenia alimentów na dzieci to – według badań – domena mężczyzn. Według stanu na I kwartał tego roku, w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor znajdowało się ich prawie 304 tys. To mniej, niż w ubiegłym roku, natomiast wzrosła przeciętna zaległość alimentacyjna i to do takiego stopnia, że większość z osób nie będzie w stanie uporać się z nią.

Tylko od kwietnia ubiegłego roku gminy przekazały do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor informacje o 30.642 osobach niepłacących alimentów. Najwięcej przybyło ich w październiku – do bazy trafiło wówczas 3.775 nowych osób. Część osób została jednak z rejestru wykreślona, a stało się to z dwóch powodów. Po pierwsze, ze względu na zmianę prawa – zgodnie z nim, należało usunąć z rejestru dłużników, których dług ma więcej, niż 6 lat. Po drugie – usunięto tych, którzy spłacili zaległość.

PowiązaneTematy

źródło: BIG Info Monitor

Na koniec marca 2019 r. w BIG InfoMonitor znajdowało się 303.752 dłużników alimentacyjnych (mniej o ponad 11 tys., niż w roku ubiegłym), ale kwota zaległości wzrosła z 11,64 mld zł na koniec I kw. 2018 r. do 11,89 mld zł po I kw. 2019 r.

Zgodnie z badaniami, najwięcej dłużników alimentacyjnych mieszka w Warszawie (9.243), ale statystycznie na 100 mieszkańców najwięcej niepłacących na dzieci ma Wałbrzych (mieszka tam 2.405 niepłacących na dzieci).

I chociaż Płock nie mieści się w pierwszej trójce miast z największą ilością dłużników alimentacyjnych (na drugim miejscu jest Łódź – 7.065, na trzecim Wrocław – 5.081), to jednak płocczanie przodują w innej kategorii.

źródło: BIG Info Monitor

Płock znajduje się wśród 30 miast najliczniej zamieszkanych przez nie płacących alimentów. Ma również największą średnią z tytułu niepłaconych alimentów – 56.918 zł. Za nim plasuje się Starogard Gdański – 53.257 zł, ale także Kielce – 51.833 zł, Elbląg – 51.178 zł czy Ostrów Wielkopolski – 50.594 zł.

 

Jak potwierdzają badania, wśród dłużników alimentacyjnych mężczyźni stanowią 95 proc. i to właśnie oni są rekordzistami w wysokości zaległych alimentów. Na czele listy jest 57-latek z Małopolski, którego dług wynosi obecnie… ponad 802 tys. zł. Drugie, niechlubne miejsce zajmuje 47-letni mieszkaniec Mazowsza, zalegający prawie 670 tys. zł.

Autorzy raportu przewidują, że liczba dłużników i wysokość zadłużenia będzie rosła, a to ze względu na coraz większą liczbę rozwodów, obniżenie wieku osób zobowiązanych do alimentacji oraz wzrostu kwot orzekanych alimentów.

 

Źródło: Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor