REKLAMA

W Płocku mamy sporo stulatków. Więcej, niż w innych miastach

REKLAMA

Płocczanie dożywają sędziwego wieku – taki wniosek wynika z danych ZUS, zgodnie z którymi Płock zajmuje drugie miejsce na Mazowszu pod kątem odsetka osób, które ukończyły sto lat. Seniorów w tym wieku mamy procentowo więcej, niż np. Radom.

Zgodnie z ostatnimi danymi, które przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Płocku, ogółem w Polsce mamy 1.953 stulatków, natomiast w województwie mazowieckim – 352. W poszczególnych miastach ilość osób w wieku powyżej stu lat wynosi:

 • Płock – 34
 • Radom – 29
 • Siedlce – 28
 • Warszawa I okręg – 115
 • Warszawa II okręg – 73
 • Warszawa III okręg – 73.

W naszym mieście jest więc 34 mieszkańców, którzy ukończyli 100 lat. Ta liczba nie wydaje się być imponująca, jednak gdy porównamy ją do wartości z innych miast na Mazowszu, daje do myślenia. W Płocku wspomnianych 34 stulatków to 0.0281% mieszkańców miasta, w Siedlcach, jedynym mieście, które wypadło w rankingu lepiej od nas, ta wartość wynosi 0.0360%.

Następny w kolejności po Płocku jest Radom, w którym osoby powyżej 100 roku życia stanowią 0.0135%. Ten wynik jest tym bardziej zaskakujący, że Radom jest prawie dwa razy większy od Płocka i nie uchodzi za miasto tak skażone przemysłem. W drugim największym mieście na Mazowszu mieszka tylko 29 osób w wieku powyżej 100 lat.

Jeszcze gorzej ma się sytuacja w Warszawie. Tam, żeby nie ujrzeć samych zer, trzeba cofnąć się aż do trzeciego miejsca po przecinku. Stulatkowie to jedynie 0.0015% mieszkańców stolicy. Jednak w tym przypadku tę wartość przekłamuje ogromna ilość osób przenoszących się do Warszawy w poszukiwaniu lepszego życia i znacznie zawyżająca populację miasta.

Co więc stoi za faktem, że w Płocku mamy tak wiele osób w wieku powyżej 100 lat? Z pewnością nie jest to spowodowane lepszą opieką zdrowotną, która w całym województwie jest na podobnym poziomie. Gdyby z kolei przyjąć, że Płock rzeczywiście jest wyjątkowo toksyczny, to ilość mieszkańców w tak sędziwym wieku byłaby zdecydowanie mniejsza, niż w pozostałych miastach.Tutaj powraca przykład Radomia, miasta, które w przeciwieństwie do Płocka nie posiada największego w Europie Środkowo-Wschodniej zakładu petrochemicznego i jest dwa razy większe od Płocka. Takie miasto powinno mieć teoretycznie co najmniej dwa razy więcej mieszkańców w wieku powyżej 100 lat, a tak nie jest.

Pieniądze dla 100-latków

ZUS przypomina, że każdy Polak, który ukończy 100 lat, dostaje świadczenie dodatkowe. Jego wysokość to wartość przeciętnego wynagrodzenia z roku poprzedniego, pomniejszona o składki na ubezpieczenie społeczne. W tym roku ta kwota wynosi 3731,13 zł. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego roku następnego.

