Zamknij

Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych biegnąc w mroźny i śnieżny dzień [FILM, ZDJĘCIA]

17:44, 06.03.2023 Agnieszka Stachurska
Skomentuj

Ani mróz, ani padający śnieg z deszczem nie odstraszyły pasjonatów biegania, którzy w niedzielne przedpołudnie uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. W Radotkach już po raz piąty odbył się bieg Tropem Wilczym.
W malowniczych okolicznościach przyrody Osady Młynarza w Radotkach w niedzielę, 5 marca odbył się Tropem Wilczym Płock 2023 - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy oddali podczas niego hołd żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, działającego w latach 1944-1963, w obrębie przedwojennych granic RP, czyli tzw. Żołnierzom Wyklętym. Równo o godz. 11 rozpoczął się bieg rodzinny na 1963 metry. Dystans wskazuje datę śmierci ostatniego żołnierza wyklętego, Józefa Franczaka ps. "Lalek". Pobiegli w nim wszyscy chętni - sportowcy i amatorzy, rodzice z dziećmi, a nawet... psy.

[WIDEO]5429[/WIDEO]

W południe natomiast wystartował bieg w kategorii OPEN oraz marsz Nordic Walking na dystansie 5 km. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział ponad 400 osób, z czego w biegu na 5 km równo 397 zawodników. To mniej więcej o 10 proc. uczestników więcej, niż rok wcześniej.
- To nas, oczywiście, cieszy. Pomimo coraz większej ilości lokalnych imprez tego typu, mamy swoje grono uczestników, którzy doceniają walory Osady Młynarza. Przyjechało dużo osób z Wołomina, ze szkoły wojskowej. Mamy też osoby z Kutna, Warszawy, Torunia, oczywiście z Płocka i okolic - wymienia Mieszko Ogończyk-Mąkowski, współorganizator wydarzenia.
Organizatorzy zadbali nie tylko o atrakcyjną trasę biegu, ale i o dodatkowe przyjemności dla ducha i ciała.
- Przygotowania do biegu umilała uczestnikom Orkiestra Dęta Słubice, która grała pieśni patriotyczne - mówi Mieszko Ogończyk-Mąkowski. - Ze względu na trudną pogodę, powodzeniem cieszył się ciepły żurek i ognisko, przy którym zawodnicy mogli się rozgrzać - wyjaśnia.
Każdy uczestnik w pakiecie startowym znalazł też pamiątkową koszulkę oraz upominki od sponsorów wydarzenia, a na mecie czekał na nich specjalny medal.
- Tradycyjnie otrzymaliśmy wsparcie ze strony szkół mundurowych. Tym razem byli to wolontariusze z trzech szkół: Płockiego Uniwersytetu Ludowego im. Wincentego Witosa, I LO CN-B Feniks im. Polskich Spadochroniarzy oraz Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie. Pomagała nam również Fundacja Szybciej Wyżej Dalej, która zapewniła nam zabezpieczenie medyczne. Podziękowania także dla Mariusza Zielińskiego, który koordynował wolontariuszy oraz okolicznych sąsiadów, którzy doskonale znają topografię i wspomagali nas podczas wydarzenia - podsumowuje Mieszko Ogończyk-Mąkowski.
Sponsorami wydarzenia byli: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Gmina-Miasto Płock, Starostwo Powiatowe w Płocku oraz Gmina Brudzeń Duży.

[WIDEO]5432[/WIDEO]

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%