REKLAMA

W katedrze zabrzmiały 700-letnie pieśni [ZDJĘCIA]

REKLAMA

W miniony weekend w płockiej katedrze odbył się jubileuszowy, dwudziesty Festiwal Muzyki Jednogłosowej. Na festiwalu wykonano m.in. Misterium Sancti Sigismundi Regis, pieśni, które nie były wykonywane od czasów średniowiecza.

Trzydniowy festiwal rozpoczął się w piątek, 4 kwietnia. W płockiej katedrze wystąpili śpiewacy i aktorzy z Polski, Estonii, Niemiec, Białorusi, Anglii czy Ukrainy, skupieni wokół Scholi Węgajty. Przedstawili oni „Ludus Passions”, najstarszą kompletną Pasję Europy Łacińskiej, przedstawiającą ewangeliczne sceny z życia i męki Jezusa Chrystusa.

PowiązaneTematy

Autorem opracowania muzycznego jest światowej sławy francuski muzykolog i śpiewak Marcel Pérès. Podczas wykonywania dramatu używana była cała przestrzeń płockiej świątyni.

W niedzielę wykonano pieśni, które nie były słyszane od czasów średniowiecza. „Misterium Sancti Sigismundi Regis” (pieśni polskie i śpiewy o św. Zygmuncie) to utwory, stworzone z zachowanych w Płocku antyfonarzy w wykonaniu Bractwa Vexilla Regis z Brochowa Brochowa i zespołu.

Zobaczcie nasze zdjęcia!