W sumie w Polsce wypłacane są 1953 takie świadczenia dla stulatków, z czego 352 w samym województwie mazowieckim. W tym kontekście 34 osoby w wieku powyżej 100 lat mieszkające w Płocku to już znaczna grupa.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 7

 1. Y.Y. says:

  To są bardzo szczątkowe i wyrywkowe dane. Trzeba sprawdzić każdy rocznik od 1 do 105 lat w Płocku, albo w przedziałach wiekowych co 5 lat jak podaje GUS. Następnie zestawić ze średnią krajową z kilkudziesięcioma miastami, a nie tak wybiórczo. Do tego dochodzą skompilowane wyliczenia wpływu migracji i innych czynników. Widzę PetroNews murem za sponsorem. :)

  • Agnieszka says:

   Dane zawarte w tym materiale pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i odnoszą się wyłącznie do liczby stulatków. Zwracamy jedynie uwagę, że są to ciekawe informacje, nie przedstawiamy analizy wieku i umieralności płocczan na tle Polaków. Nie przesądzamy również o przyczynie ilości stulatków w Płocku.
   Mamy jednak wrażenie, iż ostatnio każdy temat kojarzy się naszym komentującym z Orlenem i staje się podstawą do ataku na koncern. Szkoda, bo trudno w takim klimacie o dyskusję. No cóż, byle do listopada.
   P.S. Nas nikt nie sponsoruje. Możecie nas czytać wyłącznie dzięki prowadzonym przez nas usługom reklamowym i pr-owskim. Nie mamy tak dobrze, jak co niektóre media ;) Nie sponsoruje nas ani Orlen, ani urząd miasta. Pozdrawiamy.

  • Magda says:

   To stulatkowie migrują? Moja.babcia płocczanka ma 91l i dobrą kondycję

 2. regionalista says:

  Tak pragnę aby do Płocka POWRÓCIŁA POLSKA.

  STWORZENIE 3 MIASTA RUJNUJE NASZĄ CYWILIZACJĘ ŁACIŃSKĄ.

  Czy trudno zrozumieć, że to są ostatnie Pokolenia ludzi selekcjonowanych genetycznie przez wieki.

  Jeszcze w XIX wieku rodziny posiadały nawet po 16 dzieci. Z czego, do wieku dojrzałego nie dożywało i 2/3…….

  Pozostawali najsilniejsi…………………

  Teraz należy się spodziewać kolejnych manipulacji WIOŚ czy Uzdrowiska , że to Dobrostan wyziewów i Klimat Leków wysyłanych bezpośrednio z Wytwórni szeregu Instalacji i Kominów.

  Twórcami Nowoczesnej Metody Uzdrawiania , bardzo sprawdzonej 13 Grudnia 1981 r., kiedy to skoty bojowe , własnymi siłami, nadeszły od strony Uzdrowiska Włocławek i rozpoczęły Akcję Uzdrowieńczą, obok I Butadienu….

  Ojcowie Założyciele, swoim wielkim wysiłkiem Zdolności Kreowania Postaw Obywatelskich obecnie, zostali docenieni, mianowaniem na Honorowego Obywatela 3 Miasta…….

  Jak wiemy, Nowa Metoda zostanie udoskonalona poprzez założenie Wyziewalni koło Uzdrowiska Na Winiarach i Koło Orła Sędziowskiego Na Patyku, gdzie będzie Roszarnia Natryskowa Kurzu Miejskiego.
  Jak wypowiadał się z uznaniem pewien DOKTOR , Uzdrowisko OK, jedynie ludność wykonuje doświadczenia badawcze , spożywając tytoń masowo, niwecząc Dobrostan północnego Uzdrowiska.

  Tak więc, tym wielkie starania współczesnego Nadzoru, ponownie wygenerują Nowe Pokolenia . zdolne osiągnąć wyżyny Marsa w długiej Drodze do Zdrojka.
  Będzie Ok. Nic się nie dzieje więcej niż zaplanowano.

 3. Anonim says:

  A gdzie Ci stulatkowie mieszkają w domu? Domu Opieki Społecznej ? jaki jest ich stan zdrowia?

 4. jjj says:

  nie wiedzialem ze w Polsce mamy 3 Warszawy

  • Stefan Mucha says:

   3 Warszawy??? Czytaj ze zrozumieniem. Jest napisane okręg 1, 2 i 3 Poczytaj sobie co to znaczy, i masz odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU