
Ogród Zoologiczny poinformował o narodzinach dwójki lwiatek złotych. To pierwsze bliźnięta tego gatunku narodzone w Płocku. W Polsce jest ich zaledwie 10, a w całej Europie nieco ponad 200.
Po czterech latach od rozpoczęcia hodowli lwiatek złotych w Ogrodzie Zoologicznym w Płocku, na świat przyszły bliźnięta tego gatunku. Jest co świętować, ponieważ zwierzaki są nie tylko urocze, ale też rzadko spotykane. W Polsce jest tych małpek zaledwie 10.
Pary hodowlane można zobaczyć tylko w Krakowie, Łodzi i Płocku. Sukces hodowlany jest tym większy, że we wszystkich 72 europejskich ogrodach zoologicznych łącznie przebywa jedynie 206 lwiatek, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy urodziło się ich 9, z czego 2 właśnie w Płocku.
Pierwsza para hodowlana lwiatek złotych przybyła do ZOO w Płocku w 2019 roku. Dobór par hodowlanych u tego gatunku nie jest jednak prosty, o czym świadczy fakt, iż po kilku latach bezowocnych prób uzyskania potomstwa, podjęto decyzję o sprowadzeniu nowej partnerki dla samca Sida.

– W lutym 2023 z Parc Zoologique de La Palmyre we Francji przyjechała 4-letnia samica Chloe. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę i małpki od razu przypadły sobie do gustu tak bardzo, że po 5 miesiącach od ich połączenia na świat przyszły bliźnięta lwiatki złotej – relacjonuje Ogród Zoologiczny w Płocku.
W naturze lwiatki tworzą nieduże grupy rodzinne, składające się z 2 do 8 osobników. Są to zazwyczaj rodzice i ich potomstwo z jednego lub dwóch miotów.
– Samiec i samica dzielą się opieką nad młodymi od pierwszych chwil ich życia. Muszą więc być ze sobą zżyci i polegać tylko na sobie. Ciekawostką jest, że młode nosi głównie samiec, oddając je matce tylko na czas karmienia. W czasie wędrówek bywa też, że starsze rodzeństwo opiekuje się młodszym, aby samica mogła zaoszczędzić energię – opisuje Ogród Zoologiczny w Płocku.
Każde młode tego gatunku jest niezwykle cenne, ponieważ lwiatki złote to jedne z najrzadszych małp na świecie. W latach 70. ich liczebność w naturze nie przekraczała 200 osobników. W latach 90. liczba osobników żyjących w ZOO przewyższała tę w środowisku naturalnym. Lwiatki zamieszkują pozostałe jeszcze skrawki lasu tropikalnego na atlantyckim wybrzeżu Brazylii w okolicy Rio de Janeiro.
Więcej informacji o lwiatkach złotych można znaleźć na stronie internetowej ZOO w Płocku.
